Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Windows'ta Con İsimli Klasör Oluşturmak

Windows’ta con isimli klasör oluşturamazmış. Gelin oluşturalım.

Windows Gezgininde yeni klasör deyip con yazarsanız aşağıdaki hata mesajı gelecek sizi bulacaktır:

con1 con1  

Peki neden oluşmuyor?

Kesin bir bilgi yok. Ama oluşturulamayan con ve diğer tüm isimlerin dostan kalma bazı önemli komutlar olduğu bilinenler arasında. İlk Windows DOS’un geliştirmesi olduğu için o zamandan bu yana kalmış bir kısıtlama olması mümkün. İnternette görebileceğiniz "Çok ilginç bir durum. Bill Gates dahil tüm Microsoft ekibi bunun neden olduğuna bir cevap bulamamış." tarzı yazıların ise saçmalık olduğunu düşünüyorum.

Başka neler yaratılamaz?

AUX, COM1, COM2, COM3, COM4, LPT1, LPT2, LPT3, PRN, NUL Buyurun, teker teker deneyin.

Peki nasıl yaratılır?

con2 con2  

MS-DOS Komut İsteminden. Önce Komut İstemini açalım. Bunun iki kısa yolu var. Birincisi Başlat -> Çalıştır diyoruz ve cmd yazıyoruz. Ama bu yöntem Vista kullanıcılarının başını ağrıtabilir. Bazı yerlerde işlem yapabilmek için vistada yönetici haklarına sahip olmanız gerekebilir.

con3 con3  

İkinicisi ise Başlat Menüsünden komut istemini seçmek. Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Komut İstemi’ne tıklamak. XP kullanıcıları kısayola tıklayabilir. Vista kullanıcıları burada sağ tıklayarak Yönetici olarak aç seçeneğini seçmeliler.

Komut istemini açtık. Şimdi C:\’ye con isimli bir klasör yaratalım. Aşağıdaki kodu olduğu gibi komut istemine yazıyoruz: mkdir \\.\c:\con (ve tabi enter 😃 )

con4 con4  

Artık C:\ de con isimli bir klasörünüz var.

con5 con5  

Şimdi de silemediğinizi fark etmelisiniz. 😃 Yine MS-DOS Komut İstemi yardımımıza koşuyor. Aşağıdaki komutla da aynı klasörü silebilirsiniz: rd \\.\c:\con