Niederlassungserlaubnis
🇩🇪 Berlin & Almanya

Almanya’dan kalıcı oturuma izni (niederlassungserlaubnis) nasıl alınır?

Bu yazımda kalıcı oturum izni (permanent residency, niederlassungserlaubnis) nasıl alınır onu anlatacağım.

Daha önceki bir blog yazımda Almanya’ya gelmek için yapılması gerekenleri adım adım anlatmıştım. Bu yazımda ise kalıcı oturum izni (permanent residency, niederlassungserlaubnis) nasıl alınır onu anlatacağım.

Başlamadan belirtmekte fayda var. Almanya’da kalıcı oturma iznini almanın, hali hazırda sahip olduğunuz oturum iznine göre farklı yolları ve şartları var. Örneğin, Alman bir eş ile evlenen birinin şartları ve izlemesi gereken yol burada anlatılandan farklı olacaktır. Bu yazıda Mavi Kart (Blue Card, Blaue Karte EU) sahibi olarak oturum izni olan birisi için yapılması gerekenler anlatılacak.

Bu yazıda anlattıklarım benim izlediğim süreci anlatıyor, yazı yazıldıktan sonra bazı kurallar ve şartlar değişmiş olabilir. Lütfen başvuru öncesi kendi araştırmanızı yapınız. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı olup, olabilecek olumsuzluklara karşı herhangi bir sorumluluk kabul etmiyorum.

Blaue Karte EU sahipleri için başvuru şartları

Kalıcı oturma iznine başvurmanız için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor:

 1. Mavi kartınız var.
 2. Almanya’da 33 aydır sigortalı olarak çalışıyorsunuz ve A1 seviyesinde Almanca’nız var veya Almanya’da 21 aydır sigortalı olarak çalışıyorsunuz ve B1 seviyesinde Almanca’nız var.
 3. Hali hazırda çalışmaya devam ediyorsunuz.

Bunlar temel şartlar. Bunun dışında sağlık sigortası olması ve başvuru yapacağınız yere kayıtlı olmak gibi şartlar da yer alıyor ancak bir Mavi Kart sahibi olarak bunlara zaten sahip olmalısınız.

Belgelerin hazırlanması

Başvuru şartları aynı olmakla birlikte, başvurunun nasıl yapılacağı ve hangi belgelerin gerektiğinin şehirler ve eyaletler arasında farklı olacağını tahmin ediyorum. Ben Berlin’da yaşadığım ve başvuruyu burada yaptığım için aşağıda Berlin’deki kalıcı oturum başvuru sürecini anlatacağım.

Kalıcı oturum için gerekli tüm şartlara ve gerekli belgelere buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz (Almanca).

İlk yapmanız gereken yukarıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz, istenen tüm belgeleri hazırlamak. Bu yazının yazıldığı zamanda aşağıdakiler gerekiyordu:

 • Geçerli bir pasaport ve Mavi Kart
 • Bir tane biyometrik fotoğraf. Eğer eşinizin oturma iznini de uzatmanız gerekiyorsa, bir tane de onun fotoğrafı
 • Doldurulmuş ve imzalanmış bir kalıcı oturum başvuru formu (Antrag auf Erteilung einer Niederlassungserlaubnis)
 • İş sözleşmesi
 • Son altı ayın maaş bordrosu
 • İşverenden halen o işyerinde çalışıldığına dair son 14 gün içinde alınmış bir belge
 • Kira sözleşmesi veya tapu
 • Deutschen Rentenversicherung’dan alınmış emeklilik primlerinin yatırıldığına dair belge
 • Sağlık sigortası kartınız veya özel sağlık sigortanız olduğuna dair belge
 • Berlin nüfusuna kayıtlı olduğunuza dair belge (Anmeldung der Wohnung (Meldebestätigung))

Bu istenen belgeler ile ilgili hayatınızı kolaylaştıracak birkaç detaydan bahsetmek istiyorum.

İşverenden halen o işyerinde çalışıldığına dair son 14 gün içinde alınmış bir belgenin herhangi bir şablonu yok. Benim işverenim bana İngilizce dilinde, insan kaynakları tarafından hazırlanmış “Umut Benzer mühendis olarak XYZ tarihinden beri bizimle çalışmakta ve yıllık ABC Euro maaş almaktadır.” yazılı ve imzalı bir belgeyi PDF olarak gönderdi. Bu belge Auslanderbehörde tarafından kabul edildi.

Antrag auf Erteilung einer Niederlassungserlaubnis doldurulması ve imzalanması gereken bir belge. Ancak isterseniz bu belgeyi bilgisayarda doldurabilir ve imzanızı da bilgisayarınızın touchpadi ile atabilirsiniz. Yazdırıp taratmanıza gerek yok. macOSX kullanıyorsanız bunu Preview uygulaması ile kolaylıkla yapabilirsiniz. İmza atmak için Preview uygulamasında Tools / Annotate / Signature menüsüne gidebilirsiniz.

Screen Shot 2019 09 27 at 2.12.13 PM

Bence istenen en ilginç belge Deutschen Rentenversicherung’dan alınmış emeklilik primlerinin yatırıldığına dair belge idi. Ancak bu belgeyi almak çok kolay. Buradaki bağlantıyı izleyerek Deutschen Rentenversicherung’un online işlemlerine gidebilir ve bilgilerinizi girerek bu belgenin posta adresinize (e-posta değil) gönderilmesini isteyebilirsiniz. Belgeler Almanya’da kayıtlı olduğunuz posta adresine 7-10 gün arası ücretsiz olarak gönderiliyor. İstediğiniz belge türü olarak “Rentenauskunft” veya “Renteninformation” seçebilirsiniz.

Berlin’de kalıcı oturma iznine başvuru

Tüm belgelerinizi hazırladığınızda hepsini PDF formatına çevirip iv_b3_gpf@labo.berlin.de adresine niyetinizi anlatan bir elektronik posta atarak başvurunuzu başlatabilirsiniz. Belgelerin tamamı PDF formatında olmalı. Eğer belgeleriniz JPG gibi farklı formatlarda olursa veya tüm belgeleri sıkıştırıp bir ZIP dosyası atarsanız oradaki görevliler bunu kabul etmiyorlar.

Bu adrese elektronik posta attıktan birkaç dakika sonra başvurunuzun alındığına dair bir otomatik elektronik posta gelecek.

Lütfen dikkat! Bu elektronik posta adresi ve anlatılan adımlar Berlin’de başvuru yapmak için geçerli ve benim izlediğim adımlar. Başka bir şehirde yaşıyorsanız lütfen bu adrese başvuru yapıp görevlilierin zamanını boş yere harcamayın. 🙂

Bekleme vakti 🕔

Başvurunuzun ardından uzun bir sessizlik olacak. Ben iki aydan biraz uzun bir süre bekledim. Sabredin. Tekrar başvuru yapmayın, başvurum ne oldu diye sormayın. Bekleyin. Spam klasörünü kontrol etmeyi unutmayın, ne olur ne olmaz!

Cevap

Bir gün beklediğiniz cevap elektronik posta adresinize gelecek. Başvurunuzun üzerinden uzunca bir süre geçtiği için büyük ihtimalle bazı belgeler geçerliliğini yitirmiş olacak. Bunları sizden tekrar göndermenizi isteyecekler. Örneğin, benim tekrardan son 15 gün içinde işverenden alınmış bir belge ve başvurudan sonra geçen ayların maaş bordrolarını göndermem gerekti.

İlk cevabı aldıktan sonra sizin dosyanız için bir memur atanıyor ve bundan sonra attığınız elektronik postalar çok hızlı bir şekilde yanıtlanıyor. O yüzden bir sonraki elektronik postanızda iki ay beklemeyeceksiniz.

En sonunda size bir randevu günü verecekler. Randevuya getirmeniz gereken belgeleri (ör: biyometrik fotoğraf) elektronik posta ile size bildirecekler. Ben garanti olsun diye elektronik posta ile attığım ne varsa hepsinin orijinalini götürdüm ancak hiçbiri gerekmedi. Bir tek biyometrik fotoğrafı orada bir kağıda yapıştırıp tarattıkları için onu basılı olarak aldılar, taratıp geri verdiler.

Randevu

Randevu günü, belgeleriniz ve randevunuzun çıktısı ile birlikte Yabancılar Şubesi’ne (Ausländerbehörde) randevunuzdan 10 dakika önce varacak şekilde gidiyor ve randevunun üzerinde yazan kattaki bekleme odasında sizin numaranızın yanmasını bekliyorsunuz. Berlin’de iki tane Ausländerbehörde var. Lütfen doğrusuna gittiğinize emin olun.

Sıra size geldiğinde ilgili memurun odasına gidiyorsunuz. Memur sizinle ilgili bilgileri ve amacınızı zaten biliyor. Benim randevumda memur öncelikle önceden elektronik olarak gönderdiğim belgeleri ve yaptığım yazışmaları inceledi. İstedikleri yeni belgeleri de elektronik olarak gönderdiğimi gördü. Bizden, benim ve eşimin fotoğrafını istedi. Sağ ve sol işaret parmaklarımızın parmak izlerini aldı.

Son olarak bize verilecek kartta yer alan bilgilerden olan göz rengimizi ve boyumuzu sordu. Başvuruyu, üzerinde fotoğrafımız olan bir belgeyi imzalayarak (imza da verdikleri kartın üzerinde oluyor) tamamladık.

Görevli memur benden elektronik posta adresimi bir kağıda yazmamı istedi. Kartlarımızın yaklaşık 4 hafta içinde geleceğini, geldiğinde kartlarmızı almamız için elektronik posta atacağını söyledi.

Ödeme

Görevli bize içerisine ödeme miktarı tanımlı bir kart verdi. Bu kartı vezne otomatına takıyor, ödemenizi nakit olarak makineye yapıyorsunuz. Makine size ödemeye dair bir belge veriyor ve kart makinede kalıyor.

Kalıcı oturma izninin başvuru ücreti normalde 113 EUR. Ancak Türk vatandaşları için bu fiyat sadece 28,80 EUR. Patron çıldırdı!

Memurlar bu kuralı atlayabiliyor. Eğer ödeme yapacağınız karta 113 EUR tanımlamaya kalkarlarsa nazikçe ödemeniz gereken doğru tutarı çıktısını aldığınız bir belge üzerinden gösterip düzelttirebilirsiniz.

Peki ya eşiniz?

Siz kalıcı oturum hakkı kazandığınızda, eşinize de uzun süreli bir oturum izni veriliyor. Bu izni ister kart olarak ister pasaporta yapıştırılan normal vize olarak alabiliyorsunuz. Eğer kart olarak alırsanız 28,80 EUR, pasaporta yapışık normal bildiğiniz vize olarak alırsanız ücretsiz. Eğer pasaporta yapışık vize olarak alırsanız, bu izin anında hazırlanıp pasaporta yapıştırılıyor.

Kalıcı oturma izni ne kadar kalıcı?

Kalıcı oturma izni Almanya’da ikamet ettiğiniz sürece kalıcı. Herhangi bir iş veya eviniz olmasa, köprü altlarında yaşayıp dilencilik dahi yapsanız kalıcı oturma iznine sahipsiniz.

Ancak, ülkeden çıktıktan sonra 6 ay içinde giriş yapmazsanız, veya başka bir ülkede son bir yıl içinde 6 ay veya daha fazla süre kalırsanız artık Almanya’da ikamet etmediğiniz için kalıcı oturum hakkınızı kaybetmiş oluyorsunuz. Başka bir deyişle, ben Türkiye’de yaşarım ama her 5 ayda bir Almanya’ya gelir bir hafta kalır dönerim işe yarayan bir yöntem değil.

Detaylar burada.

Kartın Teslim Alınması

Dördüncü haftanın sonunda kartın teslimi için hangi günler gelebileceğimizi anlatan bir e-posta aldık. Bir Çarşamba günü gittik kartımızı aldık.

Bitirirken

Kalıcı oturum izni almak uzun bir süreç. Ancak tüm şartları sağladığınız ve belgeriniz tam olduğu sürece tek yapmanız gereken süreci takip etmek. Mavi Kart güzel hoş ancak Niederlassungserlaubnis’in iş durumuna bağlı olmaması Avrupa ile olan bağınızın biraz daha sağlam olması adına güzel bir adım.

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇