Görselimizin son hali
💻 Bilgisayar

Beyaz Arkaplanı Tek Tıkla Saydama Çevirin

Problem: Arka planı beyaz olan bir görseliniz var. (Kare kalem çizimi, logo, fotoğraf vs.) Bu arka planı kaldırmak, daha doğrusu saydama çevirmek istiyorsunuz. Eğer bunu Photoshop’ta Magic Wand ile yaparsanız tamamen beyaz kısımları silebilirsiniz. Ama ya yarı saydam kısımlar ve kenarlar ne olacak? Onları nasıl temizleriz?

Kill White

Kill White, Mike’s Extra isimli bir blogda yayımlanan 32-bitlik bir Photoshop filtresidir. Bu filtre ile tek tıkla, arka planın beyazlığını kaldırabilirsiniz.

Bu eklentiyi, web sitemdeki gülücükler (smiley) için denedim. Eskiden arka plan beyazdı ve özellikle yorumlarda iğrenç bir görünüm yaratıyordu. Aynı gülücüklerin arka planın saydamını internette bulamadım ve kendim saydamlaştırmaya da üşendim. Bu eklenti imdadıma yetişti. Sonuç oldukça başarılıydı.

Filtrenin Örnekleri

Filtrenin çalışmadan önceki ve çalıştıktan sonraki hallerini görebileceğiniz örnek görselleri filtrenin yazarının sitesinden alarak buraya koyuyorum:

apple

drawing

flower

İndir

Filtreyi sunucumdan indirmek için buraya tıklayabilir veya ayrıntılı bilgi ve orijinal kaynaktan dosyayı indirmek için yazarın sitesine ışınlanabilirsiniz.

Test Sistemi

Bu eklentiyi 64 bit Windows 7 Professional İngilizce üzerinde çalışan Photoshop CS5 32 bit üzerinde sorunsuz bir şekilde çalıştırdım. Photoshop’un 64 bitlik sürümlerinde eklenti çalışmamaktadır!

Kurulum

kill white dosya konumuPhotoshop açıksa kapayın.

İndirdiğiniz/sıkıştırılmış dosyadan çıkardığınız 8FB uzantılı dosyayı Photoshop’u kurduğunuz klasörün altındaki Plug-ins\Filters içerisine atın.

Photoshop varsayılan ayarlarda 64-bit işletim sistemlerinde C:\Program Files (x86)\Adobe\Adobe Photoshop CS5\ klasörüne, 32-bit iletim sistemlerinde C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS5\ klasörüne kurulur. CS5 yerine, sizin Photoshop sürümünüzün numarası gelmelidir.

Photoshop’u açın.

Bu kadar.

Kullanım

Eğer kurulum başarıyla tamamlanmışsa Kill White’ı Filters -> Mike and Yael içerisinde görmelisiniz. Filtreyi Background layerinde kullanamazsınız! Eğer kullanırsanız filtre kafayı yiyerek görselinizi karartacaktır. Background layerine sağ tıklarak “Layer from Background” ile kendinize bir katman oluşturmanız ve onun üzerinde çalışmanız gerekir.

Background’dan kendi layerinizi oluşturduktan sonra, Kill White’ı kullanmak için tek yapmanız gereken, Filters -> Mike and Yael -> Kill White’a tıklamak. Devamını filtre hallediyor.

Görselimizin İlk Hali
Görselimizin İlk Hali
Background Layer'i Dönüştürmemiz Lazım
Background Layer'i Dönüştürmemiz Lazım
Dönüşüm tamam. Artık filtreyi uygulayabiliriz.
Dönüşüm tamam. Artık filtreyi uygulayabiliriz.
Filtrenin uygulanması...
Filtrenin uygulanması...
Görselimizin son hali
Görselimizin son hali
👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇
Etiketler

Beyaz Arkaplanı Tek Tıkla Saydama Çevirin 11 yorum aldı.

  1. Bu harika bir filtre! Ne zamandır düşünüyordum keşke photoshopda böyle bir özellik olsa diye. Şimdi filtre olarak karşıma çıkınca çocuklar gibi sevindim 🙂 Çok işime yarayacak. Teşekkürler.

  2. Gördüm gördüm "Plugins" klasöründe başka filtreler de var. Onları da istiyoruz 🙂
    Şaka bir yana gerçekten çok iyi oldu, baya bir işime yarayacak benim de.
    Teşekkürler…

  3. Sonunda 🙂 Her seferinde bu arkaplan silme işinin nasıl yapıldığını unutup, baştan öğreniyorum. Şu aralar GIMP kullansam da işime yarayacak. Teşekkürler.

  4. CS5 kullanıyorum kurulum için denilen herşeyi yapmama rağmen ilginçtir bir türlü sonuç alamadım. Filtre kısmında gözükmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir