Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Vista’nın Kendi CD yazma fonksiyonunu kapatmak

cdyazma cdyazma   Ben CD’lerimi yazmak için Nero kullanıyorum. Bazen yanlışlıkla dosyaları CD’ye sürüklersem “Yazılmayı bekleyen dosyalarım” olduğunu görüyorum. Can sıkıcı. Aslında doğrudan Vista’nın CD yazımını kullanmak isterdim. Ama CD kopyalama bile yok. Elle yapmanız gerekiyor.

Ben de en iyisi bu özelliği doğrudan kapatmak dedim. Eğer siz de böyle diyorsanız kapatmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Vista’m İngilizce olduğu için Türkçe yönlendiremeyeceğim sizi. 1. Başlat menüsüne girin ve arama çubuğuna “gpedit.msc” yazın. 2. User Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Explorer ağacına gidin. 3. Sağdaki kısımda “Remove CD Burning features” satırını bulun ve çift tıklayın. 4. Gelen pencerede ayarı “Enabled” yapın, onaylayarak çıkın. Tebrikler, artık Vista’nın yerleşik CD yazma özelliğini kullanmıyorsunuz.

Google'da Müzik Arayalım

Index of ~ Index of ~ Index of ~   Google’da mp3, ya da hangi uzantı istiyorsanız onu arayalım.

Bilirsiniz bazı sunucularda index sayfası olmayan klasörlerin adreslerini yazarsanız dosya klasör listesi gelir. Örnek resmi yanda bulabilirsiniz.

Böyle klasörleri arayabilsek ne güzel olurdu değil mi? Ne de güzel içerikler olabilir onlarda...

Bunu mp3’e uyarlayalım. Google’a aradığımız müziğin ismini yazalım ve doğrudan müziği bulmayı deneyelim.

O halde arama satırını şöyle dolduruyoruz:

-inurl:(htm|html|php) intitle:"index of" +"last modified" +"parent directory" +description +size +(wma|mp3) "........"

... olan yere aramak istediğinizi yazın ve şansınızı deneyin 😃

Vista’cılar İçin: Vista Glazz

vista-glazz-screenshot vista-glazz-screenshot   {left}Vista’yı gören ya da kullananlar (burada Home Premium, Business ve Ultimate sürümlerinden bahsediyoruz) Aero Glass efektini iyi bilirler. Pencere başlıkları cam gibidir, falandır filandır. Ama pencereye ekranı kaplattığınızda güzelim görüntü gider, siyaha dönüşür. Artık bunu engelleyebilir, tam ekranda da Aero Glass efektinin sürmesini sağlayabilirsiniz.

Yardımınıza ek bir yazılım yetişiyor: Vista Glazz. Ücretsiz olan bu yazılım ile ekranı kaplamış yazılım olsa bile Aero Glass’ın saydamlığının devam etmesini sağlayabilirsiniz. Ben tam ekranda Aero Glass'ın devam etmesinden kaynaklanan herhangi bir performans düşüşü ya da RAM kullanımında artış fark edemedim.