21 Temmuz 2007

Seçim Adayımız: Medyum Ömer

Genç Parti siyasete girdi, partiler iyiden iyiye sıkmaya başladı. Genç Parti mazotu 1 YTL yapıyorken, X patisi ÖSS’yi kaldırıyorken, Y partisi yeni doğan her bebek için 15.000 YTL ikramiye veriyorken bir de Medyum Ömer katılıyor seçimlere Antalya’dan.

Bağımsız milletvekili adayımız sayın Medyum Ömer :D “Geleceği beraber göreceğiz.” sloganıyla sokak sokak dolaşıyor. Eminim seçilip seçilemeyeceğini görmüştür, bu yazıyı İnternet’e gönderdiğimi gördüğü gibi.

21 Temmuz 2007

Renk Körleri Web'i nasıl görüyor?

Renk körlerinin web sayfalarını nasıl gördüğünü hiç merak ettiniz mi?

Eğer bir web tasarımcısı iseniz mutlaka merak etmelisiniz. Ziyaretçilerinizden sandığınızdan fazlası renk körü olabilir :)

Buradaki linke tıklayarak istediğiniz sayfayı renk filitresiyle gezebilirsiniz. Resimler de filitreden geçeceği için istediğiniz sayfayı yazdıktan ve sorguyu gönderdikten sonra sayfanın açılması biraz zaman alabilir.

20 Temmuz 2007

Lorem Ipsum nedir?

Sitemi kurarken deneme amaçlı ilk blog girişimde ”Lorem ipsum dolor sit amet…” yazmıştım. Peki, ama nedir bu ”Lorem Ipsum”?

1500’lerden beri grafik çalışmalarında ve metinlerde standart örnek metindir. Örneğin bir web sitesi şablonu yaparsınız ve örnek metinlerle doldurmanız gerekir. Siz de başlarsınız ”Lorem ipsum dolor sit amet...” diye. Bu metin 1960’lerde popülerlik kazanmıştır.

Lorem ipsum metinleri büyük bir çoğunlukla ”Lorem Ipsum dolor sit amet” ile başlar. Lorem Ipsum anlamsız kelimeler bütünlüğü değildir. M.Ö. 45 yıllarına ait bir klasik Latin edebiyatı eserine dayanır.