kisayol
💻 Bilgisayar

Vista’da kısayol oklarından kurtulmak

Sizi bilmem ama ben kısayolların sol altındaki okları sevmem. Bilemeyecek miyim hangisi kısayol hangisi asıl program? Batar bana orda o ok. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız Windows Vista’da bu ok nasıl kaldırılır görelim.

Öncelikle okun yerini alacak simgeyi belirlemeniz gerek. Yerini alacak simge “Boşluk” olursa ok görünmez. “Boş” ikonu buradan indirebilirsiniz. Zipin içinden çıkacak ikonu istediğiniz bir yere atın. (Örnek: C:\Windows\blank.ico) Daha sonra aşağıdakileri adım adım uygulayabilirsiniz.

kisayol

 1. Başlat menüsüne gelin.
 2. Arama çubuğuna “regedit.exe” yazarak ENTER’e basın.
 3. HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ explorer \ Shell Icons ağacına gidin.
 4. Sağ tarafta sağ tıklayarak 29 isimli yeni bir String girdisi oluşturun. (REG_SZ)
 5. 29’a çift tıklayın ve içeriğini (Value) ikonun yolu olarak değiştirin. (Örnek: C:\Windows\blank.ico)
 6. Bilgisayarı yeniden başlatın. (Eğer uzman bir kullanıcıysanız: bilgisayarı kapatmadan explorer.exe yi yeniden başlatırsanız da değişiklikler etkin olabilir.)
👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇
Etiketler

Vista’da kısayol oklarından kurtulmak 11 yorum aldı.

 1. Merhaba ben değişik bi soru soracağım…benim bilgisayarımda ki .lnk dosyasını başka bilgisayara attığımdada kısayol okunun görünmemesini sağlayabilirmiyiz acaba?

 2. Kısayol okunun görünüp görünmemesi .lnk dosyasının içinde kayıtlı olmadığı için ne yazık ki bu mümkün değil.

  Tüm bilgisayarlarda yazıda anlatılan ayarı yapmanız gerekiyor.

 3. Peki ana dosya ile .lnk sini aynı klasöre koysam…Sonra program veya komutla sadece o klasör içerinde bulunan kısayolunun görünmemesini sağlayabilirmiyiz?Bu arada çok hızlı cevap yazdını teşekkürler…

 4. O da yemez ne yazık ki.

  Kısayol okundan kurtulmanın bir yolu .lnk kullanmak yerine tıklandığında o programı açacak ve aynı simgeyi taşıyan minik bir programcık yazmak.

  Mesela Visual Basic 6 ortamında şu program yeterli olacak:

  shell app.path & “\programınadı.exe”
  end

  Bunu programın ikonunu kullnarak derleyip kendi Kısayol.exe’nizi oluşturursanız oluşturduğunuz bu programın ikonunu istediğiniz gibi yönetebileceksiniz de.

 5. Peki ana dosyayı ve .lnk sini bi klasöre koysam.Sonra bi program veya komut yardımıyla sadece o klasör içerisinde .lnk kısayolunun görünmemesini sağlayabilirmiyiz?Bu arada çok hızlı cevap verdiniz teşekkürler…

 6. Valla başınızı ağrıtıyorum biliyorum gecenin bi yarısı 🙂 exe olarak biliyorum ama dosya uzantısı *.jpg olacak 🙁

  1. @mevlüt: Çıkmadığı takdirde sağ tıklayıp kendin oluşturabilirsin. Temelde klasör oluşturmaktan bir farkı yok. Ekran görüntüsü kendi sistemimden, bir yerden alıntı değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir