Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

E ama suç unsuru oluşmamış.

Yukarıda duyduğunuz cevabı telefon ile kredi kartı dolandırıcılığını polise ihbar etmek için karakola gittiğimde aldım.

Geçenlerde 05321111106 numaralı telefondan Marmaratek isimli "Bakanlık Onaylı" bir firma aradı. "Elektrik tasarruf cihazı" veriyorlarmış. Bu cihazı evin sigorta kutusuna en yakın prize bağlıyormuşum ve elektrik tüketimim %70'e varan oranda azalıyormuş.

Bunun için tek yapmam gereken, kimlik bilgilerimin onaylanması için hangi bankayla çalıştığımı ve kredi kartımın ilk 6 hanesi hariç tüm hanelerini söylememmiş. İlk 6 harf (normalde ülke ve banka kodu olan 6 harf) bana özelmiş ve asla kimseye söylememeliymişim.

Kısacası dolandırılmaya çalışıldım. Sırf meraktan kafadan kredi kartı numarası atarak görüşmeyi sonuna kadar da götürdüm. Arkaya "başka çok kişiyle konuşulduğunu" hissettirmek için "call center gürültüsü" bile koymuşlar.

Sonra telefonumuza gelen POLIS mesajlarında belirtildiği üzere 155'i aradım ve durumu anlattım. Bana karakola giderek derdimi anlatmamı söylediler. Ben de karakola gittim. Derdimi anlattım.

Dediler ki:

Biz bir şey yapamayız. Dolandırılmamışsınız. Suç unsuru oluşmamış.

Ağzım açık kaldı. Dolandırılmadığım için bir dolandırıcıyı ihbar edemiyordum. Adam başkalarını soymaya devam edebilecekti!

Ülkemizin güvenliği bu seviyede maalesef. Rezilliğin dahası da var ama anlatmayayım.