Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

TTNET 3G Modem’i “Hacklemek”

TTNet 3G kullananlar bilirler, kendi yazılımı ile bağlanırsınız İnternet’e. Ve bu yazılımın varsayılan ayarlarında, DNS sunucuları otomatik alınmak üzere tanımlanmıştır.

Eğer Windows’unuzun ayarlarından DNS sunucunuzu elle değiştirirseniz, bir sonraki 3G bağlantınızda, yazılım bu ayarları sıfırlayarak DNS sunucularını tekrar otomatiğe alır.

TTNet 3G yazılımında yeni ayar ekleme özelliği vardır, ancak ne TTNet ve Avea bir işi beceremediğinden, ayarları verme zahmetine katlanmaz, bunun yerine “Format atın.” derler size. TTNet’in 3G yazılımında, var olan ayarlar ne yazık ki düzenlenemez.

Tam bu noktada Umut devreye girer. Umut der ki, “Bu ayarlar her seferinde böyle yapılmaz. Olacak iş değil! TTNet ve Avea’nın müşteri hizmetlerinden de hayır gelmez.” Bu önermeler çerçevesinde Umut, TTNet yazılımının bulunduğu klasörü açar. Bağlantı yapılandırmalarının olduğu dosyayı bulur. Ayarlar config.run ve defaultcfg.ran dosyalarında tutulmaktadır. Ama ne yazık ki bir sorun vardır, dosyalar metin dosyası değil, ikili (binary) dosyadır.

ttnet-hack ttnet-hack  

Umut bir HEX editörü edinir kendine. Kendince yöntemler gerçekleştirerek, dosyanın orasını burasını mıncıklar, bir sürü baytını değiştirir. Birkaç defa programı çökertir, yeniden yükler vs. vs… Ama en sonunda, hangi baytların DNS sunucusu belirtmek için kullanıldığını keşfeder ve bu baytları değiştirir.

TTNet, artık bağlantı kurduğunda GoogleDNS’in DNS adreslerini almaktadır. 😃

Eğer siz de TTNet kullanıcısı iseniz ve sizin de böyle dertleriniz varsa, aşağıdaki dosyayı indirebilirsiniz. İçinden çıkan iki dosyayı programı kurduğunuz klasöre atınız ve oradakileri değiştiriniz. (Program kapalı olmalı!) Böylece, 3G modeminizle internete bağlandığınızda siz de varsayılan olarak GoogleDNS’i kullanıyor olacaksınız (ve YouTube’a ayarsız girebileceksiniz. 😃 ).

Aşağıdaki dosya

Ama tabi insanlar ikili dosya düzenlemekle uğraşıp, bir de hacklemeyi başardıklarına sevinmek yerine, mantıklı olarak gezip tozuyorlar dışarıda, baharın gelmesine seviniyorlar, Kordon, Kıbrıs Şehitleri falan… Mallık ben de biliyorum, ama olsun napalım…

Bitirirken: Bunun hackle ne alakası var?

Bitirirken kısmı, bunun hackle ne alakası var diyenler için, Wikipedia’dan geliyor:

Hacking (English verb to hack, singular noun a hack) refers to the re-configuring or re-programming of a system to function in ways not facilitated by the owner, administrator, or designer.