Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Polonya Gezisi

Geç oldu, güç olmadı. Uzun bir aradan sonra başladığım bu yazıyı sonunda bitirebildim!

31 Ekim 2017 Salı günü Almanya'da resmi tatildi. Salı günü tatil olunca, Pazartesi günü izin alınmazsa olmaz. Bu sayede 27-31 Ekim arası kısa bir Polonya turu yaptık.

Güle güle Air Berlin

Bombardier Dash Bombardier Dash  

Almanya'ya gelmek için yapılan bürokratik işlemler

kudamm kudamm  

(Fotoğraf: Kurfürstendamm, Berlin)

Ve en sonunda oldu!

Almanya'daki bir şirketten gelen iş teklifini kabul ettiniz. Artık siz de bir göçmen sayılırsınız! Sizi neler beklediğini ve hangi bürokratik adımlardan geçmeniz gerektiğini öğrenmek ister misiniz?

Burada anlattıklarımın Mavi Kart (Blaue Karte EU) alma kriterlerine uygun kalifiye göçmenler için olduğunu belirtmeliyim. Benim gözlemlediğim kadarıyla Almanya'ya gelen herkesin izlediği süreç bire bir aynı değil. Umuyorum bu yazı en azından bir fikir sahibi olmanızı sağlar.

Uzun Müzeler Gecesi

postdamer-platz-berlin postdamer-platz-berlin  

Uzun Müzeler Gecesi veya orijinal adıyla Die Lange Nacht der Museen, Berlin'de her sene düzenlenen bir kültür etkinliğidir. Bu sene 20.si düzenlenen etkinlik kapsamında, etkinliğe katılan müzeler kapılarını ziyaretçilerine akşam 18 ile gece 02 arası açık tutar. Toplu ulaşım şirketi BVG, bu geceye özel olarak metro, tramvay ve otobüs seferlerini sık tutar ve müzeler arasında ring seferler düzenleyen ek otobüsler koyar.

Etkinliğe katılmak için bu güne özel tek bir bilet alırsınız. 18€ karşılığında aldığınız bu bilet ile gece boyunca etkinliğe katılan 80 müzeden istediklerinize istediğiniz sırada gidebilirsiniz. Bilet etkinlik süresince Berlin ABC bölgesinde toplu taşımadan ücretsiz olarak yararlanmanızı da sağlar. Size de müze beğenip, rota çizip gezmek kalır.

(Fotoğraf: Postdamer Platz, Berlin)

Berlin Tegel Havaalanı Seyir Terası

Berlin'in iki havalimanı var ve ikisi de çok kötü: Schönefeld Havalimanı konteynerden bozma, 2 oda bir salon ev büyüklüğünde. Tegel havalimanı göreceli olarak daha büyük, ancak ikisi birlikte dahi başkentin trafik yoğunluğunu kaldıracak kapasitede değil.

tegel-havaalani tegel-havaalani  

İki havaalanı da benim için hiçbir özelliği ve güzelliği olmayan, "Berlin'den haritadaki herhangi bir X noktasına gitmek için kullanılan bina" idi geçen aya kadar. Bir gün tesadüfen, Tegel Havalimanı'nın yerleşim planına (indoor maps) seyir terası diye işaretli bir yer gördüm ve bir sonraki sefer bir bakmaya karar verdim:

Son üç yılda neler oldu?

2014 yılında bir sessizlik çökmeye başladı bu bloga… 2015'te, koca bir yıl boyunca, bir tane bile yazı yazmadım. 2016'da bir başlangıç yapayım dedim, ama nedense pek olmadı. Neden? Nedeni bir başka yazıya...

Bu yazıda son üç yılın bir özetini geçmek istedim.