Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Struts 2 Framework Kullanımı

struts-logo-java struts-logo-java  

Dönem içerisinde Sunucu Yazılım Teknolojileri dersi bünyesinde, ekip halinde Apache Struts Framework’ünün ne olduğu ve nasıl kullanıldığı hakkında uygulamalı bir ders anlatımı gerçekleştirdik. Bu yazıda dersten kalan kod örnekleri ve bazı sunumlar bulabileceksiniz.

struts-teknik-sunum struts-teknik-sunum  

Derse iki sunum ile başladık: Struts nedir? ve Struts nasıl kurulur?

İlk kısımdaki sunumu grup üyelerimizden Özlem Gürses ve Okan Tekdaş gerçekleştirdi. Struts’un teorik kısmından bahsedildi.

struts-kurulum struts-kurulum  

İkinci kısımda, grup üyelerimizden Arif Erdal Taşcı ve Burak Yönyül uygulamalı olarak Struts Frawork kullanımı için gerekli araçları laboratuvar bilgisayarlarına kurdurdu ve yapılandırdı. Bu kurulum JAVA’nın (JDK) son sürümünü, Eclipse’in yeni bir sürümünü, Apache Tomcat 7 sunucusunu kurmayı, yeni bir proje başlatıp buna gerekli Struts 2 kütüphanelerini eklemeyi ve sunucunun Eclipse içerisinde yapılandırmasını içeriyordu. Bunları aynı zamanda sunum haline de getirdiler.

Ders boyunca, laboratuvar bilgisayarlarında da kurulu olması işimizi kolaylaştırdığından ve sevilebilecek bir IDE olduğundan Eclipse kullandık.

struts-hesap-makinesi struts-hesap-makinesi  

Daha sonraki kısımda ben, Struts Framework’ü kullanarak ve MVC patternine mümkün olduğunca uyarak çok basit bir hesap makinesini sınıfta uygulamalı olarak yaptırdım. Sınıftaki çok ama çok basitti. Buradaki örnekte biraz daha eli yüzü düzgün bir hesap makinesi bulacaksınız.

struts-ramadan-program struts-ramadan-program  

Ben elimden geldiğince Struts’ı tanıtmaya çalıştım, ama benim gösterdiklerim basit şeylerdi. Son aşamada grup üyelerimizden Ramadan Altınkaya, hazır bir proje üzerinden Struts’un özelliklerini ve sağladığı avantajları anlattı. Bu örnekler frameworkün gücünü anlamak açısından çok önemli olduğundan incelemenizi şiddetle öneriyorum.

Daha sonra sorular, yorumlar ve kapanışı yaptık.

Dosyalar

Aşağıda derste kullandığımız sunumları ve kod örneklerini bulabilirsiniz. Bunları eğitim amaçlı olarak kullanmanız gerekirse bizi referans gösterirseniz çok memnun oluruz. O notlar kendi kendini hazırlamadı, az uğraşmadık onlar için.

Kod örneklerini gerçek projelerde kullanmak başınızı ağrıtabilir, bir garanti veremiyoruz, sorumluluk almıyoruz.

Bitirirken

Dosyalar burada yayımlanmadan önce, emeği geçen tüm grup üyelerinden teker teker izinler alınmıştır. Özverili çalışmalar, ekip ruhu ve güzel bir sonuç için ekip üyeleri Ramadan Altınkaya, Özlem Gürses, Burak Yönyül ve Arif Erdal Taşcı’ya tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum. 😃