Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

İzmir’deki Kaldırım İşgali

kaldirim-isagali-izmir-5 kaldirim-isagali-izmir-5  

İzmir’de yayaysanız işiniz zor. Şoförlerin trafik ışıklarını pek takamamasını, sağa dönüşte yol vermemesini, yaya geçidinin ortasında durmasını falan geçtim… Kaldırımda yürürken bile işiniz zor.

Öncelikle yürüyecek kaldırım bulmak zor. İnönü caddesine gidin mesela. Bir yıla yakın, belki aşkın bir süre geçmesine rağmen kaldırımlar hala tamamlanmadı. Ansızın karşılaşabileceğiniz, önünde hiçbir uyarı olmayan bolca belediye çukuru mevcut kaldırımlarda. Tam ayak kırmalık.

Belediye çukurlarını atlatabildiyseniz hala bitmedi: Şimdi de kaldırıma park edilmiş arabalar… Yine İnönü Caddesi’ne bakalım örnek olarak. Sanırsınız otopark, kaldırım değil. Alacaksın anahtarı, hepsini boydan boya çizeceksin aslında… Ama yemiyor işte, hepsinde alarm var. Adam cip alacak kadar zengin, ama kaldırıma park edecek kadar da mal. Kroyum ama para bende hesabı…

kaldirim-isagali-izmir-4 kaldirim-isagali-izmir-4   Arabaları atlattıysanız, hala bitmedi: Şimdi de kaldırım işgali yapan esnaf ve seyyar satıcılar var. Adamlar kaldırımı öyle bir doldurmuş ki, yola inmeden istediğiniz yere gitmeniz mümkün değil. Hatta bokunu çıkarıp değil kaldırım, yolu bile işgal edenler var ki, onlara zaten diyecek bir şey yok. Neresinden geçeceğiz biz bu engellerin? Öbür tarafına mı ışınlanacağız?

Bu esnafların bir de kaldırımın ortasına masa sandalye atıp kahvaltı yapanları var. Sanırsın kaldırım kendi tapulu malları, balkonları.

kaldirim-isagali-izmir-2 kaldirim-isagali-izmir-2  

kaldirim-isagali-izmir-1 kaldirim-isagali-izmir-1  

kaldirim-isagali-izmir-3 kaldirim-isagali-izmir-3   Kaldırımdan yürümeyeceksin. Orası esnafın yayılma yeri, seyyar satıcının yolu kapatma yeri, arabanın park etme yeri, motorsikletin üstüne sürme yeri, belediyenin çukur yapma yeri, tam ortasına  trafo dikme yeri. Ama yayanın yürüme yeri değil. İnip yoldan yürüyeceksin. Gerekirse ezileceksin. Ama kaldırımdan yürümeyeceksin.

Anlayış farkı

Bu da Antalya’dan bir afiş… Kampanyada ne kadar başarılılar bilmiyorum ama bunun önemini fark etmek bile çok ciddi bir adımdır.

antalya-isgal-altinda antalya-isgal-altinda  

antalya-isgal-altinda-2 antalya-isgal-altinda-2  

Bitirirken

Acaba ilk kim “Ya sev ya terk et. Beğenmiyorsan git İzmir’den.” muhabbetine girecek ve ilk kim bir yolunu bulup da bu yazıyı CHP vs. AKP’ye bağlayacak çok merak ediyorum.