Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Packard Bell Teknik Servisinin Bozduğu Bilgisayar

Teknolojik cihazlardan ve teknik servislerden yana hiç şansım yoktur... (#1, #2, #3, #4) Son bilgisayarım Packard Bell’de de bu değişmedi. İzleyin.

Olayların Tamamı, Tüm Detayıyla

  1. Aşırı ısınma şikayeti ile bilgisayarımı 30.12.2012 tarihinde bilgisayarı satın almış olduğum yer olan Vatan Bilgisayar’a teslim ettim. (Elimde bununla ilgili belge bulunmaktadır.) Cihazımın fatura değeri 2000 lira civarındadır ve garanti kapsamındadır.
  2. Vatan Bilgisayar, bilgisayarımı 04.01.2013 tarihinde Packard Bell yetkili servisi olan Destek Bilişim’e yollamış.
  3. 19.01.2013 tarihinde Zonguldak’ın bir ilçesinden hiç tanımadığım biri olan Muammer KAR**** beni aradı. Bilgisayarımın kendisinde olduğunu söyledi. Seri numarası karşılaştırması yaptık, bilgisayarım gerçekten ondaydı. Destek Bilişim bilgisayarımı yanlış kişiye teslim etmiş. (Elimde bu kişinin iletişim numaraları bulunuyor.) Muammer KAR*** bilgisayarımın hiç açılmadığını, bozuk olduğunu söylemiştir. Yetkili servise geri göndermeden önce cihaza bununla ilgili bir not düşeceğini de bana belirtmiştir.
  4. 28.01.2013 tarihinde, (benim hesaplarıma göre yasal tamir süresi olan 20 iş gününün * son günü) bilgisayarımın tamir olduğu, gidip alabileceğim söylenmiştir. (Elimde bununla ilgili belge bulunmaktadır.)
  5. 28.01.2013 günü bilgisayarı almaya gidip çalıştırdığımda bir sorun yok gibi görünse de, bilgisayarımı prize taktıktan sonra bilgisayar bir daha açılmamıştır. (Ancak servis fişinin üzerinde uzun süre test edildi, sağlam ifadeleri yer almaktadır.)
  6. Bu nedenle, bilgisayarımın yasal tamir süresi olan 20 iş günü içerisinde tamir edilemediğini, adamların sırf “zamanında teslim etmiş olmak için” bozuk bir şekilde tamir ettiklerini düşünüyorum. 29.01.2013 tarihinde kendilerini arayarak ve mail atarak "derdimi anlattım". Paramı iade etmelerini ** istedim. Özür dilediler, bir hata olmuş dediler, tamir edelim dediler. Nedense tüketici hakları ile ilgili kanunlar, ürünün değişimi, iadesi "unutuluverdi", sizi sırada en başa alalım cihazınızı hemen "tamir edelim"e dönüverdi.
  7. 29.01.2013 tarihinde bilgisayarımı Vatan Bilgisayar aracılığı ile tekrar gönderdim, ancak arıza notu kısmına özellikle “20 iş günü sonrası tamirden gelen cihaz çalışmıyor, paramın iadesini talep ediyorum” yazdırdım. (Elimde bununla ilgili belge bulunmakadır.)
  8. Adamlar para iadesi isteğimi kabul edecek gibi görünmüyor ve ben de hukuki savaşa hazırlanıyorum. (Her türlü yardım alınır.)

Bitirirken

Yazıklar olsun sizin yaptığınız işe, müşteri memnuniyeti anlayışınıza demekten başka bir şey gelmiyor aklımdan.

Destek Bilişim'in yetkili servisi olduğu ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. (Mini olay: İzmir'de Samsung yetkili servisi olan Destek Bilişim'e telefonumu teslim ettiğinde, bana arka kapağı kırık bir şekilde geri vermişlerdi. Neyse ki, çok başımı ağrıtmadan yenisi ile değiştirmişlerdi.)

Eğer beni desteklemek isterseniz destek@destekbilisim.com adresine “teşekkürlerinizi” iletebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmanız da güzel bir destek olacaktır.

Eğer bir hukuk insanıysanız ve yardımcı olmak isterseniz size de çok minnettar olurum.

Dipnotlar

  • Kanuna göre iş günleri resmi ve dini tatiller hariç hafta içi ve Cumartesi günleri olarak hesaplanmaktadır. Şirketin Cumartesi çalışıp çalışmadığı önemli değildir. 14/6/2003 tarihli ve 25138 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sanayi Mallarının Satış Sonrası Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesinin k bendi (24.04.2011 tarihinde güncellenmiş):

İş Günü: Ulusal, resmî ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 Mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günlerini, ifade eder.

** 4077. Kanun 13. Madde’den alıntı:

Tüketici onarım hakkını kullanmışsa, garanti süresi içerisinde sık arızalanması nedeniyle maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hallerinde, 4 üncü maddede yer alan diğer seçimlik haklarını kullanabilir. Satıcı bu talebi reddedemez. Tüketicinin bu talebinin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, bayi, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

  1. Kanun 4. Madde’den alıntı:

Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.