Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Remote Friends

Remote Friends (Uzaktan Arkadaşlık! Hemen Deneyin!)

Remoe Friends Remoe Friends  

Uzaktan arkadaşlık, aslında takmadığınız ama bir nedenden dolayı da hala arkadaşınız kalmasını istediğiniz insanlara uygulayabileceğiniz oldukça fazla derecede etik ihlali içeren günümüzde sıkça kullanılan ve beni (de) sinir etmekte olan bir teknolojidir.

Bu teknoloji aşağıdaki durumlarda kullanılmak içindir:

  • Bir kişiyi çok umursamasanız da hala arkadaşınız kalmasını istediğinizde
  • Bir kişiyi hiç umursamasanız da bunu ona hissettirmeden arkadaşınızmış gibi kalmasını istediğinizde
  • Bir kişiyi son çare olarak gördüğünüz zamanlarda (daha iyisi olursa o kişi umurunuzda olmaz, daha iyisini bulamazsanız son çare olarak ona varırsınız.)

Onlar sizin yanınızdadır. Onlar sizin biricik arkadaşlarınızdır. Onlarsız yapamazsınız, onlar sizsiz yapamazlar. Tanımda böyledir işler. Gel gör ki “onlar” yoktur. Hep sizin yanınızda olan, biricik arkadaş olan, can ciğer olduğunuz “insanlar” ihtiyacınız olduğunda yoklardır.

İşte biz buna “uzaktan arkadaşlık” diyoruz. Genelde sizin onlar için feda edebileceğinizin kat kat ve kat azını bile feda edemediklerinde şüphelenmeyi bırakıp onların birer “uzaktan arkadaş” olduklarına kesinlikle inanabilirsiniz.

“Uzaktan arkadaşlık” teknolojisi şöyle de tanımlanabilir: Arkadaşlık olarak iddia edilen bir sosyal ağda iki taraftan birinin görüşme imkânı çok açık bir şekilde olduğu halde görüşmeyi çeşitli bahanelerle istememesi, bunu sıklıkla tekrarlamasıdır. Ek belirtiler, sadece bir şey gerektiğinde kısıtlı süreler için görüşmek olabilir. Bu tanımda dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta, görüşme imkânının çok açık bir şekilde olması gerektiği ve çeşitli bahanelerle istemediği bu buluşmaları reddetmeyi sıklıkla (karşı taraf artık çağırmaktan nefret edene kadar) tekrarlamasıdır.

Bu samimiyetsiz ortamı günlük hayatımıza sokan “Uzaktan Arkadaş”lara teşekkürlerimi sunuyorum.

Not: Laflar size batıyor gibi geliyorsa, belki de cidden size batıyordur. Kendinizi bir sorgulamayı deneyin. Olmadı gelin bana sorun. Sonra dağ dağa küsmüş olayına başlamayalım, durup dururken problem çıkmasın.

Not 2: Laf size batıyor gibi gelmediyse çok büyük bir ihtimalle bu yazı zaten size yazılmamıştır. İçiniz rahat olsun.