Kullanma Şartları

Yorum Yayımlanma Şartları

Bu web sitesi, yazıyı destekleyen veya karşı çıkan her telden yoruma açıktır. Fikirler üzerinde konuşuldukça gelişir. Bu nedenle hiç kimsenin yorumu sitedeki fikirlere ters düşüyor diye reddedilmez.

Yorumunuzdan Sorumlusunuz!

UBenzer’e bıraktığınız yorumlar sizin sorumluluğunuz altındadır. Bu yüzden yazdıklarınıza dikkat etmelisiniz. Kişilik hakları başta olmak üzere, yasalara aykırı olarak kabul edilebilecek şeyler yazmamaya özen göstermelisiniz.

Hakaret içeren yorumlar kişilik haklarını çiğnemekte olup, hakarete uğrayan kişi size tazminat davası açabilir. Şahsıma yapılacak olası bir hakarette manevi tazminat davası açma hakkımı saklı tuttuğumu önemle belirtirim.

Herhangi bir hukuki sorun oluşması ve UBenzer’e yazılı bir istek gelmesi halinde, UBenzer yorum hakkında istenen tüm bilgileri ilgililere vermekle yükümlüdür.

UBenzer doğabilecek olası hukuki sorunları önceden engellemek adına yorumları yayından kaldırma hakkını saklı tutar.

Hangi Yorumlar Onaylanmaz?

  • Spamlar (Enlarge Your Penis, Get Your Vicodin vs.)
  • Bariz bir şekilde reklam amaçlı olduğu belli olan yorumlar.
  • Bariz bir şekilde reklam amaçlı olduğu belli olan rumuzlarla yazılan yorumlar (Gönderen adının chatsohbet olması gibi mesela)
  • Küfür ve hakaret içerikli yorumlar. (Bu yorumlar kısmen sansürlenerek yayımlanabilir. Gerekli hallerde suç duyurusunda bulunularak yasal takip başlatılabilir.)
  • Zararlı içeriği olabilecek sayfalara bağlantı veren yorumlar
  • Konuyla alakasız yorumlar
  • TAMAMI BÜYÜK HARFLE YAZILAN YORUMLAR

Eğer yorumunuz yayımlanmamışsa, hesap sormak için iletişim formunu kullanabilirsiniz. Mantıklı bir gerekçe sunulacaktır.

Yorumların Üstünde Oynama Yapılır mı?

UBenzer, yorumları değiştirmeden, sisteme ulaştığı şekilde yayımlamayı garanti altına almaktadır. Ancak bazı istisnalar vardır:

  • UBenzer spam veya reklama yönelik olduğunu düşündüğü site bağlantısı ve yazar isimlerini uygun bir şekilde değiştirebilir, kaldırabilir. Bu konuda gerekçe göstermek zorunda değildir.
  • Yorumda verilen bir bağlantının artık ulaşılamaz hale gelmesi halinde bağlantı yorumdan kaldırılır. Yorum anlatım bozukluğu yaratmayacak şekilde düzeltilir.
  • Yorum yazarının isteği halinde, yorumdaki yazım veya imla hataları düzeltilebilir.

Gizlilik Sözleşmesi

UBenzer’de yaptığınız gezinti web sitesinin kalitesini artırmak amacı ile kayıt altına alınmaktadır. Kaydedilen bilgiler kişilerin bireysel gezintilerinin ayırt edilemeyeği şekilde ve anonim olarak yapılır, sadece genel istatistikler elde edilir.

UBenzer’e bir yorum yazdığınızda yorum formunda verdiğiniz bilgiler ve IP adresiniz kayıt altına alınır.

Bu websitesindeki size ait bilgilerin bir listesini isteyebilir veya bu bilgilerin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Böyle bir durumda iletişim forumunu kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Bu websitesine gönderdiğiniz kişisel bilgiler herhangi bir üçüncü parti ile paylaşılmaz. Web sitesi hakkındaki istatistiki bilgiler Google tarafından işlenmektedir.

Alıntı Yapma Şartları

UBenzer, telif haklarına önem verir ve aynı özenin siz alıntı yapacak okurlarımız tarafından gösterilmesini de beklemektedir.

UBenzer’deki herhangi bir makaleden, iki paragrafı geçmemek koşuluyla ve kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.

Kaynak göstermeden bir yazının kopyalanması, kaynak belirtilse dahi yazının tamamının kopyalanması, kasten veya yanlışlıkla sahte, yanlış veya yanıltıcı kaynak gösterilmesi ve benzer davranışlar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71. Maddesine aykırı olup yasal süreç başlatılması halinde suçlu 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilir.

UBenzer hak sahibi olduğu yazıların çalınması halinde, öncelikle iyi niyet çerçevesi içerisinde söz konusu kişiye gayrı resmî bir ihtar yollayacak, ilgisiz kalınması halinde hukuki süreç başlatılacaktır.

Görsel Alıntı Yapma Şartları

Tarafımdan çekilmiş hiçbir görsel, yazılı iznim olmadan ticari amaçlı olarak kullanılamaz. Tarafımdan çekilmiş hiçbir görsel üzerinde oynama yapılarak aynı adla veya farklı bir adla halka açık bir ortamda yayına alınamaz, kullanılamaz.

Görsellerin tamamı, ticari olmayan amaçlar için, baskı almadan, kaynak göstermek ve üstünde oynama yapmamak koşuluyla kullanılabilir, depolanabilir, paylaşılabilir, çoğaltılabilir.

Aksi bir durumda FSEK’nin ilgili maddeleri gereğince hukuki süreç başlatılacaktır.

Kaynak Göstermek Nedir?

Kaynak göstermek, UBenzer’deki orijinal yazının bulunduğu adrese “UBenzer’den alındı.” “Orijinal Kaynak” “Metnin Tamamını Okumak İçin Tıklayın” gibi bir ifade ile “nofollow” olmayan link vermektir.

Forum yazarlarının sıkça yaptığı, tüm yazıyı kopyala yapıştır yapıp “Alıntıdır.” yazmak kaynak göstermek değildir.

Yazının tamamının kopyalanması (kaynak gösterilse dahi) alıntı yapmak sayılmamaktadır. Bunu yapabilmek için hak sahibinden yazılı izin alınması gerekmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili maddeleri incelenerek daha fazla bilgi elde edilebilir.

Aklınıza takılan herhangi bir soru için benimle iletişime geçebilirsiniz