Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Fikrimi Değiştirdim, İstanbul Bilişim’i Tavsiye Etmiyorum

istanbul-bilisim-logo istanbul-bilisim-logo   {right}Yaklaşık bir yıl önce İstanbul Bilişim’den laptop almış ve bana gösterilen ilgiden oldukça memnun kalmıştım. Bunu izleyen günlerde, İstanbul Bilişim AŞ.’nin elektronik ürün satın almada dikkate alınabilecek bir firma olduğunu öve öve anlatmıştım.

Bu ay itibariyle bu fikrim değişmiş bulunuyor. İstanbul Bilişim’i tercih etmeyin. Bu firmanın bana gösterdiği ilgi, ancak ürünlere satana kadar ve sonrasındaki bir ay sürdü. Şu an, garanti ve tamir gerektiren bir durumda, herhangi bir bahane bularak o arızanın garanti kapsamı dışında yer aldığını ifade ederek, para istemektedirler. Bu da bana, çok paragöz bir şirket olduklarını düşündürtmektedir.

Hikaye

İstanbul Bilişim AŞ’den yaklaşık bir yıl önce bir Tablet PC aldım. Bir süre önce, Tablet PC’nin kaleminin sadece bazı açılar ile yazıldığında ve bazen bilgisayarın ekranını çizdiğini fark ettim.

İstanbul Bilişim’e Ticket Sistemi ile ulaşarak, sorunumu anlattım ve kalemin ucunun arızalandığını ve artık ekranı çizdiğini söyledim. Bilgisayarımın garanti kapsamında olduğu, kalemin değişmesi gerektiğini ve stoklarında kalem olup olmadığını sordum.

Gelen cevap, kalemin stokta olduğu ve XX$’a satın alabileceğimdi.

Alakaya Çay Demle

Bana dalga geçer gibi kalem satmaya çalıştılar. Ticket sisteminde “GARANTİ KAPSAMINDA” diye bizzat belirtmeme rağmen, bunu yok saydılar. Ticket sisteminde bana cevap yazan kişiye (Fi. Ge.), sistemde görünen mail adresi aracılığı ile cevap yazdım ama beni takıp geri dönen olmadı.

istanbul-bilisim-garanti-belgesi istanbul-bilisim-garanti-belgesi   Bu olayı şikayet olarak, sikayetvar.com’a yazdım. Gelen cevap daha da ironikti: Bilgisayarınız garanti kapsamında ama kalemi garanti kapsamına girmiyor. 😄 Hâlbuki bana verdikleri garanti belgesinde, “Malın bütün parçaları dâhil olmak üzere tamamı firmamızın garantisi kapsamındadır.” yazmakta. Çok affedersiniz de, bu kalem Marslı değil ya, bilgisayarın kendi orijinal kalemi!

Ya işte, İstanbul Bilişim böyle bir şirket… Asıl yüzünü gösterdi sonunda. Kendi verdikleri garanti belgesinde yazanı takmadıkları gibi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın koyduğu sorumlulukları da aynı sebeple yerine getirmeyen bir firma.

Müşterileriyle dalga geçebilecek seviyeye düşen, kendi verdikleri belgede yazanları çeşitli bahaneler uydurarak yapmayıp, tamir masrafından kurtardıklarına sevinen bir marka.

Bu yüzden herkese, fiyatları diğer firmalardan ucuz olsa dahi, İstanbul Bilişim’i tercih etmemeleri yönünde bir çağrı yapıyorum.

Adam gibi hizmet arıyorsanız, ne İstanbul Bilişim, ne Teknosa, ne Bimeks… Varsa yoksa Vatan Bilgisayar. Sizin yerinize satıcı firmayla iletişime geçirip delirmenizi engelleyen, aracı şirket olan Vatan Bilgisayar.

Bitirirken

Şikayetvar.com aracılığı ile yapılan görüşmelerimiz de başarısızlıkla sonuçlanmıştır.