Android ile Ağdaki Dosya Paylaşımlarına Erişin

cyanogenmod cyanogenmod   Evimizde 2 TB'lık bir harici disk var. Eskiden işi olan diski bilgisayarına takar, işini yapardı. Ancak devir değişti. Türlü türlü cihaz var. Herkesin aynı anda erişebileceği merkezi bir depolama alanı olsa iyi olurdu.

Tam bu noktada USB ile disk bağlanabilen router'lar imdada yetişti. Diski, evde kullandığımız router'a bağladığımızda Windows ve OS X sorunsuz bir şekilde diske ulaşır hale geldi. Kablosuz ağa bağlan ve 2TB hizmetinde... Router'a 5Ghz bandı üzerinden bağlanıdığınızda (~300 Mbps) hız sorunu da yok.

Ama bilgisayarı taşımakla uğraşmadan televizyondan film/dizi izlemeye bir adım daha vardı: Telefon ile ağ paylaşımlarına, router üzerinden kablosuz olarak 2TB'lık diske bağlanmak.

Burada devreye Cyanogenmod girdi. Telefonum Nexus 4. Cyanogenmod ile gelen kernelde CIFS (Common Internet File System) desteği bulunduğundan, herhangi bir samba paylaşımını linux dosya sistemine "mount" edebilirsiniz.

Bunu terminalden yapabilirsiniz, ancak her seferinde bunu yapmak çok mantıklı değil. Bu noktada "root gerektiren" bir Android uygulaması olan Cifs Manager imdadımıza yetişiyor.

İzmir Belediyesi vs. Minecraft Belediyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Alsancak'a tam otomatik otopark yapıyormuş. Arabanızı bırakıyormuşsunuz, sistem yürüyen bantlar ve asansörler ile arabayı kendisi otomatik yerleştiriyormuş.

Katlı otoparkın inşaatı ile Minecraft'ta inşa etmekte olduğum 10 katlı binanın iskeletinin benzerliği ise şahane! 😄

İzmir Otopark İnşaatı İzmir Otopark İnşaatı   İzmir Otopark İnşaatı

Minecraft Bina İnşaatı Minecraft Bina İnşaatı   Minecraft Bina İnşaatı

Sinirli Garanti

Bir yıl kadar önce satın aldığım Microsoft marka kablosuz farenin kullanım kılavuzundan bir sayfa... Bu bozuldu diye gitmeyin Microsoft'a... Çok SİNİRLİ bir GARANTİ'si var, ellerinin tersiyle kafanıza geçirirler sonra fareyi aman dikkat...

sinirli-garanti sinirli-garanti   Elinin tersiyle bir tane çarpan garanti...

Yazının burasına geldiğinizde bir farenin kullanın kılavuzunda 109 sayfalık ne anlatılıyor olabilir diye merak ediyor olabilirsiniz. Doğrudur. Anlatıyorlar işte bir şeyler. 😄

UBenzer 6 yaşında :)

Vatana millete hayırlı olsun. 😃 Seneler boyu sıkılmadan tükenmeden, zevkle mutlulukla yazmak güzel bir duygu.. 😄

Kutluyoruz: