Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Şike İddiaları

tff-logo tff-logo   Haberlere bakan diğer herkes gibi ben de şike iddialarını takip ediyorum. TFF uzun bir süre sessizliğini korudu. Yargı sürecini bekleyeceğini söyledi. Neden? Çünkü suçsuz yere bir takımı ligden düşürmek veya suçlu bir takımı ligde tutmak istemedi.

Fenerbahçe şike yapmış da olabilir, yapmamış da. Yargı süreci sonlanmadan buna kimse kesin bir şey diyemez.

TFF, Fenerbahçe’yi ligden düşürmeme kararı aldı. Çünkü her zaman olduğu gibi yargı yine uzamıştı ve suçlu-suçsuz bir sonuç yoktu ortada. “Bir kişinin suçluluğu kanıtlanana kadar masumdur.” sözü bence gayet mantıklı. Bu yüzden TFF bu kararla iyi bir şey yapmıştı, ileride yeni bir karar verebilirdi ama Fenerbahçe henüz netleşmemiş bir iddiadan dolayı güme gitmemişti.

emrah emrah   Derken UEFA geldi, TFF’ye dedi ki “Kardeş Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’ne göndermeyeceksin.” Kendi ligini ilgilendiren kararlarında mantıklı kararlar veren aslan TFF ne yaptı, UEFA karşısında Emrah moduna büründü. “Peki, ağbi, tamam ağğbi, sen ne dersen ağbi!” dedi. Aslında başka bir terim daha var bu davranışı özetleyen ama yazmayalım, sonra başım derde girmesin.

Fenerbahçe suçsuzsa (şimdilik) neden bir şampiyon gibi Şampiyonlar Ligi’ne gidemiyor, eğer suçluysa o zaman Spor Toto Süper Lig’de ne işi var?

TFF’nin aynı konuda verdiği birbiriyle uzaktan yakından alakası olmayan bu iki karar, aslında ilk kararın da mantık çerçevesi içerisinde verilmemiş olabileceğini akıllarımıza getirdi. Bu kadar oynak kararlar çıkabildiğine göre!

Demek ki Fenerbahçe Süper Lig’den düşmüyor, çünkü Dijitürk abi öyle buyurdu. Fenerbahçe 1. Lige düşerse TRT’den beleşe izlenecek maçlar, gidecek onlarca para değil mi? Dijitürk abi düşürtmedi demek ki Fenerbahçe’yi. Demek ki eğer biz Fenerbahçe’ysek, Galatasaray’sak veya Beşiktaş’sak ligden düşemiyoruz. Neden, çünkü milyonlarca Dijitürk abonesi var. Öte yandan yine aynı TFF, bu sefer de UEFA’nın dediklerini yapıyor, Şampiyonlar Ligi’nde yok. Demek ki önüne gelen bir şey isteyebiliyor bu Federasyon’dan.

Benim düşüncelerim üst paragraftaki gibi. TFF, abileri ne buyurursa onu yapıyor, aslında “adil karar”, “suçsuz olabilecek takımların zarar görememesi” gibi iyi niyetler falan da yok.

Futbolu zaten çok sevmezdim, şimdi bir parti daha soğudum. Futbolda alınan kararları çoktan paraya dökmüşüz bile, sportmenlik yalan olmuş.