Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

ESHOT 10 Kuruşlarla Zengin Olacak

eshot-logo{right}ESHOT, Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs açılımına denk gelmekte olup şu anda İzmir’in sadece otobüs işletmesi ile ilgilenen bir devlet kurumudur.

525, Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından efsaneleştirilmiş, içinde balık istifi gibi öğrenci taşınan, kampusun içindeki ulaşımı sağlayan ESHOT otobüsü hattıdır.

Bir tarafta kampus içi ulaşım, diğer tarafta devlet kurumu olunca, insan otomatik olarak 525’in öğrencilere ücretsiz olması gerektiğini düşünür. Çünkü öğrenci kendi kampüsünde ücretsiz ve hızlı bir şekilde gezme hakkına sahip olmalıdır.

Bir ay kadar önceye kadar 525 ücretsizdi zaten. Daha sonra ESHOT öğrencileri sömürmediğini fark etti ve 525’i paralı yaptı. Birkaç sivil toplum örgütü hariç kimse umursamadı. Bazı “ilgili” kişiler hemen facebook’ta “525’in paralı olmasını protesto ediyoruz” grubu açıp, kendi çaplarında bilinçli vatandaş olduklarını sandılar.

Neyse ki, o sivil toplum örgütleri işe yaradı ve ESHOT 525’i paralı yapmasına karşın, onun yerine kampus içi ücretsiz bir ring otobüs tahsis etti. Ne kadar dünyanın en saçma rotasından geçse de, sonuçta ücretsizdi o otobüs.

Ama ESHOT öğrencileri sömürmeye karar vermiş bir defa. Biz çok zengin olduğumuzdan olacak, bu ücretsiz ring servisi kaldırıp 525’te öğrenciden de para almaya karar vermiş. Öğrenciler otobüse binmek için 10 kuruş ödeyecekmiş.

Anlayacağınız ESHOT bizim 10 kuruşlarımızla zengin olmaya karar vermiş. Belki de üst düzey yöneticilerinden birisi yeni bir havuza ihtiyaç duyuyordur, kim bilir… Sonuç olarak, yıllar sonra ESHOT öğrencileri sömürmeye kadar verdi, sivil toplum falan yalan oldu ring otobüs seferi olmadı, haydi pamuk eller cebe…

Protesto Ediyormuş Hissi Yaratın

Protesto ettiğinizi sanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler çok kolay. Aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Yeni bir facebook grubu açarak adını “ESHOT’u protesto ediyoruz! 525 paralı olmasın!” koyun.
  2. Tüm arkadaş listenizi davet edin.
  3. Tebrikler, artık yapılan haksızlıklara karşı çıktığınızı sanıyorsunuz.

Bitirirken

ESHOT bir de utanmadan “ESHOT öğrencileri 10 kuruşa taşıyacak” başlıklı, “Biz kralız bak bu kadar ucuza taşıyoruz, var mı ha sizin şehrinizde hı?” havalarına giriyor ya yemin ederim el bombası, bazuka, füzeyle dalasım geliyor binalarına. Daha önce aynı hatta ücretsiz taşıyordunuz, çünkü orası üniversitenin içiydi. Adam mı kandırıyonuz lan siz?! (Cevap: Evet abi. 😄)