Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Bilgisayarınız Kaç Derece?

Elimi bilgisayarın fanına koyunca elim yandığından beri bilgisayarım kaç derece merak ediyordum. Elim yanınca “Şimdi Amerika’da olsam dava açar, HP’den 1.000.000$ tazminat alırdım!” diye düşünüyordum ki, fanın dibindeki yapışkanı gördüm. Üstünde, “Çalışırken sıcak olabilir, dikkat edin.” yazıyordu.

Yalan oldu benim 1.000.000$.

Her neyse, bunlar olalı bayağı oluyor.

Eğer bilgisayarınızın kaç derecede çalıştığını merak ediyorsanız, elinizin yanmasını beklemeden ölçme şansınız var. Bunu CPUID HW Monitor (CPUID Hardware Monitor) isimli ücretsiz ve taşınabilir bir program yapıyor:

cpuid-hw-monitor cpuid-hw-monitor   AMD Turion serisi işlemci kullanmaktayım. Şu ana kadar ölçtüğüm en düşün işlemci sıcaklığı 45 derece. Tam yük altında çalışırken ölçtüğüm maksimum sıcaklık ise 102 santigrat derece. Bundan sonra çay yaparken tüp harcamak yerine işlemciyi kullanmayı planlıyorum. 😄

Şaka bir yana, eski eski bilgisayarımda (Intel Core 2 Duo) tam yükte 80 dereceyi anca görüyorken, şimdi masaüstünde öylece duran bilgisayar 70 dereceden aşağı inmiyor. (Ancak klimalı bir yerde, uykudan uyandırırsanız öyle 45 dereceyi görebiliyorsunuz.) Bu da AMD’lerin gerçekten çok daha fazla ısındığını gösterirken, tek bir kitlenme problemi yaşamadığımı göz önüne alırsak, ısındığı sıcaklığa dayanabilidiğini de gösteriyor.

O halde benim için problem yok. 😃

Bu Programda Benim Bilgisayarımın Niye Sıcaklığı Görünmüyor?

Program sizde daha ayrıntılı sıcaklık değerleri gösterebileceği gibi, hiçbir değer göstermeye de bilir. Bu tamamıyla donanımınızın ne kadar ayrıntılı sıcaklık değeri sunduğuna ve programın donanımınızı tanıyıp tanıyamadığına bağlı.