Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

5 Yararlı MSN Messenger Live Plus! Eklentisi

MSN Live Plus! ne diye sorarsanız, yazımda bunu anlatmıyorum. Kısaca özetlemek gerekirse MSN Live Plus! MSN Messenger’in ya da yeni adıyla Windows Live Messenger’in özelliklerini geliştiren bir eklentidir. Ücretsiz ve Türkçe dil desteğine sahip olan ve zararlı programcık içermeyen bu yazılımı sitesinde inceleyebilirsiniz ve indirebilirsiniz.

Bu yazıda Plus’un geliştirmelerini de ikiye katlayacak kullanışlı 5 script tanıtacağım.

Enhancer

(Bu yazıda anlatılan sürümü: 3.0.23.30)

Plus! Eklentisi Enhancer Plus! Eklentisi Enhancer   Bu eklenti, birçok yenilik sunar. Messenger’in simge durumuna küçültme efektlerini kaldırabilir, görev çubuğunda yeni mesaj alındığında konuşma penceresinin yanıp sönmesini kaldırabilir, fare Messenger pencerelerinden birine geldiğinde pencere saydamlığının değişmesini ayarlayabilir, kişi listesini masaüstünün bir tarafında gizlenmesini ve siz ekranın o ucuna gittiğinizde otomatik olarak gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Eklenti bunlar dışında birkaç özellik daha da sunuyor.

Key Flasher

(Bu yazıda anlatılan sürümü: 1.1)

Plus! KeyFlasher Eklentisi Plus! KeyFlasher Eklentisi   Bu hoş eklenti birisi yeni bir mesaj yazdığında siz mesajı okuyana kadar Caps Lock, Scroll Lock ya da Num Lock düğmelerinden birinin (isterseniz birkaçının) ışığını yakıp söndürüyor. Caps Lock ve Num Lock işe yaradığından ve bu ışık yanıp sönerken çalışmanızı engelleyeceğinden kullanmak mantıksız. Yazınızı yazarken bİRiSi MesaJ attıĞINDaA CApS locku seçtiyseniz bu cümledeki gibi bir sona varabilirsiniz. Ama Scroll Lock günümüzde bir işe yaramıyor. Bu düğmeyi yeni mesaj geldiğinde yanıp sönmek üzere ayarlayabilirsiniz. Böylece tam ekran bir oyundayken Windows’a çıkmadan mesaj yazıp yazılmadığını anlayabilirsiniz. (Her oyunda çalışmıyor) Masaüstü kullanıcıları için gereksiz olsa da, dizüstü kullanıcıları için kullanışlı. Düşünün, Half Life oynuyorsunuz ama bir arkadaşınızın çevrim içi olmasını bekliyorsunuz bir yandan. Kişisel iletinize “gelince beni çaldır” yazmak yerine ve belirli aralıklarla Windows’a çıkmak yerine (ne uzun sürer o da) klavyenizin sağ üst kısmına bakmanız yeterli olacak.

Screenshot Sender

(Bu yazıda anlatılan sürümü: 4.4.1.0)

Plus! ScreenShot Sender Eklentisi Plus! ScreenShot Sender Eklentisi   Kolayca ekran görüntüsü almanızı ve göndermenizi sağlar. Sizi ne print screen ile ne de painte yapıştırmakla, hatta ne de masaüstüne kaydetmekle uğraştırır. Ekran görüntüsü alıp göndermek için tek yapmanız gereken konuşma penceresindeki Script menüsünden ScreenShot Sender’i seçip hangi tür ekran görüntüsü istiyorsanız belirtmeniz.

WLMWebStatus

(Bu yazıda anlatılan sürümü: 1.1.7)

Plus! WLMWebStatus Eklentisi Plus! WLMWebStatus Eklentisi   Türkçeye çevirisini benim yaptığım bu eklenti msn durumunuzu, takma adınızı, kişisel iletinizi, dinlediğiniz şarkıyı ve hatta görüntü resminizi internette resim dosyası olarak kullanmanızı sağlar. Şöyle bu script yukarıda güncellediğini söylediğim şeylerden birini değiştirdiğinizde bunları webdeki bir sucuda günceller. Size de sürekli güncel durumunuzu gösteren bu resimleri kullanmak düşer. Bunları isterseniz forum imzanıza koyabilirsiniz, isterseniz blogunuzda kullanabilirsiniz. O size kalmış. Kaç tane seçenek olduğunu ve hepsinde de Türkçe dil seçeneği olduğunu fark ettiğinizde ağzınız açık kalabilir. 😃

YouTube Info

(Bu yazıda anlatılan sürümü: 3.0)

Bu ufak eklenti birisi size youtube videosu linki gönderdiğinde youtube sunucusundan videonun adını alarak ekranın sağ altında size gösterir. Belki de size selam bile vermeden video linki atan herkes için tıklayıp youtube bağlanmak yerine bu eklentiyi kullanabilirsiniz. 😃

Not: Bu yazı yazılırken Windows Live Messenger 8.5.1302.1018 üzerinde Messenger Plus! Live 4.23.0.276 kullanılmaktaydı. Bahsedilen eklentilerin, bahsedilen sürümleri bu konfügrasyonda sorunsuz çalışmaktaydı.