Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Ana Spor Kamil Koç…

Yanlış okumadınız. Ana spor Kamil Koç! Diyeceksiniz o ne? Tahminimce Ana Sponsor. Ama broşürde Ana Spor yazıyor.

Bahsettiğim broşür Ege Üniversitesi Gateway Öğrenci Topluluğu’nun 4. Teknoloji Zirvesi’nin duyurusunu yapmak için kullandığı broşür. Hatta bir örneği hemen aşağıda:

Gateway Girişimcilik Yazım Hatası Gateway Girişimcilik Yazım Hatası  

Bakalım Başka Ne Hatalar Var…

Yazıtipi

Programdaki yazı tipleri niye değişik? Niye saatler alt alta hizalı değil? Hiç hoş görünmüyor bence. Aceleye gelmiş izlenimi mevcut.

Part 1

Part 1, Part 2 nedir Allah aşkına? Rapidshare mi burası? Film mi indiriyoruz? “Bilge Adam Sunumu 1. Bölüm” yazsanız olmaz mıydı? Bu kadar mı yabancı özentisi olduk? (Ha pardon topluluğun adı Gateway’di.) (bak düzelttim)

Özel İsim

Yeşil Köşk özel isimdir. “yeşil köşk karşısı” yazılmaz, “Yeşil Köşk karşısı” yazılır. Bunu bilmek için edebiyat profesörü olmaya da, üniversiteli olmaya da gerek yok. Biraz özen yeterlidir.

Yazım Kurallarını Bile Bilmeyen Üniversiteliler

“Ayrıca her iki günde ilk gelen 200’er kişiye…” Abi yapmayın bunu ya. Üniversiteliliğinizden utanın. “günde” ne ya? Ayrı yazılır o “de”! Sen üniversiteye gelmişsen ama daha “de”yi “da”yı yazamıyorsan ve utanmadan bir de sana tasarlattırıyorlarsa o broşürü, “insaf” dışında diyecek ne kalır ki geriye?

Ve Günün Bombası: Ana Spor

Eğer Kamil Koç ben en son bindiğimden bu yana, otobüs firmalığından voleybola alternatif bir spor dalına dönüşmediyse burada bir hata var. Ana spor, ana sponsor olacak.

Bitirirken: Ciddiyetsizliğin Bu Kadarı

Bu hataları bulmak için saatlerimi harcamadım. Amacım çamur atmak ya da boşa eleştirmek değil yani. Bunları fark edebilmek için sadece 1 (yazıyla: bir) defa okumam yetti.

Peki neden bu hatalar broşürde var? Niye “Ana Spor” bile fark edilmemiş? Muhtemelen hazırlandıktan sonra bir defa bile okuyan olmadığındandır… Başka neden olacak ki? Bu da topluluğun müthiş ciddiyetsizliğini ortaya koyuyor. Tabi broşürü hazırlayanın bilgisizliğini ve dikkatsizliğini de…

Bu broşür aynı zamanda, bu topluluğun işlerine ne kadar özendiğini de ortaya koyuyor. Topluluğun dışarıdaki insanlara ulaşabilmek için kullanılan sayılı yollardan biriyle bir şeyler sunuyorsunuz ve sunduğunuz şeye bakın! 10 santimlik kâğıtta 5 tane hata.

Hoş değil. Gidişat iyi değil.

Bu sadece Gateway topluluğuna has değil. Üniversitenin kendisinin bile hazırladığı metinlerde tonlarca hata var. Türkçe’yi kimse takmıyor. Kimsenin umurunda değil.

Üniversitelerde bile böyleyse, Allah’ın apaçisi, emosu ve daha henüz yükseköğrenim okumamış liseli arkadaşlar niye önemsesin ki Türkçe’yi?