Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Tek Kişilik Garanti

Hayat insana bir sürü şey öğretiyor. Ne olursa olsun tek kişilik de düşünmek, tek başınıza gerçekleştirebileceğiniz bir acil kaçış planınızın olması gerektiği bunlardan bir tanesi.

Takım halinde çalışıyor olabilirsiniz. Grup halinde bir etkinliğe gidiyor olabilirsiniz. En iyi arkadaşınızla yemeğe çıkacak olabilirsiniz. Tatile bir arkadaşınızın yanına gidiyor ve uçak biletinizi çoktan almış olabilirsiniz. Bunlar olağan şeyler. Ama bunlardan hangisini yaparsanız yapın, yanınızda kimse olmayacakmış gibi, herkes size yamuk yapacakmış gibi bir B planınızın olması gerekiyor. Daha sonra şaşkınlık içinde, dudaklarınızı büzerek, "Ama... ama..." dememek için. Ortada g.t gibi kalmamak için.

İnsanlar yamuk yapmak konusunda doğal bir yeteneğe sahip. Az yamuk yapanı var, her seferinde yamuk yapanı var. Yamuk yapacağını belli eden var, gizleyebilen var. Ama eninde sonunda herkes yamuk yapıyor. Hepimiz. Size yapılan yamukları, bir dereceye kadar tolere etmeniz gerekiyor. Sonuçta "insanlık hali" dediğimiz bir kavram var.

Ama bazen her şey farklılaşıyor. Hiç ummadığınız bir kişi sizi umursamıyor. O kadar koyuyor ki! Hiç beklemediğiniz o kişi aylar boyu size ufak ufak yamuklar yapıyor, her şeyi sürekli erteliyor, bazen gülünecek bahaneler uyduruyor. Paranoyak olsanız sizden kaçtığını sanacaksınız, o derece! Aslında suç bende. "Ummadığım kişi" gibi bir kavram yarattığım için kafamda. Kime güvenebilirsin ki? Herkes kaytarır.

Yuuuh! Yuuuh!   Yukarıdaki nedenlerden dolayı, her zaman, her şeyi tek başına yapacakmışsınız gibi bir B planı ile dolaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Sizi sizden iyi tanıyan olamaz ve bu yüzden kendinize kazık atamazsınız. İstediğiniz kişiyle anlaşın, istediğinizle buluşacak olun, istediğiniz kişiye gidecek olun fark etmeksizin, karşıdaki insan bir telefon görüşmesiyle (hiç haber vermeyen bile oluyor, ne diyorsunuz!) sizi başından atacakmış gibi hazırlayın kendinizi. (Çünkü genelde (bazen değil, genelde) atıyorlar.) Böylece, öylece bakakalmazsınız, kazığı yediğinizde.

Bugüne bugünlük, "Annem izin vermiyor."'dan (Öğlen saatleri için çağırdığım bir arkadaşın bahanesi olup, bilimum ödüllere aday gösterilmelidir. [Arkadaş 20+ yaşında.]), "Dünkü sınavım kötü geçti."'ye kadar çok geniş bir yelpazede ekilmişliğim vardır.

Sonuç olarak, tüm arkadaşlık ilişkilerinde (istisnalar kaideyi bozmaz) eninde sonunda bir yamuk ile karşılaşacağınızı unutmayın!