😂 Eğlence

Konyaaltı & Tansaş

Antalya’nın bir ilçesi var, adı Konyaaltı.

Bir de Tansaş var. Süpermarket zinciri olan. Adamlar Konyaaltı’na şube açmışlar, adını da Konyaaltı koymaya çalışmışlar. Ama olmamış, yüz yıllık ilçenin adı Konya Altı oluvermiş.

Gördüğümde epey eğlendim. İnsan şube açtığı ilçenin adını da doğru yazamaz mı yahu? Düşünsenize, Tansaş’ın İstanbul’daki şubesinin adı İtsanlub, İzmir’deki İsmir, Taksim’deki Taskim, Konak’taki Konyak diye yazılmış falan… 😀

Konyaaltı adı nereden geliyor?

Yazıyı yazarken Konyaaltı adının nereden geldiğini merak ettim. Hep Konya ile ilgili olduğunu düşünürdüm ama Konya bize uzak olduğundan anlam veremezdim. Konyaaltı Kaymakamlığı’nın sitesinde şöyle diyor:

“Konyaaltı” isminin Falezlerin güney batısında yer alan Koy’dan geldiği, ilk önce “Koyaltı” olarak isimlendirilen bölgeye daha sonra “Konyaaltı” denildiği rivayet edilmektedir.

Bu da günün genel kültür bilgisi oldu. 18 yıl Antalya’da kalmış biri olarak bunu bilmemem veya bu vakte kadar araştırmamam ise rezillik. 😀

Konyaaltı & Tansaş 8 yorum aldı.

  1. ben de 28 senedir Antalya'da yaşayan biri olarak bunu öğrendiğime sevindim.Muratpaşa nereden geliyor acaba :)) öyle bir paşamız mı varmış :p

    1. Yaklaşık bir sene önce Antalya'nın merkez ilçesi ilçelere ayrıldı. Konyaaltı da bunlardan biridir. Kepez, Muratpaşa, Döşemealtı vs… diğer yeni ilçelerdendir.

  2. Bana daha mantıklı gelen bir bilgi paylaşayım:
    "Konyaaltı adı Osmanlılar döneminden geliyormuş. Bir dönem, Osmanlı ordusunda askerler önce [bir ara Konya'ya bağlanan] Antalya'da eğitim alır, sonra Konya'ya gönderilirmiş."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir