i9000 motherboard
💻 Bilgisayar

Dahili SD kartı bozulan Samsung GalaxyS’i hayata döndürmek

GalaxyS GT-I9000 telefonlarında bir sorun var. Üretim hatası mı parça dandikliği mi bilmiyorum ama telefonun içindeki (anakarttaki) internal sdcard bozuluyor. Google’da veya XDA’da arattığınızda yüzlerce, binlerce kişinin aynı sorundan yakındığını görüyorsunuz.

Peki, bunu çözebilir misiniz?

Çözeriz… Gelin, çözelim!

Internal SD Card Bozulunca Ne Oluyor?

i9000-motherboard

Kart bozulunca karta hiçbir şey yazamıyorsunuz, yazdıklarınızı göremiyorsunuz ve genellikle kartı sisteme mount bile edemiyorsunuz. Bu nedenle üzerine işletim sistemi (ROM) yüklemeniz de mümkün olmuyor ve telefon kullanılamaz hale geliyor. Garantiniz devam ediyorsa servis anakartını değiştiriyor ama devam etmiyorsa $$€€…

Sd kartın bozulduğunu anlamanın çok net bir yolu yok. Genelde belirtileri izleyerek çıkarsama yapmak gerekiyor. Genelde karta ne yaparsan yap, partition tablosunu dahi yeniden oluştur bir türlü yazamıyorsan, kartın bozuduğundan emin oluyorsun.

En popüler mesaj: E:Can't mount /dev/block/mmcblk0

Nasıl Çözeriz?

Kart öldü, huzur içinde yatsın. Neyse ki GalaxyS’lere dışarıdan SD Kart takabiliyorsunuz. Acaba dışarıdan taktığımız SD Kartı, telefonun kendi internal SD Kartı gibi göstermeyi başarır da telefonu çalıştırabilir miyiz?

Yaptım, çalıştı.

Dikkat: Bu adımlar bilgisayar ve işletim sistemlerinde genel bilgisi olan kişilere hitap etmektedir. Bu yazıda neler yapılacağı anlatılmaktadır, nasıl yapılacağı değil. (Örn: İkinci partition’u ext4 dosya sistemi ile formatlayın. Nasıl? İstediğin gibi yap!)

Dikkat 2: Eğer bu yazıyı okuyorsanız telefonunuz zaten ölmüş demektir. Ama yine de bu yazıdan dolayı başınıza bir şey gelirse bu konuda herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum.

Ön Şartlar

class10Elinizde telefonunuza takabileceğiniz en azından 8GB‘lık bir kart olsun ve bu kartı bilgisayara takabileceğiniz bir kart okuyucuya ihtiyacınız var. Telefonunuzun işletim sistemi bu kart içinde olacak. Yani kart ne kadar hızlı, telefonunuz o kadar hızlı. Bu nedenle kartınızın Class 10 olmasında fayda var.

Adımlar

 1. Kartınızı iki primary partition’a bölün. Birinci partition FAT32 olsun. İkinci partition 2GB ext4 olsun. Birinci partition, ikinciden ardakalan tüm alanı kaplamalıdır. Partitionları formatlarken, hızlı format seçeneğini seçmeyin! Neden bilimiyorum, çalışmıyor. Ben bu işlemi Ubuntu üzerinde yaptım.
 2. İnternetten şu dosyayı indirin ve dosyayı açın.
 3. Telefonunuz açıksa kapatın ve kartı takın.
 4. Telefonunuzu ses kısma tuşu (alttaki) alttaki tuş ve açma tuşuna basılı tutarak download modeda açın. andorid-download-mode
 5. Telefonunuzu bilgisayara bağlayın.
 6. İndirdiğiniz dosyadan çıkanlar içinde, Odin klasörüne gidin ve uygulamayı çalıştırın.
 7. İndirdiğiniz dosyadan çıkan OS klasöründe yer alan dosyaları aşağıdaki şekilde uygulamaya ekleyin:
  • PIT: 20100512.pit
  • Sol üstte yer alan “Re-Partition” işaretli.
  • PDA: PDA_XXJW4_Sbl.tar.md5
  • PHONE: PHONE_XXJW4.tar.md5
  • CSC: CSC_OXAJW4.tar.md5

  odin-1

  Ardından “START” düğmesine basın ve işletim sisteminin telefonunuza yüklenmesini bekleyin.

 8. Eğer kartı doğru formatladıysanız (ve her şey doğru giderse) işletim sistemi karta yüklenecek ve açılacaktır. Ancak, ayarlardan disk alanına baktığınızda ve dahili sd kartın ne de hariçi sd kartın kullanılabilir durumda olduğunu göreceksiniz. O yüzden işiniz bitmedi.
 9. Telefonu bilgisayardan çıkarın ve kapatın.
 10. ODIN uygulamasında alt taraftaki butonlardan “RESET“e basarak uygulamayı ilk haline getirin.
 11. Telefonu üçlü tuş kombinasyonu ile yine “Download Mode”da açın ve ardından bilgisayara bağlayın.
 12. Bu sefer PDA kısmına Kernel.tar dosyasını yerleştirin ve START ile ‘root’lu kerneli telefonunuza yükleyin. Artık telefonunuzda root erişimi olmalı ve CWM recovery yüklenmiş olmalıdır.
  odin-2
 13. Telefonunuzu yeniden başlatıp açılıp açılmadığını kontrol edin. telefon açıldığı zaman CWM ve Superuser uygulamalarını telefonunuzda görüyor olmalısınız. rooted-i9000-cf-root
 14. Bir sonraki adımda SD Kartınızı telefona göstermek için mount pointleri değiştirmeniz gerekiyor. Bunun için /system/etc/vold.fstab dosyasını modifiye etmeniz gerekiyor. Bunu istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ben kendi yöntemimi anlatıyorum.
 15. Telefonu bilgisayardan çekin ve kapatın.
 16. Telefonu ses açma (üst ok) orta tuş ve açma kapama düğmesine aynı anda basarak recovery modunda açın.
 17. mounts and storage kısmına giderek mount /system seçeneğini seçin.

  i9000-recovery i9000-recovery-mounts-and-storage

 18. Ardından telefonu bilgisayara bağlayın ve yaşasın ADB!
 19. Terminal’de adb pull /system/etc/vold.fstab vold.fstab ile dosyayı kendi bilgisayarınıza çekin.
 20. Daha sonra bir metin editörü yardımı ile dosyayı açın.
 21. dev_mount sdcard /mnt/sdcard 1 /devices/platform/s3c-sdhci.0/mmc_host/mmc0
  satırını
  dev_mount sdcard /mnt/sdcard 1 /devices/platform/s3c-sdhci.2/mmc_host/mmc2
  ile değiştirin ve dosyayı kaydedip kapatın. Bu adım ile arızalı olan s3c-sdhci.0/mmc_host/mmc0 dahili sd kart yerine s3c-sdhci.2/mmc_host/mmc2 sağlam olan harici kartı kullanacağınızı belirttiniz.
  voldfstab-i9000
 22. adb push vold.fstab /system/etc/vold.fstab ile düzenlenmiş dosyayı telefona atın.
  adb-pull-push
 23. Telefonu yeniden başlatın.

Eğer her şey yolunda gittiyse kartınızın 2GB bölümünden ardakalan alan tüm alan kullanılabilir olmalı.

i9000-storage

Tebrikler! Telefonunuzu hayata döndürdünüz.

Kartı bilgisayarınıza takıp baktığınızda Andorid’i böyle görebilirsiniz:

sdcard-i9000

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Dahili SD kartı bozulan Samsung GalaxyS’i hayata döndürmek 14 yorum aldı.

 1. Telefonum rootsuz, bu işlemi yapmanın başka bir yolu yokmu? daha basit olarak? mail olarak bildirirseniz çok sevinirim.

  1. Eğer özellikle bu iş için tasarlanmış bir dağıtım varsa onu kurabilirsiniz. (Ben görmedim, bilmiyorum.) Aksi halde daha basit bir yolu yok.

  2. Root'a ihtiyacınız yok. Hem yapmanızın da bir anlamı yok çünkü 1. adımda rom yüklerken root falan kalmıyor.
   İkinci adımda yüklediğimiz Kernel dosyası ise zaten telefonu rootluyor. vold.fstab dosyasını root olmadan düzeltmek mümkün değil.

 2. Elinize sağlık herşeyi çok güzel açıklamışsınız. Ben de bu konuyla oldukça uğraştım ama bir sonuç alamadım. Yazınızı bir arkadaşım önerdi ve halen daha denemelerime devam ediyorum. Çünkü henüz sdkarta romu yükletmeyi başaramadım. Bu arada kafamda olan soruları sormak istiyorum.

  pit dosyası yani partisyonların belirlendiği dosya, bizim yıllardır kullandığımız 512 pit dosyasının aynısı. Aynısı derken ismine ve boyutuna bakarak aynısı demiyorum. md5, crc32, sha-1 gibi tüm hash hesaplamaları bizdekilerle aynı. Bu demek oluyor ki dosya içindeki tek bir harf bile farklı değil. Aynı dosya ise nasıl harici sdkarta partisyon atayabiliyor?
  2. husus, daha önce JW4'ün tek dosyalı ve pitsiz versiyonu piyasaya verilmişti. Bu dosya ise 3 dosyalı ve pit'li. Acaba pda dosyasında mı bir farklılık var ki cihazda harici sdkart varsa sdkarta yükleniyor. Harici sdkart varsa diyorum çünkü kart yoksa da rom yüklemesinde sorun çıkmıyor. Dahili hafızaya yükleniyor.

  Dediğiniz gibi Ubuntuda Gpart ile kartı2 primary partisyona ayırıp 1. partisyon olan 5.6GB bölümü fat32, 2. partisyon olan 2.1GB bölümü Ext4 olarak ve Quick olan değil, zero doldurma yöntemini kullanarak formatlamıştım. Ancak rom yüklendikten sonra telefon açılmıyor ve kartı çıkarıp bilgisayardan baktığımda her iki partisyonu da boş olarak görüyorum. Yani rom karta yüklenmiyor. Şimdi işlemleri yeniden tekrar ediyorum. Bundan önce partisyonlara kolay görmek için label vermiştim. Şimdi label vermeden ve yine quick değil overwrite existing data with zeros ( slow) seçeneği ile yeniden formatlıyorum.

  1. Merhaba,

   Evet aynı pit dosyası. Neden sd karta yüklediği konusunda mantıklı bir açıklamam yok maalesef.

   1. Evet ikisi de primary partition.
    Nasıl oluyor da harici karta yüklüyor bilsek sorunu da çözmüş oluruz ama onu da bilmiyoruz.
    Peki yine de teşekkür ederim.

 3. öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim
  17. adıma kadar sorunsuz geldim ve dediğiniz gibi oldu fakat
  18. adımı anlamadım adb olayını yapamadım recovry modunda mounts and storage kısmına giderek mount /system bu işlemi yaptım
  bilgisayara telefonu bağladığımda hiçbirşey görünmüyor bu sebepten dolayı vold.fstab dosyasına erişemiyorum

   1. Umut bey cevabınız için teşekkür ederim
    Es Dosya yöneticisi programı ile vold.fstab dosyasına erişim sağladım ve değişiklik yaptım
    şuanda herhangi bir sorun yok telefon stabil bir şekilde çalışıyor.
    tekrardan teşekkür ederim elinize sağlık

   2. Ben bi soru sormak istiyorum bende bu telefondan kulkaniyorum henuz boyle bi sorunla karsilasmadim sma baska turlu bi sorunum var.. Gecen gunlerde telefonumdaki hafiza kartini.cikarip icindeki fotograflara filan bilgisayardan bakmak istedim o sirada sd karti bicimlendir dedi sanirim vurusten mi neyse her neyse bicimlendirmedim tabi ki fotolarin gitmemesi icin ama sonrasinda karti telefona taktigimda fotograflar yoktu silinmis mi yani simdi ve anlamadigim telefonda bi kisimda harici sd kart ve dahili sd kart yaziyor ve gb nin doluluk orani farkli bu nedemek cevaplarsaniz simdiden tesekkurler

 4. yazdıklarını ayne nuyguladım tek sorun kamer aaçılmaması '' camera açmak için usb depolama birimini çıkarın diyor yardımcı olumusunuz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir