md duran 628456 unsplash
💻 Bilgisayar

Dönem Sonu Not Ortalaması Hesaplayıcı

Get Microsoft Silverlight

Buçuklu kredi hesaplarken ondalık kısmı , (virgül) ile ayırmalısınız! Aksi halde, aradaki . (nokta) hesaba katılmayıp, krediniz on katına çıkar.

Örneğin dersinizin kredisi 3.5 ise, 3,5 olarak yazmalısınız. Eğer 3.5 yazarsanız bu 35 kredi olarak hesaba katılacaktır. Uyarısı için Ergin Keleş’e teşekkürlerimi sunarım.

Daha önce paylaştığım Dönem Sonu Not Ortalaması Hesaplayıcısı 2. sürümü ile tekrar burada. Hem de bu sefer, notları girip sayfayı yenilemenize gerek yok. Gerçek zamanlı hesaplanıyor. 🙂

Genel Bilgiler

 • Bu yazılım herhangi bir garanti altında sunulmamaktadır. Hesaplayacağı değerlerin doğruluğu garanti edilmez ve çıkabilecek hatalardan program yazarı sorumlu tutulamaz.
 • Program Ege Üniversitesi’nde uygulanan kredili sisteme göre dönem içi notunu hesaplamaktadır.
 • Sizin üniversitenizde de aynı hesaplama yöntemi kullanıldığını aşağıdaki hesaplama yöntemini okuyarak kontrol edebilir ve programı kullanabilirsiniz.
 • Program “Acaba şu dersten şunu alsam notum kaça çıkar?”, “Şundan şunu alsam kaça iner?” gibi sorularınızı tek tek elle hesaplamamanız için yazdığım basit bir uygulamadır.
 • Bu programın Ege Üniversitesi’nde veya herhangi bir üniversitede kullanılan herhangi bir programla ilişkisi yoktur ve resmi bir yazılım değildir. Hiçbir durumda herhangi bir sorumluluk almıyorum.
 • Programı kullanabilmek için bilgisayarınızda Silverlight 4 yüklü olmalıdır.
 • Program aşağıdaki algoritmayı kullanır:

  Tüm dersler için
  Alınan Harf Notunun Puan Karşılığı * Dersin Kredisi
  ayrı ayrı bulunur ve hepsi toplanır.
  Bulunan değer Toplam Krediye bölünür.
  Çıkan sonuç dönem içi notunuzdur.

Bu Programı Forumlarda, Blogunuzda veya Sitenizde Paylaşabilirsiniz!

Bu programı sitenizde paylaşabilirsiniz! Bunun için aşağıdaki kodu kopyalayıp web sitenizin istediğiniz bölümüne yapıştırmanız yeterli olacaktır. 🙂

<iframe src="https://ubenzer.com/wp-content/uploads/donemsonuortalamasi.html" width="560" height="400" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:560px; height:400px;" allowTransparency="true"/>
👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Dönem Sonu Not Ortalaması Hesaplayıcı 143 yorum aldı.

  1. Merhaba, hatayı fark edip uyardığınız için çok teşekkür ederim. Kodu düzelttim. Şimdi çalışıyor olması lazım. Teşekkür ederim. 😉

 1. Hesaplayıcının offline versiyonu var mı acaba? Blogunuzda başka bir konu altında buldum fakat ders sayısını kendim giremediğim için işime yaramadı.

 2. Tam kredilerde doğru sonuç veriyor dostum ancak mesela kredisi 3.5 olan bir dersi eklediğin zaman krediyi 3.5 değil de 35 olarak alıyor bu da büyük hataya sebep oluyor. Sanırım üniversitenizde hiç buçuklu kredili ders yok. Buçuklu kredisi olan öğrencilere yanıltıcı sonuç veriyor bilgin olsun. Yazıda belirtirsen sevinirim.

  1. Uyarı için teşekkür ederim, fark etmemişim. 3.5 olarak değil de 3,5 olarak yazarak problemi aşabilirsiniz. Şu anda Visual Studio yüklü olmadığı için düzeltme şansım maalesef yok. 🙁

 3. cok tesekkurler. cok basarili bir calisma. ancak ben donemlerin ortalamasini nasil hesaplayacagimizi merak ediyorum. her donemin sonunda bir de kumulatif genel not ortalamasi hesaplama var. ve daha sonra tum yillarin ortalamasi, sizin mezuniyet derecenizi belirtiyor ve onu nasil hesapliyoruz?

  1. Emin olmamakla beraber, sanırım tüm dersleri kredileri ile beraber topluyoruz. Yani döneminkini hesaplamakla aynı işlemi yapıyoruz ama tüm dersler bazında. Ama emin değilim, öğrenci işlerine sormak lazım. Gidip transkript alıyorum ben gerekince. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir