antalya rayli sistem kaza
🎈 Hayat

Daha Kaç Kişi Yaralanacak?

Bu yazı “hafif metro” kavramı ile bizi kazıklayarak şehrin daracık yollarına tramvay hattı döşemiş olup bunun iyi bir şey olduğunu hala utanmadan savunan eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel’e açık bir mektuptur.

Yollar dar dediler, trafik tıkanır dediler takmadın. “Neden yer üstünden gidiyor, yerin altından götürsen ne olacak?” diye sordum, “Trafik master planı öyle.” dedin. “Trafik master planını görebilir miyim?” diye sordum, “Hayır” dedin. (Bu ve bundan sonraki soru cevaplarımın kaynakları: #1, #2)

Antalya\'da Raylı Sistem İronisi
Antalya’da Raylı Sistem İronisi

“Hafif Metro” diye başladın, tramvay diye bitirdin. Çallı kavşağı ve sonrasında trafik tıkanmayacak mı diye sordum, “Hayır, oralar iki şerit olacak.” dedin. “Oraya nasıl iki şerit sığdıracaksınız?” diye sordum, cevap vermedin.

Raylı sistemin reklamını yaparken “ayrılmış yoldan” gideceğini söyledin. Bir ay sonra “bazı kavşaklarda sinyalizasyon sistemi” ile geçişin sağlanacağını söyledin. “Sana belediyenin ayrılmış yol kavramından ne anladığını” sordum, cevap vermeye zahmet etmedin.

Daha rayların bile tamamı döşenmemişken Tayyip geldi. Utanmadan, yüzümüze baka baka, gülümseye gülümseye “Projeyi zamanında yetiştirdik!” dedin. Utanmadan açılışını yaptın, 20 metre sürdün bile. Daha otogar durağı inşa edilmemişti, Çallı ve sonrasında rayların bir kısmı takılmamıştı bile.

Dediler sana, kaza olur, orası şehir merkezi, hızlı gidemez, birilerini ezer diye… İnat ettin geçirdin şehrin göbeğinden koskoca treni. Hiçbir koruma bariyer olmaksızın. Elini kolunu sallayan yola girebilecek şekilde. Trafik rahatlasın diye alt geçit yaptın. Sonra kendinle çelişerek üstündeki yoldan ray geçirdin.

Sonunda ne mi oldu? Geçenlerde kaza oldu, bilmiyorum duydun mu? Bir dolmuş, tren ile çarpıştı. 6 kişi yaralandı. Yapımını izlemek için taa İsveçlere gittiğin o tren hurda oldu. Raydan çıkıp bir inşaata geçirerek durdu. 120 Milyon dolar verdiğin o proje kum torbası taşırken bile 6 kişinin hayatına kastetti.

Başka bir gün bir bisiklete çarptı. Başka bir gün bir yayayı eziyordu…

Hangi yayanın suçu var ki? Kaldırımın ortasından kocaman rayı geçirirsen yaya ne yapsın? Biri dikkat etse diğer 100.000 kişi ne yapsın? Bir gün bir yaya dalgınlıkla kendini önüne atmayacak mı o trenin? Bariz değil mi bu? Elbet bir sakar ezilip ölecek.

Dolmuş soförleri malumunuz… Genelde trafik kurallarını takmazlar. O kavşakta ister ışık olsun, ister olmasın. İster şoför kurallara uysun ister uymasın. Bir gün elbet başka biri çiğnemeyecek mi o kuralı? Bariz değil mi bu?

Hayatımızı her gün yüzlerce kez ihlal edilen kurallara mı emanet edelim?

Daha nice 6 kişiler yaralanacak, kim bilir kaç kişi yaşamını yitirecek. Çünkü yavaş giden bir tramvaya gerek olmadığı gibi, hızlı gideni şehrin göbeğinde yeryüzünde olmaz. Tren yolları araba yolları gibi önüne gelen her kavşakla kesişmez. Senin yaptırdığın gibi…

Eğer 6 kişi yaralandıysa, elbette trafik kurallarına uymayan şoför suçludur, buna lafım yok. Ama en tepede, bunlara baştan sebep veren ve kelimenin tam anlamıyla “zaten kötü olan Antalya’nın ulaşım ağını iyice çökertip, birçok cana mal olacak” bu projeyi hayata geçirdiğin için sen suçlusun.

Millet bas bas bağırdığında dinlemek yerine kulaklarını tıkadığın için sen suçlusun.

120 milyon doları çarçur ettiğin için sen suçlusun.

Kaynak

Haber 7

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Kaç Kişi Yaralanacak? bir yorum aldı.

  1. Makine mühendisleri odası başta olmak üzere bir çok kişi ve meslek odası karşı çıkmıştı o dönemde.Şehir içinden ,bu güzergahtan geçirilmesi yanlış,yer altına alınması gerek diye.Şimdi de bu son olmayacak diyorlar.Olamaz zaten.Trajikomik bir durum yaşanıyor Antalya da.Kavşaklardaki zabıtlar eşliğinde çın çın öterek 20km civarı bir hızla gidiyor ‘hafif metro’muz!Bu arada özellikle Şarampol daki tek şeride inen yolda araç sürücüleri karınca hızıyla ilerliyor.Ambulans,itfaiye filan geçemez zaten;yol açabilmek için kaldırıma çıkması gerek araçların.120 milyon dolar çöpe gitti maalesef.