Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Google’ın Bilinmeyen Yönleri: Yüz Tanıma

Bu yazıda arama motorlarının neredeyse hiç bilinmeyen bir özelliğini keşfediyoruz: Yüz tanıma. Evet, yanlış okumadınız, arama motorları bunu yapabiliyor.

Arama motorları resim aramaları için indeksleme yaparken yıllardır fotoğraf, fotoğrafın ismi ve fotoğrafın bulunduğu sayfadaki içeriği birbirleriyle ilişkilendiriyorlar, bunu biliyoruz. Ancak arama motorları bundan fazlasını da yapıyormuş. Arama motoru robotları Internet’İ gezerken (crawling) buldukları her resmi indekslerden YÜZ TARAMASINDAN geçiriyor. Yani o resmin içinde bir insan yüzü olup olmadığını öğreniyor ve bu bilgiyi de kaydediyor. Şüphesiz, şu an geliştirme aşamasında da olsa başka objeler için de ayırt etmeye çalışıyor olmalıdır.

Biz nasıl kullanırız?

Arama motorlarında çeşitli gizli sorgular var. Bunları da aramanızla beraber arama motoruna göndermelisiniz. Burada iki popüler arama motoru Google ve Live için gerekli bilgiyi vereceğim. Bu kodu eklediğinizde arama motorunun yüz tanıma teknolojisine göre, içerisinde sadece insan suratı olan fotoğraflar gösterilecek.

Vista'da Görev Yöneticisi'ni Açmanın En Kısa Yolu

taskmanager taskmanager   Vista'da görev yöneticisini açmaya çalışan herkese işkence var. Eskiden CTRL + ALT + DEL yapmaya alışmış Windows 95, 98, ME, 2000, XP kullanıcıları bu kombinasyonu kullandıklarında tam ekran bir "Ne yapmak istiyorsunuz?" penceresi onları karışılıyor Vista'da. "Ebenin körü, ..." diyesi geliyor insanın içinden bir anlık da olsa. Sonra en altta Görev Yöneticisini Başlat'ı görüyor ve tıklıyoruz tabi, ama bu biraz uzun sürüyor.