🎈 Hayat

Nümerik Finali

Dün Lineer Cebir ve Nümerik Yöntemler (Lineer Algebra and Numerical Analysis) dersinin final sınavındayız. Sınav kâğıtları önümüzde, ter döküyoruz. Sınav açık not. Ama o kadar çok ve karmaşık formüller var ki, o bile fayda etmiyor. Virgülden sonra dört rakam duyarlıklı işlem yapıyoruz. Hesap makinesinde bir rakam yanlış girdin, soru gitti… Bomba imha ekibi gibiyiz hepimiz, pür dikkat işlem yapıyoruz.

Öte yandan gözetmenlerimiz bunu pek önemsemiyor. Tahtaya çarpan bir şey (ya da başka gürültüdür, kafamı bile kaldırmadım) x^2’nin değerini hesaplayıp hesaplamadığınızı unutturabiliyor… Vay haline… Baştan hesapla… (Bir sorunun çözümü 50 dakikanızı alabiliyorken.) Peki, sınavın ortasında dolaştırılan imzaya ne demeli? Curve Fitting’in en sağlam formülünü, en ufak bir işlem hatası bile yapmadan kullanmaya çalışırken bölünmedi mi dikkatiniz ortadan ikiye?

Sınavın bitimine daha 15 dakika kala kağıtlarımızın zımbalanması için düzenlememiz istenmesine ne demeli? Sınavın ortasında kağıtlarımı düzenlemem ve sayfa sırasına koymam benden neden isteniyor? Soruya bakmak için her seferinde sayfayı kıvırmak zorunda olmamalıyım… Bir iterasyonu yapmak için, önceki iterasyon bilgilerine ihtiyacım var, kağıdın arkasını mı çevireceğim her seferinde? Virgülden sonra dört tane rakamı olan sayılardan kaç tanesini hata yapmadan bu şekilde taşıyabilirsiniz? Hata yapmamak için kaç defa kontrol etmeniz gerekir?

Velhasıl bölük pörçük bir sınav geçiriyorsunuz… Zaten hastasınız, üstüne bunlar da tadı tuzu oluyor. Neden sınavın sonunda kâğıtları toplarken zımbalamadılar hâlâ anlamış değilim… Ya da diğer finallerde bu nasıl başarılıyordu?

Bu sınavda yaptığımız bir hata bize bir dönemlik derse mal olabilir. (belki de olmuştur) Gözetmenlerin böyle konulara daha duyarlı yaklaşmasını istiyorum. Lütfen…

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Nümerik Finali 3 yorum aldı.

  1. dostum senin durumun hiç iyi değil :):)
    yada bilgisayar mühendisliği okuyan bütün arkadaşlarmı böyle :):)
    biran bütün hayallarim yıkıldı acaba bu hevesten vazmı geçsem diye düşünmedim değil…. :):):)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir