Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Derleme Blogcu

Smashing Magazine 20 tane sitenin iç çamaşırını incelemiş, Lorem Ipsum sitesi 200cis(pi) tane bedava tema sunmuş, hödö sitesi 6 tane Photoshop fırça seti sunmuş, “bedavaikonlar.com” adresinde bedava ikonlar varmış 😄 vs vs. tarzı, sağdan soldan bulduklarını derleyip, bunlara bağlantı vererek içerik hazırladıklarını iddia eden blogculara derleme blogcu adı verilir.

Bu kişiler bırakın içerik üretmeyi, en azından bağlantısını verdikleri içeriği Türkçeye çevirmeye bile zahmet etmezler. Bu blogcular, kendileri asla içerik hazırlamaz, bizim embesil olduğumuzu düşündüklerinden bu siteleri gezemeyeceğimizi sanır, o yüzden kendileri bunları derleme gereği duyarlar.

Sonra web sitelerine yok efendim “tasarımcı bavulu”, “photoshopcu ustası”, “web 2.0'da sonbahar” gibi karizmatik isimler verirler. Hoş bir tasarım ve milyonlarca yazım kuralı ihlali de ekledik mi, karışınızda derleme blogcu!

Sayelerinde (!) takip ettiğim sitelerin hepsine yazılan yazılardan tekrar tekrar haberdar oluyordum. Artık ayda yılda yararlı bir şeyler yakalayabilirim beklentisinden vazgeçtim! Yakalasam da olur.

Şu an itibariyle tüm derleme blogcular RSS listemden silinmiş bulunmaktadır, bu içerik hazırlamaktan aciz tüm blogculara verilmiş bir tepkidir. Bir şeyler üretenle onlardan geçinenleri aynı kefeye koymamak lazım.

Dipnot: Sitelerinde haftalık haber turları yapan blogcular derleme blogcu değildir. Bu blogcular normal içeriklerinin yanı sıra haftalık haber turlarını hazırlamak için de emek harcayan blog yazarlarıdır.