Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Çapaklı Elektrik

Çapaklı Elektrik Sloganları duyabiliyorum uzaktan… Binlerce Kepezli belediye binasının önünde toplanmış bağırıyor:

  • Teedaş şaşırma sabrımızı taşırma! - Teedaş şaşırma sabrımızı taşırma!

Dün saat (gece yarısını geçtiği için bugün sayılır aslında) 00.00 sularında elektrik gitti. İki saate yakın bir süre gelmedi. Hayır İnterneti geçim, bilgisayarı geçtim, buzdolabını bile geçtim, yaşamak için elektriğe ihtiyacımız var bizim! Hava 40’lı derecelerde Antalya’da! Sıcaktan ölüyoruz ve serinlemek için her daim klima/vantilatöre ihtiyacımız var. Uyuyamıyoruz bile vantilatörsüz!

2 saat geçti dedim elektrik yokken… Amerikalı değiliz çok şükür. Yoksa paniğe kapılır sokağa dökülmek zorunda kalırdık habire. Öyle ya, bir elektrik kesilmiş binlerce Amerikalı sokağa dökülmüş… Biz mi? Türk insanı akıllıdır, elektrik kesintileri koymaz ona.

2 saat sonra zor zahmet gelen elektrik “çapaklıydı” maalesef. Demek istediğim şu ki, elektrik var, ampül yanıyor, klima çalışıyor, ama adaptörle çalışan ve yüksek amper çeken bir çok cihaz (örnek: modem) çalışamıyor! Çünkü voltajı ve akımı düzgün stabil bir elektrik veremiyorlar.

Mikrodalgayı açıyoruz, elektrik aslında var olup da insani değerlerde olmadığı için (bundan sonra çapaklı diyorum kısaca) mikrodalganın içindeki yemek dönüyor dönüyor dönüyor, ama cihaz o elektrikten dalga üretemiyor. Çıkar yemeği, buz gibi hala.

Modem de öyle… Çalışıyor… Işıklar tamam… Ama ikide bir kendini yeniden başlatıyor. Neden? Bozuk mu? Hayır! Elektrik çapaklı çünkü! Modemin çalışması için gerekli standartta değil. henüz bozulan cihazımız yok, ona da şükür!

Gece 00.00’dan bu yazıyı yazdığım şu ana kadar (23.30) defalarca elektrik geldi gitti, belki onlarca kez voltaj düştü ve elektrik bir defa bile standartlarda gelmedi. Kablosuz modem hiç çalışmıyor. (Power ışığı sürekli yanıp sönüyor) Kablolu modem ise çalışıyor ama ikide bir yeniden başlıyor. Hoparlör bözürt buup gibi garip garip sesler çıkarıyor vs vs…

Merak ediyorum da acaba hangi hizmeti düzgün alıyoruz?

Klişe bir hizmet listesi vardır… Biz ona “Elektrik, yol, su” deriz. Bu yüzyılda onlara bir de “İnternet”i eklemeliyiz.

Elektrik? Antalya gibi Türkiye’ye gelen turistlerin %33’ünü alan, sadece yerlisiyle 1.5 milyonluk bir turizm başkentinde elektrik kesintisi… Hem de 2 saat! Ardından 1 gün boyunca çapaklı elektrik… Bu arada defalarca minik kesintiler artı bir saat daha büyük kesinti! Bu sıcakta!

Su desek, Ankara’ya dayamışlar Kızılırmak’ı!

İnternet desek VDSL geleli bizden çalıyorlar hızı! Özellikle gündüz çekilmez hale geldi İnternet. DNS sunucusuna bağlayamayıp saniyelik “Sayfa Görüntülenemiyor”lar vermesi de cabası! Engellenen siteleri artık saymıyorum bile. “Özgürüz” ya!

Yol? Hmm… Karayolları’na laf sokamayacağım, TCK’yı cidden seviyorum, iyi çalışıyorlar. Onları tebrik ediyorum.

Çapaklı Elektrik” Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “Bana Bir Şeyhler Oluyor” isimli tiyatrosunda geçmetedir, izlemeyenlere izlemelerini şiddetle tavsiye ederim.