Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Google Groups da sizlere ömür

Tebrikler, sonunda Google’dan da bir yerleri engellediniz!

Öyle bir duruma geldik ki, “Şükür bugün Google hala açık.” diyoruz bilgisayarımızı açınca. Güne başlarken daha başka hangi sitelerin yasaklandığını öğrenmek için bloglarda <del datetime="2008-04-10T13:13:13+00:00">geziniyoruz ilk</del>. Aslında wordpress.com da kapalı olduğu için bloglarda bile gezinemiyoruz istediğimiz gibi.

Bugün öğrendim ki Google Groups da engellenmiş. Şaşırdım… Neden Google’ı engellememişler ki doğrudan? Müthiş bir incelik (!) olmuş.

Şuracıktaki yazıdan yaptığım alıntı düşüncelerimi bire bir açıklamaya yetiyor da artıyor:

  • Wordpress’in kapanmasına sebep olan xxxx.wordpress.com niye kapanmıyor da, bütün wordpress.com kapanıyor?
  • Youtube’un kapanmasına sebep olan youtube.com/watch?……….. adresindeki videonun sayfası kapatılmıyor da, niçin bütün Youtube’a yasak konuyor?
  • Yahoo’nun Geocities adlı emektar bedava site servisinin kapanmasına sebep olan sayfanın adresi olan geocities.com/…. adresi niye kapanmıyor da, bütün geocities.com kapanıyor?
  • Ve son olarak, niçin Silivri mahkemesince yasa dışı iletişim yapıldığı söylenen Google grubunun sayfası kapanmıyor da, bütün Google Grupları kapanıyor?

Hâkimlerimiz, çok mu bilgisiz veya günlük yaşamdan çok mu uzaklar acaba? Emeklere yazık oluyor! Yalnızca teknoloji üzerine kurulu olan ve onlarca üyeye sahip olan birçok farklı konudaki Türk Google grupları da yasaktan nasibini almış durumda. Soruyorum, onların suçu ne?

Amaç kötüleri mi engellemek? Hadi be, onlar devam ediyorlar yazışmaya aynı grupta çatır çutur. Sanki çok müthiş bir şey yapmak gerekiyor o "yasak" sitelere girebilmek için!

Gruplarınıza erişmek için kullanabileceğiniz iki yol:

  1. Ege Üniversitesi’ne bağlıysanız kütüphane proxysi üzerinden bağlanın. ULAKNET üzerinde yasak yok. 😃
  2. Yok değilseniz, o zaman beleş bir Proxy bulun. VTunnel isimli web servisi işinizi görecektir.

Eee? Yasakladınız da… Ne değişti, sorması ayıptır?