Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

CSS ile Harf Dönüşümü

CSS & HTML CSS & HTML   Sunucu taraflı bir dil ve JavaScript kullanmadan belirli bir ID ya da Class’a (sınıf) CSS özelliği atayarak bu özelliği kullanan metinlerin tamamını <span style="text-transform: lowercase;">küçük harfe</span>, <span style="text-transform: uppercase;">büyük harfe</span> ya da <span style="text-transform: capitalize;">ilk harfleri büyük hale</span> getirmeniz mümkün.

(Az önceki satır, aşağıdaki gibi, CSS sınıfları ile biçimlendirilmiştir)

[html] Sunucu taraflı bir dil ve JavaScript kullanmadan belirli bir <em>ID</em> ya da <em>Class</em>’a (sınıf) CSS özelliği atayarak bu özelliği kullanan metinlerin tamamını <span style="text-transform: lowercase;">küçük harfe</span>, <span style="text-transform: uppercase;">büyük harfe</span> ya da <span style="text-transform: capitalize;">ilk harfleri büyük hale</span> getirmeniz mümkün. [/html]

[css] .sinif, #id { text-transform: lowercase; /* Hepsi küçük harf / text-transform: uppercase; / Hepsi büyük harf / text-transform: capitalize; / İlk harfler büyük */ } [/css]

Neden bu özelliği kullanmalıyım?

CSS ile stillendirdiğiniz için, sunucudan gelen dosyada değişiklik yapmanıza gerek kalmaz. Siz İzmir bile yazsanız, bunu sadece bir CSS sınıfıyla <span style="text-transform: uppercase;">İzmir</span> haline getirebilirsiniz. Yazıcı dostu sayfalar için ayrı stil sayfaları kullanarak, sayfayı yeniden yükletmenize gerek kalmadan, yazıcının tamamı büyük harf olmayan, yazıcıda daha hoş durabilecek bir sayfa yazmasını sağlayabilirsiniz.

Arama motorları ve robotlar sitenizi büyük küçük harf kurallarına uygun olarak görür. Stil sadece bir maske görevi oynadığından alttaki yazı hep aynıdır.

Bir arıza nedeniyle stil sayfası yüklenemediğinde, tamamı büyük ya da küçük harf görünen metinler can sıkıcı olabilir. Ama CSS stili yüklenmediğinde siteniz düz yazıya döner.