packardbell cover
💻 Bilgisayar

Packard Bell Teknik Servisinin Bozduğu Bilgisayar

Teknolojik cihazlardan ve teknik servislerden yana hiç şansım yoktur… (#1, #2, #3, #4) Son bilgisayarım Packard Bell’de de bu değişmedi. İzleyin.

Olayların Tamamı, Tüm Detayıyla

 1. Aşırı ısınma şikayeti ile bilgisayarımı 30.12.2012 tarihinde bilgisayarı satın almış olduğum yer olan Vatan Bilgisayar’a teslim ettim. (Elimde bununla ilgili belge bulunmaktadır.) Cihazımın fatura değeri 2000 lira civarındadır ve garanti kapsamındadır.
 2. Vatan Bilgisayar, bilgisayarımı 04.01.2013 tarihinde Packard Bell yetkili servisi olan Destek Bilişim’e yollamış.
 3. 19.01.2013 tarihinde Zonguldak’ın bir ilçesinden hiç tanımadığım biri olan Muammer KAR**** beni aradı. Bilgisayarımın kendisinde olduğunu söyledi. Seri numarası karşılaştırması yaptık, bilgisayarım gerçekten ondaydı. Destek Bilişim bilgisayarımı yanlış kişiye teslim etmiş. (Elimde bu kişinin iletişim numaraları bulunuyor.) Muammer KAR*** bilgisayarımın hiç açılmadığını, bozuk olduğunu söylemiştir. Yetkili servise geri göndermeden önce cihaza bununla ilgili bir not düşeceğini de bana belirtmiştir.
 4. 28.01.2013 tarihinde, (benim hesaplarıma göre yasal tamir süresi olan 20 iş gününün * son günü) bilgisayarımın tamir olduğu, gidip alabileceğim söylenmiştir. (Elimde bununla ilgili belge bulunmaktadır.)
 5. 28.01.2013 günü bilgisayarı almaya gidip çalıştırdığımda bir sorun yok gibi görünse de, bilgisayarımı prize taktıktan sonra bilgisayar bir daha açılmamıştır. (Ancak servis fişinin üzerinde uzun süre test edildi, sağlam ifadeleri yer almaktadır.)
 6. Bu nedenle, bilgisayarımın yasal tamir süresi olan 20 iş günü içerisinde tamir edilemediğini, adamların sırf “zamanında teslim etmiş olmak için” bozuk bir şekilde tamir ettiklerini düşünüyorum. 29.01.2013 tarihinde kendilerini arayarak ve mail atarak “derdimi anlattım”. Paramı iade etmelerini ** istedim. Özür dilediler, bir hata olmuş dediler, tamir edelim dediler. Nedense tüketici hakları ile ilgili kanunlar, ürünün değişimi, iadesi “unutuluverdi”, sizi sırada en başa alalım cihazınızı hemen “tamir edelim”e dönüverdi.
 7. 29.01.2013 tarihinde bilgisayarımı Vatan Bilgisayar aracılığı ile tekrar gönderdim, ancak arıza notu kısmına özellikle “20 iş günü sonrası tamirden gelen cihaz çalışmıyor, paramın iadesini talep ediyorum” yazdırdım. (Elimde bununla ilgili belge bulunmakadır.)
 8. Adamlar para iadesi isteğimi kabul edecek gibi görünmüyor ve ben de hukuki savaşa hazırlanıyorum. (Her türlü yardım alınır.)

Bitirirken

Yazıklar olsun sizin yaptığınız işe, müşteri memnuniyeti anlayışınıza demekten başka bir şey gelmiyor aklımdan.

Destek Bilişim’in yetkili servisi olduğu ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum. (Mini olay: İzmir’de Samsung yetkili servisi olan Destek Bilişim’e telefonumu teslim ettiğinde, bana arka kapağı kırık bir şekilde geri vermişlerdi. Neyse ki, çok başımı ağrıtmadan yenisi ile değiştirmişlerdi.)

Eğer beni desteklemek isterseniz destek@destekbilisim.com adresine “teşekkürlerinizi” iletebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaşmanız da güzel bir destek olacaktır.

Eğer bir hukuk insanıysanız ve yardımcı olmak isterseniz size de çok minnettar olurum.

Dipnotlar

* Kanuna göre iş günleri resmi ve dini tatiller hariç hafta içi ve Cumartesi günleri olarak hesaplanmaktadır. Şirketin Cumartesi çalışıp çalışmadığı önemli değildir. 14/6/2003 tarihli ve 25138 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Sanayi Mallarının Satış Sonrası Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesinin k bendi (24.04.2011 tarihinde güncellenmiş):

İş Günü: Ulusal, resmî ve dini bayram günleri ile yılbaşı, 1 Mayıs ve pazar günleri dışındaki çalışma günlerini,
ifade eder.

** 4077. Kanun 13. Madde’den alıntı:

Tüketici onarım hakkını kullanmışsa, garanti süresi içerisinde sık arızalanması nedeniyle maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hallerinde, 4 üncü maddede yer alan diğer seçimlik haklarını kullanabilir. Satıcı bu talebi reddedemez. Tüketicinin bu talebinin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, bayi, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

4077. Kanun 4. Madde’den alıntı:

Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Packard Bell Teknik Servisinin Bozduğu Bilgisayar 8 yorum aldı.

 1. Dediklerinde haklısın bence. Tam emin değilim ama Packard Bell Acer'ın yan ürünüydü sanırım. Acer bilgisayarlarda teknik servis iyiydi, Packard Bell'in ki aynı teknik servis değil mi ki?

  Bir de 2011'de yapılan bir araştırmaya göre en az arıza çıkaran dizüstü bilgisayarlar içinde ilk 5'teydi. Ama sen de demişsin daha önceki yazılarında; "bana bilgisayar dayanmıyor" 😀

  Benim eski Asus'umda kamera problemi vardı ve bu yüzden bir kaç kez teknik servise götürmüştüm. En sonunda, garanti süresinin bitmeden 1 hafta önce yeniden aynı sorun nüksedince yeniden teknik servise götürdüm. 2 gün sonra teslim aldım, eve geldim, açtım ve birkaç gün boyunca hiç kapatmadım. En sonunda kapatayım dediğimde ekran ile makinanın ana kısmı ayrıldı. Ertesi gün, garanti süresinin son günü, makinayı yeniden servise teslim ettim. Yaklaşık 1 hafta yedek parça bekledik, gelmedi. Sonra bana yeni bir makina verdiler. Anlatmalıydım bence. Yeni makinada tek kötü şey garanti süresinin olmadığını söylemeleri…

 2. geçmiş olsun sizin yaşadığınız sorunun kat kat fazlasını bende h.p ile yaşadım hatta müşteri ilişkileri departmanında çalışan görevli yüzüme telefon bile kapattı ve yemin ettim bir daha aynı marka cihaz almamaya ….

 3. "Rdone" nickli arkadaşın sölediği gibi ısınmayı kalıcı olarak çözmüşler. Bi daha ısınmaz cihazın. Helal bea 🙂

 4. Öncelikle geçmiş olsun. Çok can sıkıcı bir durum. Umarım hallolur.
  Şunu söylemek istiyorum, elindeki belgeler yeterli. Hakkını dava açma yoluyla alabilirsin. Uzun ve biraz masraflı bir süreç. Eğer param var ve uğraşacak zamanım da var dersen eninde sonunda davayı kazanırsın.
  Her ne kadar ülkemizde hukuk başlı başına bir sorun kaynağı olsa da bu tür tüketici hakları davalarında işleyiş ve sonuç umut verici.
  Ayıplı malın yenisiyle değişimini ya da para iadesini yapmak zorundalar. Hatta sana şunu söyleyeyim bozulan bilgisayarında geri gelmeyecek bilgiler varsa ve eğer bu bilgiler seni bir zarara uğrattıysa (örneğin işinle ya da başka bir şeyle ilgili çok önemli bilgilerdi ve bu olaydan sonra o bilgilere bir daha ulaşma şansın yok ya da ulaşsan bile bu sana x tl ekstra yük demek veya bu hata yüzünden gecikme vs yaşadın ve bu seni zarara uğrattı ise) MADDİ tazminat davası açabilirsin. Zararını (tl olarak) ve onların kusurunu (ki kusur belli) ispatlarsan maddi tazminatını da alırsın. Hem de seve seve(!)

  Aslında sırf seni bu kadar uğraştırdıkları için manevi tazminat davası da açmak lazım ama tabi işin şakası bu 🙂

  Umarım sorunun kısa sürede çözüme ulaşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir