windows firewall
💻 Bilgisayar, 😂 Eğlence

Faydalı ve Eğlenceli Linkler 3

Yabancı sitelerin birinde yazarın biri Google’ı günümüzün 10 popüler Internet aktivitesinde rakipleriyle karşılaştırmış. Birisi de sağolsun biraz kısaltarak Türkçeye çevirip Bildirgeç’e yollamış. Sağolsun pek yazım kurallarını takmamış, noktadan sonra küçük harfle başlayıp göz zevkimizin affedersiniz içine s.çmış ama yine de yazıya göz atmak isteyebilirsiniz.

Google’ın rakipleriyle karşılaştırıldığı pazarlar şunlar:

 • Arama
 • Reklam
 • Video
 • Blog
 • Mobil İçerik
 • Başlangıç Sayfası
 • Anlık Mesajlaşma Yazılımları
 • Sosyal Ağlar
 • Fotoğraf Paylaşımı
 • Ofis Yazılımları

Bazılarının çevirisinin yapılmasına gerek bile duyulmamış, yazım kurallarının pek takılmadığı vasat bir çeviriyi okuyarak kimin kazandığını buradan okuyabilir ya da orijinal İngilizce makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Buraya tıklayarak görebileceğiniz fotoğrafta Windows Güvenlik Duvarı’nın ne kadar güçlü (!) bir korumaya sahip olduğu çok güzel bir şekilde anlatılmış.

Buradaki çizim ise bilim adamı ile normal insan arasındaki farklılığı özetliyor. (İngilizce)

Hott Notes 4, ekranınızda küçük küçük notlar almak için ücretsiz bir programdır. Siz de benim gibi Notepad’de (Not Defteri) boş bir belge açıp notlarınızı içine yazıp masaüstüne kaydediyorduysanız boş verin öyle yapmayın. =) Ya da Windows Vista Sidebar kullanmayı gereksiz buluyorsanız ama oradaki not alma zımbırtısı hoşunuza gittiyse bu yazılımı sevecekseniz.

Hott Notes “masaüstüne post it yapıştırmak” olarak özetlenebilir. Ekran görüntülerine buradan bakabilir ve programı buradan indirebilirsiniz. Programın taşınabilir versiyonunun da olması iyi bir özellik.

Burada düşünen bir satranç oyunu mevcut. Düşünen ne demek derseniz, bilgisayarın hamleniz karşısında hangi hamleleri hesapladığını görebiliyorsunuz. En iyisi mi oynayarak görün derim ben size. (Java gerektirir.)

Vimeo, HD (High Definition, Yüksek Çözünürlüklü) Video dahi daylaşabileceğiniz bir servis. YouTube iyi hoş güzel de, videoları sıkıştırıp o kadar rezil etmese daha bir iyi olacak. Bu servisi de çok gezmedim, üzerinde daha fazla yorum yapamıyorum.

Buradaki sitede Dünya’nın neresinde gece neresinde gündüz olduğu başarılı bir şekilde gösteriliyor. Fotoğraf üzerinde gördüğünüz bulutlar 3 saatte bir gerçek uydu fotoğraflarından güncelleniyormuş.

MSN’in uyuzluk yapıp dosya göndermelerinde sorun yaşattığını hepimiz biliyoruz. Öyle zamanlar olur ki dosyayı gönderirsiniz, karşı tarafa davet gitmez. Dosya durup dururken aktarım hatası ile sonlanır vs vs. Bu hizmet HTTP üzerinden dosyaları karşı tarafa atmanızı sağlıyor.

Sistem şöyle işliyor: Siz dosyanızı internet tarayıcınızdan (web browser) PipeBytes sunucularına upload etmeye (uzak bilgisayara göndermeye) başlıyorsunuz. PipeBytes size benzersiz bir link veriyor. Bu linki arkadaşınıza veriyorsunuz. Arkadaşınız bu link ile sizin gönderdiğiniz dosyayı gerçek zamanlı olarak indirmeye başlıyor. Böylece siz PipeBytes sunucusuna dosyanızı gönderiyorsunuz, sunucu bir yandan sizden dosyayı alırken bir yandan arkadaşınıza gönderiyor. Rapidshare tarzı hizmetlerden farkı da bu. Aktarım gerçek zamanlı oluyor. Daha sonra başkalarının erişmesi için elinizde bir link kalmıyor. Dosyanın tamamı sunucuda tutulmuyor.

Para ödemek istemeyen kullanıcılar belirli bir hız limitini geçemiyor. (Sanırsam 256 Kbps idi.) Öte yandan Türk Telekom sağolsun zaten PipeBytes’ın hızından daha fazla bir upload hızımız olmadığı için limit ADSL kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun aktarımını yavaşlatmıyor. Yok, yine de siz daha hızlı bir bağlantı istiyorsanız o zaman ufak bir fiyatla hizmete kaydolmanız gerekiyor.

Tarayıcı üzerinden gerçek zamanlı dosya aktarımı için PipeBytes.

Bu günlük bu kadar paylaşım yeterlidir. =)

Not: Yazımı kaynak göstermek şartıyla paylaşabilirsiniz. Forum yazarı arkadaşlar! “Alıntıdır” yazarak kopyala yapıştır yapmak kaynak göstermek değildir. Siteme giden bir link vermelisiniz.

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Faydalı ve Eğlenceli Linkler 3 bir yorum aldı.

 1. bilim admlarına bu süzleri insanların genetiğiyle ynanmasın lüfen
  hayvanlarında dna sıyla veya yapılarıyla oynanmasın lütfen ismim cafer tunç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir