Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Nefret Ettiklerim

AAKAL Forumunda "Nefret ettiklerinizi buraya yazın" diye bir bölüm var. 21 Eylül 2004'ten beri kafam bozuldukça yazıyorum oraya... Bakalım nelerden nefret ediyormuşum.

 • Bir dediği bir dediğini tutmayan ve beni her an satabilecek insanlardan nefret ediyorum. ('Kuyruk' ya da 'Uçan Salak' desem anlayan anlar.)
 • Kabus görmekten nefret ediyorum.
 • En olmadık yerde şarjımın bitmesinden nefret ediyorum.
 • Tuvalette sigara içenlerden nefret ediyorum. (lise zamanı)
 • Geri kafalılardan nefret ediyorum.
 • Bir şey bilmedikleri halde bilmişlik taslayanlardan nefret ediyorum.
 • İnsanların benimle yarışmasından nefret ediyorum. Ben kendim dışımda kimseyle yarışmıyorum. (ÖSS hariç)
 • Arabesk müzikten nefret ediyorum.
 • MSN'de birisinin beni listesine ekleyip sonra bana sanki ben eklemişim gibi 'Sen kimsin lan?' demesinden nefret ediyorum.
 • Telif haklarını hiçe sayıp, herşeyi kendi ürünleriymiş gibi davrananlardan nefret ediyorum!
 • Yürürken bön bön suratıma bakanlardan nefret ederim. (birini kesmek ile bön bön bakmak arasında başta kültür ve eğitim düzeyi olmak üzere ciddi farklar vardır.)
 • Yıllarca sağladığınız birikimleri bir hiçe sayıp size uzman olduğunuz dalda bilgiçlik sergileyenlerden nefret ediyorum. ('Kuyruk' ya da 'Uçan Salak' desem anlayan anlar.)
 • Verdiğim yanlış kararların beni kötü sonlara götürmesinden nefret ediyorum.

Daha İyi Bir Vista İçin 10 İpuçu

Vista'da işinize yarayabilecek 10 tane ipucu... Başaramadıklarınız olursa yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz. 😃

1. Bataryaya Geçişte Aero Temasını Otomatik Kapatmak

Aero Glass'ın normal pencere yönetim sistemine göre çok daha fazla işlemci gücü yediği söyleniyor. Zaten mantıklısı da o. Bu da mantıken daha fazla enerji harcayarak bilgisayar pildeyken daha kısa sürede sarjı bitecek demektir. O halde pil gücüne geçtiğinizde Aero temasına ait özellikleri (Aero Glass, Flip 3D vs.) otomatik kapatmak ve pil süresini (?) artırmak gerekir.

Birisi pil süresi mi dedi? Samimi olmak gerekirse ben çok bir fark göremedim. Bence Aero Glass'ın açık olması en fazla 5 dakikalık bir kesintiye neden olur. Ama siz de kendiniz denemelisiniz.

Size önereceğim program Vista Battery Saver adında ücretsiz bir program. Buradan indirebilirsiniz. Programın tek yaptığı bilgisayarınızı prizden çekip batarya ile çalışmaya başladığınızda Aero’yu kapatmak ve prize taktığınızda yeniden açmak.

Daha da otomatikleştirmek için programı başlangıca atabilirsiniz.

İnsanlar nasıl güdülür?

Koyun Koyun   Önce birisi çıkar, şu söyledir şöyledir der. Yaklaşık 1000 kadar gerizekalı bu böyledir böyledir lafını benimser ve uygular. Sonra bu 1000 gerizekalının soyu olan tüm gerizekalılar doğdukları anda bu "kurallar" ile eğitilirler ve şartlanırlar. At gözlükleri takılır. İllaha bu olacak yoksa günah denir. Düşünmesi engellenir. Buna "adet" denir.

Acaba hangimiz kendi olmak istediğimiz gibi oluyoruz söyler misiniz? Şu kural bu kural o kural şu olmaz ayıp bu olmaz günah, şunun doğrusu şöyledir dğeri günah, herkes böyle yapıyo illaha sen de yapıcan yoksa zırt olur bırt olur (milyonlarca sinek çöp yiyor, eğer herkesin yaptığını yapacaksak çöplüğe, hepsi mi yanlış söylüyor) gibi laflarla insanların beyni yıkanır, farklı olanlar engellenir. Herkes aynı olur, ne derlerse yaparlar başka insanların.

Halbuki insanlar farklı olmalıdır. İnsanların görüşü önemsenmelidir. Eğer farklı düşünen olmasaydı hala dünyayı düz zannedebilirdik. Milletler böyle ilerlemiş. Ama biz naapıyoz, her şeyin bir doğrusu var "yazılı olmayan kural" ve o öyle olacak, bu böyle olacak diyip duruyoruz.

Mesela; SAYGI GÖSTERMEYİ KIYAFETE VE SAÇ STİLİNE BAĞLIYORUZ.

O halde punkcuların hepsi saygısız. O zaman saçını uzatan erkeklerin hepsi öküz beyinsiz.

Neden? Herkes kısa saçlı olcak, ense traşı tam olcak. O saygı demek. Saçları dağınık bırakmak yok. Benim stilim bu diyemezsiniz. Başka çevrede sizi beyenenler olabilir ya da olmayabilir, ama dağınık bırakmak bir stil değildir. KURAL ÖYLEDİR, GÖRÜNMEZ KURAL. Sonra ayıp olur, insan kendisi karar vermez, zorlanırsınız.

Her şeyde mantık ararsanız sonunuz vahimdir. Öyle saçma sapan şeyler görürsünüz, sinirden kendinizi yersiniz ki her şeye bağıran dengesiz biri olursunuz. Ama söyleyemezsiniz, o da bi kural. Sonra bişiyler olur, ne biliyim mesela günahtır.

Sonra da demeye çalışırsınız: "Ne güzel bir hayat..." Hadi yiyosa deyin.

Moon Kütüphane | MoonKutuphane

mk1 mk1   }MoonKütüphane ya da kısaca MK, evindeki kitapların bir listesini tutmak ve onlara arama kolaylığında erişmek isteyen amatör bilgisayar kullanıcıları için geliştirilmiş bir programdır. Amacımız kütüphane, arşivler gibi büyük yerlerin değil de ev kullanıcılarının kendi kitaplarının bir listesini tutabileceği daha basit ve anlaşılır bir program yapmaktır.

Program aşağıdaki bileşenleri kaydeder:

 • Kitap Adı
 • Kitabın Orijinal Adı
 • Yazar Adı
 • Çevirmen Adı
 • ISBN numarası
 • Kitap Konusu
 • Notlar
 • Basım Tarihi
 • Baskı Numarası
 • Sayfa Sayısı

MK'de kitaplarınızı istediğiniz özelliğe göre sıralayabilmenin yanısıra, istediğiniz kolonlarda arama yaptırabilirsiniz. Bunların yanı sıra bulunan sonuçları da farklı renklerde göstertebilirsiniz. Böylece işinizi yapmanız kolaylaşır.

MK, bir çok Visual Basic yapımı programdan farklı olarak Windows XP görünümü ile daha hoş bir çalışma alanı sağlar. (Windows 2000 ve Vista kullanıcıları da Windows XP görünümünde görecektir.)

mk-vista mk-vista   MK, Vista ile uyumludur. Ancak Vista'da kurulum yaparen kur dosyasını yönetici olarak açmalısınız. Bunun için kurulum dosyasına sağ tıklayın ve "Run As Administrator"u seçin. Ekran görüntüsü için sağa bakın.

Program ücretsizdir. Kur programı ihtiyacınız olan tüm dosyaları zaten kuracak, sizi sistem dosyalarıyla uğraştırmayacaktır.

Eminiz ki hobisi kitap okumak olan bir çok ev kullanıcısı bu programı sevecektir!

Moonkütüpahe ve Ödüller

pcnet1 pcnet1  

pcnet2 pcnet2  

Program PC-NET dergisinin Mart 2006 sayısında yer almış, PC-NET'in okurlarına verdiği CD ile tüm dergi okurlarına ulaşmıştır. PC-NET dergisi Moon Kütüphane'yi en iyi 100 Türkçe programdan birisi seçmiştir.

Program download arşivi'nde 1.0 ve 1.1 sürümleriyle iki defa editörün seçimi olarak ana sayfada yayımlanmıştır. 3000'in üzerinde indirilen programımız bir çok download sitesinde yer almaktadır. Google'da Moon Kütüphane

da1 da1   da2 da2  

Ekran Görüntüleri

mk-ss1 mk-ss1  

mk-ss2 mk-ss2  

mk-ss3 mk-ss3  

Versiyon ve Kurulum Bilgisi

En güncel versiyon: 1.1 Derleme 24 Bu program artık geliştirilmemektedir.

Vista ve 7 kullanıcılarının dikkatine: Kurulumu yönetici olarak yapmalısınız. Bunun için indirdiğiniz dosyaya sağ tıklayın ve Run As Administator seçeneğini seçin. Aksi halde ufak bir ilerlemeden sonra kur kapancaktır.

Dosya boyutu: 3,12MB

İndir

Programı indirmek için buraya tıklayın.

Programın kaynak kodlarını indirmek için buraya tıklayın.