Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Modern Web Teknolojileri Sunumu

modern-web modern-web  

4 Ekim 2013 Cuma günü İYTE'de yapmış bulunduğumuz Modern Web Teknolojileri sunumuna aşağıdaki buradan erişebilirsiniz.

Kullanıcıların bir web sitesinden beklentisi eskiden günümüze oldukça değişmiştir. Günümüzde bir web sitesinin hızı, kullanım kolaylığı, göze hoş gelmesi ve kullanım deneyiminin iyi olması önem taşımaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte, tarayıcılar sadece önüne gelen sayfayı kullanıcıya gösteren birer basit program olmaktan çıkmış ve dinamik "uygulamalar" çalıştıran teknolojileri haline gelmişlerdir.

Böyle bir dünyada, bir web sitesi nasıl yapılır? Frontend ve backend ne demektir? Frontend enginnering diye bir alan neden vardır ve neden önemlidir? Neden önüne gelen (adam gibi) site yazamaz? Bir web sitesinin temel bileşenleri nelerdir? Nereden başlanır? Beklentiler neler olmalıdır? Frontend mühendisliğinin sınırları nelerdir? Javascript HTML5 ve CSS3 ile neler yapılabilir?

Bu soruların cevabı sunumda bulunabilir.

En Ufaktan En Büyüğe Evren

scale-of-the-universe scale-of-the-universe  

Bilinen en küçük şey ne? Ya da en büyük şey? Evren ne kadar büyük? Bu tarz şeyleri interaktif bir şekilde öğrenmemizi sağlayan ufak bir uygulama sunmuş bize NASA.

Start tuşuna bastıktan sonra sağ sol okları ile daha küçüğe veya daha büyüğe gidebilir, istediğiniz bir nesnenin üstüne tıklayarak o nesne hakkında bilgi alabilirsiniz. (İngilizce)

O halde gitmek için tıklayın:

The Scale Of The Universe 2

Android ile Ağdaki Dosya Paylaşımlarına Erişin

cyanogenmod cyanogenmod   Evimizde 2 TB'lık bir harici disk var. Eskiden işi olan diski bilgisayarına takar, işini yapardı. Ancak devir değişti. Türlü türlü cihaz var. Herkesin aynı anda erişebileceği merkezi bir depolama alanı olsa iyi olurdu.

Tam bu noktada USB ile disk bağlanabilen router'lar imdada yetişti. Diski, evde kullandığımız router'a bağladığımızda Windows ve OS X sorunsuz bir şekilde diske ulaşır hale geldi. Kablosuz ağa bağlan ve 2TB hizmetinde... Router'a 5Ghz bandı üzerinden bağlanıdığınızda (~300 Mbps) hız sorunu da yok.

Ama bilgisayarı taşımakla uğraşmadan televizyondan film/dizi izlemeye bir adım daha vardı: Telefon ile ağ paylaşımlarına, router üzerinden kablosuz olarak 2TB'lık diske bağlanmak.

Burada devreye Cyanogenmod girdi. Telefonum Nexus 4. Cyanogenmod ile gelen kernelde CIFS (Common Internet File System) desteği bulunduğundan, herhangi bir samba paylaşımını linux dosya sistemine "mount" edebilirsiniz.

Bunu terminalden yapabilirsiniz, ancak her seferinde bunu yapmak çok mantıklı değil. Bu noktada "root gerektiren" bir Android uygulaması olan Cifs Manager imdadımıza yetişiyor.

İzmir Belediyesi vs. Minecraft Belediyesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Alsancak'a tam otomatik otopark yapıyormuş. Arabanızı bırakıyormuşsunuz, sistem yürüyen bantlar ve asansörler ile arabayı kendisi otomatik yerleştiriyormuş.

Katlı otoparkın inşaatı ile Minecraft'ta inşa etmekte olduğum 10 katlı binanın iskeletinin benzerliği ise şahane! 😄

İzmir Otopark İnşaatı İzmir Otopark İnşaatı   İzmir Otopark İnşaatı

Minecraft Bina İnşaatı Minecraft Bina İnşaatı   Minecraft Bina İnşaatı