md duran 628456 unsplash
💻 Bilgisayar

Dönem Sonu Not Ortalaması Hesaplayıcı

Get Microsoft Silverlight

Buçuklu kredi hesaplarken ondalık kısmı , (virgül) ile ayırmalısınız! Aksi halde, aradaki . (nokta) hesaba katılmayıp, krediniz on katına çıkar.

Örneğin dersinizin kredisi 3.5 ise, 3,5 olarak yazmalısınız. Eğer 3.5 yazarsanız bu 35 kredi olarak hesaba katılacaktır. Uyarısı için Ergin Keleş’e teşekkürlerimi sunarım.

Daha önce paylaştığım Dönem Sonu Not Ortalaması Hesaplayıcısı 2. sürümü ile tekrar burada. Hem de bu sefer, notları girip sayfayı yenilemenize gerek yok. Gerçek zamanlı hesaplanıyor. 🙂

Genel Bilgiler

 • Bu yazılım herhangi bir garanti altında sunulmamaktadır. Hesaplayacağı değerlerin doğruluğu garanti edilmez ve çıkabilecek hatalardan program yazarı sorumlu tutulamaz.
 • Program Ege Üniversitesi’nde uygulanan kredili sisteme göre dönem içi notunu hesaplamaktadır.
 • Sizin üniversitenizde de aynı hesaplama yöntemi kullanıldığını aşağıdaki hesaplama yöntemini okuyarak kontrol edebilir ve programı kullanabilirsiniz.
 • Program “Acaba şu dersten şunu alsam notum kaça çıkar?”, “Şundan şunu alsam kaça iner?” gibi sorularınızı tek tek elle hesaplamamanız için yazdığım basit bir uygulamadır.
 • Bu programın Ege Üniversitesi’nde veya herhangi bir üniversitede kullanılan herhangi bir programla ilişkisi yoktur ve resmi bir yazılım değildir. Hiçbir durumda herhangi bir sorumluluk almıyorum.
 • Programı kullanabilmek için bilgisayarınızda Silverlight 4 yüklü olmalıdır.
 • Program aşağıdaki algoritmayı kullanır:

  Tüm dersler için
  Alınan Harf Notunun Puan Karşılığı * Dersin Kredisi
  ayrı ayrı bulunur ve hepsi toplanır.
  Bulunan değer Toplam Krediye bölünür.
  Çıkan sonuç dönem içi notunuzdur.

Bu Programı Forumlarda, Blogunuzda veya Sitenizde Paylaşabilirsiniz!

Bu programı sitenizde paylaşabilirsiniz! Bunun için aşağıdaki kodu kopyalayıp web sitenizin istediğiniz bölümüne yapıştırmanız yeterli olacaktır. 🙂

<iframe src="https://ubenzer.com/wp-content/uploads/donemsonuortalamasi.html" width="560" height="400" scrolling="no" frameborder="0" style="border:none; overflow:hidden; width:560px; height:400px;" allowTransparency="true"/>
👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Dönem Sonu Not Ortalaması Hesaplayıcı 143 yorum aldı.

  1. arkadaşlar notlerı yerıne yazdıkta nerden hesaplanıyor hesapla dıye bışey yok oyle kalakaldım yardım edın barı

   1. Ortalamanız uygulamanın sol üst köşesinde Ortalamanız: yazısının hemen sağında kırmızı renkli bir şekilde yazmaktadır. Hesaplamak için bir şeye basmanıza gerek yok, otomatik hesaplanır.

 1. Sanırım bunu geçen sene de sormuştum ama işimi sağlama almalıyım: İki dönemin ortalaması alınıp ona göre mi belli olacak sınıfı geçip geçmediğimiz? "İlk dönem ortalaman 1.90, ikinci dönem gelme artık." demezler, değil mi? İkinci dönem kurtarma hakkınız var deyin, lütfen.
  (Tabii ki de ortalamam 2'nin altında değil. İlk dönem 4.00 yapıp ikinci dönem hiç gelmemeyi planlıyorum.)

  1. Benim bildiğim kadarıyla, yıl sonlarında, o zamana kadarki tüm dönemlerin ortalaması alınıyor. Mesela 1. sınıfın sonunda 1.sınıfın ilk iki dönemine göre ikiye geçiliyor, 2.sınıfın sonunda 1.sınıf1.dönem, 1.sınıf ikinci dönem, 2.sınıf birinci dönem ve 2.sınıf ikinci dönemin ortalamasının 2'yi geçmesi gerekiyor diye biliyorum. Ama emin değilim, açıkçası hiç gerekmedi ve araştırmadım. Öğrenci işlerine sormakta fayda var.

   1. mrb ben çukurovada okuyorum d.n.o 1.34 krdlerde 10 düşmüş bnm 2 fd var biri 3 digeri 4 kredi beni yaz okulunda kaç kredi kurtarır varmı bi şansm yardm edersen cok sevinirim cvbnı bekliyormmm şimdiden tşk hoşçakal

 2. Proğram çok güzelde benim notlar fena ne yaparsam yapim birşey değişmiyoR hazırlayanların eline sağlık.

  1. Bir dahaki sefere neresini beğenmediğinizi de söylerseniz iyileştirmeler açısından memnun olurum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir