remotefriends
🎈 Hayat, 🧐 Kişisel

Remote Friends

Remote Friends
(Uzaktan Arkadaşlık! Hemen Deneyin!)

Remoe Friends

Uzaktan arkadaşlık, aslında takmadığınız ama bir nedenden dolayı da hala arkadaşınız kalmasını istediğiniz insanlara uygulayabileceğiniz oldukça fazla derecede etik ihlali içeren günümüzde sıkça kullanılan ve beni (de) sinir etmekte olan bir teknolojidir.

Bu teknoloji aşağıdaki durumlarda kullanılmak içindir:

  • Bir kişiyi çok umursamasanız da hala arkadaşınız kalmasını istediğinizde
  • Bir kişiyi hiç umursamasanız da bunu ona hissettirmeden arkadaşınızmış gibi kalmasını istediğinizde
  • Bir kişiyi son çare olarak gördüğünüz zamanlarda (daha iyisi olursa o kişi umurunuzda olmaz, daha iyisini bulamazsanız son çare olarak ona varırsınız.)

Onlar sizin yanınızdadır. Onlar sizin biricik arkadaşlarınızdır. Onlarsız yapamazsınız, onlar sizsiz yapamazlar. Tanımda böyledir işler. Gel gör ki “onlar” yoktur. Hep sizin yanınızda olan, biricik arkadaş olan, can ciğer olduğunuz “insanlar” ihtiyacınız olduğunda yoklardır.

İşte biz buna “uzaktan arkadaşlık” diyoruz. Genelde sizin onlar için feda edebileceğinizin kat kat ve kat azını bile feda edemediklerinde şüphelenmeyi bırakıp onların birer “uzaktan arkadaş” olduklarına kesinlikle inanabilirsiniz.

“Uzaktan arkadaşlık” teknolojisi şöyle de tanımlanabilir: Arkadaşlık olarak iddia edilen bir sosyal ağda iki taraftan birinin görüşme imkânı çok açık bir şekilde olduğu halde görüşmeyi çeşitli bahanelerle istememesi, bunu sıklıkla tekrarlamasıdır. Ek belirtiler, sadece bir şey gerektiğinde kısıtlı süreler için görüşmek olabilir. Bu tanımda dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta, görüşme imkânının çok açık bir şekilde olması gerektiği ve çeşitli bahanelerle istemediği bu buluşmaları reddetmeyi sıklıkla (karşı taraf artık çağırmaktan nefret edene kadar) tekrarlamasıdır.

Bu samimiyetsiz ortamı günlük hayatımıza sokan “Uzaktan Arkadaş”lara teşekkürlerimi sunuyorum.

Not: Laflar size batıyor gibi geliyorsa, belki de cidden size batıyordur. Kendinizi bir sorgulamayı deneyin. Olmadı gelin bana sorun. Sonra dağ dağa küsmüş olayına başlamayalım, durup dururken problem çıkmasın.

Not 2: Laf size batıyor gibi gelmediyse çok büyük bir ihtimalle bu yazı zaten size yazılmamıştır. İçiniz rahat olsun.

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Remote Friends 3 yorum aldı.

  1. Bunlar güzel tespitler, hatta aydınlandım diyebilirim. Yani hakkaten bi süredir aslında içgüdüsüel olarak sebebini ve anlamını çözdüğüm, fakat tanımlayamadığım bi davranış biçimini açıkça ortaya koymuşsun.
    Eklemek istediğim bikaç şey var, Uzaktan arkadaşlarla karıştırılmaması gereken insanlar… Çok belirsiz sınırlar bunlar. Mesela iki tarafın da elinde olmayan sebeplerden dolayı çoktan bitmiş olan arkadaşlıklarda yine iki tarafın da bu arkadaşlığın bitmesinden gerçekten üzüntü duymaları ve arkadaşlığın kurtarılmasının imkansız olduğu durumlarda yazının başında geçen etik ihlallerini birbirlerine uygulamayacak kadar medeni insanlar olmaları ve birbirlerine ve yaşananlara saygı duydukları için insanlar birbirlerine arkadaş gibi davranabilirler. Gerçekten samimiyetsiz bir durum olmasına rağmen bu şekilde olmak zorundadır; samimiyetsizliğin sebebi umursamamak değildir, zira bu insanların senin için neleri feda edebileceğini asla bilemezsin.
    Velhasılkelâm, diplomasi zor iş azîzim 🙂

  2. Aslında şu da bir gerçek ki karşınızdaki insanın ne kadar samimi ya da samimiyetsiz olduğunu ya da sizin “gerçek” arkadaşınız olup olmadığını sadece bir kaç kritere bakarak anlamak güçtür. Çünkü insanların gerçekte neler hissettikleri ya da iç dünyalarında nelerle boğuştukları oldukça muğlak ve belirsizdir. Bunu, dışarıdan bakan bizlerin, arkadaşımız ne kadar yakın olursa olsun anlamamız güçtür. Yani bir süreç boyunca bir insanı çağırmışsınız gelmemiş çağırmışsınız yine gelmemiş ve siz içinize gına gelse dahi yine çağırmışsınızdır. Gelmemiştir. Nedenlerinde samimi değildir belki ama içinde bir fesatlıktan başka şeyler de olabilir. Yazının geneline bir eleştiri asla yapmak istemem genel olarak gayet anlamlı ve yerinde bir yazı olmuş ama sadece eklemek istediğim bir yer de var ki insanların samimiyetleri bir iki kere sizi ekmelerine ya da bir süreç boyunca sizle ilgilenmemelerine göre değerlendirilmemelidir her zaman.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir