Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

PHP: Hafta 1

php-logo php-logo   {right}Dün Ege Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu bünyesindeki ilk PHP dersimi verdim. Bu hafta kullandığım sunumlar aşağıdadır. Kaynak gösterilmek şartı ile başka eğitim programlarında kullanılabilir.

Sunumlar Bilgisayar Kulübünün web sitesinde de bulunabilir.

Gelecek Derste Neler Olacak?

Gelecek derste PHP’nin yapı taşlarına bakacağız. Bir programlama dilini anlayabilmek için algoritmanın ne demek olduğunu bilmek ve algoritmik düşünebilmek gerekmektedir. Bunun nasıl yapılabileceğine dair birkaç örnek vereceğim. Daha sonra, dersimiz algoritma olmadığı için size çeşitli kaynaklar önerdikten sonra, PHP’de kod akışını incelemeye geçeceğim.

For ve if gibi akış kontrolü elemanlarını göreceğiz. PHP’de değişken ve sabit tanımlarını, veri tiplerini ve dizileri göreceğiz.

Birkaç uygulama yaptıktan sonra vakit kalırsa, çoklu dosyalarla çalışmaya göz atacağız. Algoritma bilgisi olanlar dersin başında biraz sıkılacak olsalar da, bir defa değişkenlere geldik mi dile özgü yeni şeyler karşınıza çıkacak, sıkıntı bitecek.

Gelmeden Önce

Lütfen kendi bilgisayarınıza WAMP’ı kurup bir “Hello World” uygulaması yazınız. Size derste verdiğim bilgileri kullanarak sorularınızı sorabilirsiniz. Sorunsuz bir şekilde devam edebilmemiz için, bu haftaya dair kafanızda kalan tüm ?'lerini silmemiz gerekiyor.

5 Kasım’da görüşmek üzere. Herkese iyi hafta sonları.