Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Antkart Yalan Oldu

Antkart logo Antkart logo   Antkart’ın çıkacağını ilk duyduğumuzda sevinmiştim. İzmir’in Kent Kart’ı gibi bir sistem bekliyordum… Otobüste para verip üstünü almak için beklemeye son verecekti, tek bir “bip” ile ödeme yapacaktık. Ama Antkart öyle olmadı. İkametgah gibi garip garip belgelerle başvurup günlerce kuyruk beklememiz gerekti. Üstüne üstlük 10 TL gibi uçuk bir kart parası ödedik. O günlerde az sayıp sövmemiştim.

Tek mutsuz olan vatandaş değildi elbet. Her biniş başına yüksek yüzdeli kesintiler yapılan toplu taşıma personeli de mutsuzdu, her fiş için kesilen ormanlar da

Ben Antkart’a bu kadar sayıp sövünce, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yiğit Tunçel serzenişlerimi dikkate almış, beni Antkart merkez binasına davet ederek sistemin işleyişini anlatmış ve tüm sorularımı teker teker yanıtlamıştı.

Ben de hem Antkart’a sayıp sövdüğüm yazıyı, hem de onların bu yazıya karşılık bana anlattıklarını kendi düşüncelerimle yoğurarak yazmıştım. Bazı kimseler birbirinin zıttı iki yazının aynı sitede olmasının mantığını anlayamadı, ama sonuçta öğrendiğim her şeyi buraya yazmak benim yapmam gereken.

Tarafsız basından (!) daha tarafsızım bu konuda.

Gelelim güncel gelişmelere… 21 Haziran’ı 22 Haziran’a bağlayan gece Antkart iptal edildi. Biz de paramız kartımızda, alıştığımız sistemden taş devrine geri döndük. Kısa bir süre için şaka gibi geldi… Ama belediyenin sitesinde yazan açıklama metnine göre iptal edilmesi gayet mantıklı.

Bakalım belediye bu konuda ne demiş?

ANTKART AÇIKLAMA

ANTKART Kart Hizmetleri A.Ş ile ‘Toplu Taşıma Sistem Otomasyonu’nun satın alınması ve satın alınan bu sistemin halk yararına kullanılması için başlatılan görüşmeler sonlanmış, aynı tarihlerde Antalya 2. İdare Mahkemesi de ANTKART sistemini iptal etmiştir.

Bu gelişmeler neticesi mevcut durum ve yaşanan süreç ile kamuoyuna açıklama yapılması zarureti doğmuştur. Bilindiği gibi, 19 Haziran 2009 tarihi itibariyle ‘Antalya 2. İdare Mahkemesi 2008/1282 Esas Sayılı Dosyası’ndan ANTKART sisteminin kurulmasına ilişkin encümen kararını, hukuka uyarlılığı bulunmadığından ve yetki aşımı yapılmasından dolayı iptal edilmiştir.

Kararın ardından öncelikle ANTKART ismiyle bilinen kartlı sistem uygulaması 21 Haziran 2009 tarihi gece 24.00 itibariyle devreden çıkarılmış ve sözleşmenin feshi için gerekli işlemlerin yapılmasına başlanılmıştır. İşlemler tamamlandığında fesih işlemi de ilgililerine tebliğ edilecektir. Sistemin devreden çıkartılması ile 22 Haziran Pazartesi gününden kısa bir süre için ulaşımda paralı biniş dönemi başlamıştır.

Bu süreçle birlikte kamuoyunda bazı soru işaretleri oluşmuş ve yaşanan süreç doğal olarak merak edilmektedir. Vatandaşlarımızdan şunu bilmelerini isteriz ki, Prof. Dr. Mustafa Akaydın yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi vatandaşlarımıza modern, çağdaş, ucuz, şeffaf bir toplu taşıma sistemini taahhüt etmektedir.

Bilinmesini isteriz ki ANTKART’ı Büyükşehir Belediyesi değil, bağımsız yargı hukuka aykırı bulduğu için iptal etmiştir. Belediyemiz yargı kararına uygun davranmakla ve gereğini yapmakla mükelleftir. Yargı kararının sonrasında modern teknolojinin halkın yararına hizmet etmesini sağlamak için bazı düzenlemelerimiz olacaktır. Öncelikle; Büyükşehir Belediyesi olarak yeni sistemin kurulması tamamlanacaktır. Yeni sistemin adı ‘HALKKART’ olacaktır. Bu sistemin daha önceki sistemden büyük farklılıkları olacaktır.

Bunlar; Yeni sistemde daha önceki sistemde olduğu gibi yüzde 13 artı KDV gibi yüksek bir oran alınmayacaktır. Bu yüksek oran sistemin her kullanıcısına bir maliyet yüklediğinden ve ulaşımı pahalı hale getiren bir unsur olduğundan alınacak rakamlar bu rakamın çok daha altında olacaktır.

Belediyemiz yeni kuracağı sisteme ilişkin olarak iki alternatif üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Bu alternatiflerden birisi, yeniden, şeffaf ve dürüst bir ihale açıp, modern, ucuz, adil bir hizmet alımıdır.

İkincisi ise belediyemiz taleplerimize uygun bir sistemi satın alarak kendisi işletecektir.

Şu andaki düşüncemiz ilk seçenekten yana olup bu sistemin hizmete girmesiyle istediğimiz verim ve amaca ulaşacağımızı düşünüyoruz.

ANTKART NEDEN DEVREDEN ÇIKARTILMIŞ VE NEDEN İPTAL EDİLECEKTİR:

Antalya 2. İdare Mahkemesi 2008/1282 Esas Sayılı Dosyası’ndan ANTKART sisteminin kurulmasına ilişkin encümen kararını, hukuka uyarlılığı bulunmadığından ve yetki aşımı yapılmasından dolayı iptal edilmiştir. Bu karar üzerine Büyükşehir Belediyesinin ANTKART sistemini devreden çıkartmış durumu hem ilgilerine hem vatandaşa duyurmuş ve sözleşmenin feshi işlemlerine başlamıştır. Fesih işlemleri henüz tamamlanmamış olup, önümüzdeki 1-2 gün içinde sözleşme fesih edilerek firma ile mahsuplaşma ve tasfiye işlemlerine başlanılacaktır.

Mahkeme; Kartlı sistemin kent fonksiyonları (müze-otopark vs.) hizmetleriyle toplu taşıma hizmetlerini tek karta toplanmış olmasına rağmen kartın ve sistemin tüm maliyetlerini sadece toplu taşımadan faydalanan vatandaşa yüklenmesini ve Encümenin toplu taşımaya esas kartlı sistemi ihale etme yetkisini aşarak kent fonksiyonları ile donatılmış bir kartlı sistemi ihaleye çıkartmasını hukuka aykırı bulmuştur.

Yukarıdaki gerekçeler ve daha birçok hukuka aykırılıklar, eksik düzenlemeler nedeni ile sistemin kullanılması durdurulmuş ve iptal işlemlerine başlanılmıştır.

YENİ SİSTEM: HALK KART

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yeni sisteminin adı HALK KART olacaktır. Pek çok firmayla yeni sistemin kurulması işlemleri için görüşme halindeyiz. Henüz bir firmayla anlaşmış değiliz. Bu sistemde tek binişlik, çok binişlik, turiste yönelik kartlar kullanılacaktır.

HALKKART’ IN ÖNEMLİ FARKLILIKLARI:

Halk Kartın eski sistemden bazı temel farklılıklarının olacağı şüphesizdir.

1- HALKKART, Raylı sistemle entegre olacak. Birden fazla taşıtı belli bir zaman içinde tek biletle kullanmak mümkün olacaktır.

2-HALKKART, sistemi belediye adına işletecek ve bundan başka bir işlem yapmayacaktır. Yani kartların satılması, dağıtımı, ücretin toplanması, alacaklılara paraların ödenmesi, vb tüm işlemlerde belediyenin sınırsız kontrolü ve müdahale yetkisi olacaktır.

3-HALKKART’ da amaç Toplu Taşımayı özendirmek, kolaylaştırmak, vatandaşlara yardım ve destek olmak asıl amaç olarak kabul edilecektir. Ticari kaygı daha sonra gelecektir. Yeni sistemde Büyükşehir Belediyesi kartlardan kar elde etmeyecektir. Geçmiş dönemde kartlı sistem maalesef bir gelir kapısı olarak görülmüş ve vatandaş bunun sıkıntısını çekmiştir. Artık bu anlayış terk edilmiştir. Amaç toplu taşımayı özendirmek ve vatandaşın, taşıyıcının yani toplu taşımanın maliyetlerini aşağı çekmektir bu sebeple kartın maliyet bedelinden fazlası vatandaştan talep edilmeyecektir. Hatta bazı durumlarda (Maddi durumu yetersiz olan vatandaşlarımıza) kartları ücretsiz olarak verilecektir.

4-HALKKART’ da kartların kimin tarafından dağıtılacağı, taşıma ücretlerinin kimin tarafından kartlara yükleneceği baştan belli olacaktır. Sisteme belediyeden başka herhangi 3. kişinin müdahalesi mümkün olmayacaktır.

5-HALKKART ‘da 1-3-5 binişlik biletler olacaktır. Antalya turistik bir kenttir. Bir kişi bir kez de olsa kart satın almadan toplu taşımadan faydalanabilmelidir. Ayrıca, vatandaş toplu taşımadan faydalanmak için kart almak bunun içinde kimlik bilgilerini vermek, kartına kavuşmak içinde beklemek zorunda kalmayacaktır. Toplu taşımayı kullanmak isteyen vatandaşlar türlü türlü engelleri aşmak zorunda kalmayacaktır.

6-HALKKART’ ın fonksiyonları baştan belli olacaktır. Vatandaşlar kullanmadıkları özellikler için gereksiz işlemler yapmayacak bedeller ödemeyecektir. Kartın kullanıcısının taleplerine daha iyi cevap vermesi taleple doğru orantılı işlemleri yapılması ve verilen hizmetin bedellerinin ödenmesi temin edilecektir.

Yukarıda özet olarak saydığımız hususların hiç birisi eski sistemde mümkün olmamıştır.

Kısaca halkımız 3-4 ay gibi kısa süre içerisinde devreye alacağımız sistem ile iptal edilen eski sistemin farkını görecek ve farkı gördükten sonra eleştirilerini yapacaktır. Bu aşamada ne demek istediğimizin uygulamalı olarak daha net anlaşılacağını düşünmekteyiz.

KARTLARA YÜKLÜ ULAŞIM BEDELLERİNİN İADE EDİLME KONUSU:

Eski sistemin sözleşmesinde kart’ın kendi bedeline ilişkin hiçbir düzenleme yoktur, bedelin kim tarafından alınacağı, bedelin miktarının ne olacağı, nasıl tahsil edileceği, tahsil edilen bedelin kime ait olacağı düzenlenmemiştir. Firma bu düzenlemenin yapılmamış olmasına rağmen kendiliğinden bir fiyat belirlemiş ve bu bedeli tahsil etmiştir. Maalesef dönemin belediye yetkilileri bu duruma seyirci kalmışlardır.

Vatandaşlarımızdan kartların ücretini ve içindeki kontörlerin ücretini tahsil eden ANTKART A.Ş’ dir. Biniş ücret toplama yetkisi sözleşmeyle ANTKART’a verilmiştir. ANTKART’a kartların fiyatını belirleme ve satarak bedeli tahsil etme yetkisi verilmemiştir.

Belediye olarak ANTKART’ a kartlarda yüklü bulunan ücretleri ve kart bedellerini geri ödemesini aksi davranışın ve vatandaşın almadığı hizmete ilişkin bedelleri elinde tutmasının suç olduğunu resmi olarak bildirmiş bulunmaktayız. İlgili firmaya tahsilat noktalarından kartların ve kartlara yüklenmiş bedellerin iadesi işlemlerine başlaması talimatını bu gün itibari ile vermiş bulunmaktayız. Bu talebimize olumsuz yanıt gelir ise bunu da vatandaşlarımız ile paylaşacağız.

Eğer ANTKART firması tahsil ettiği kart bedellerini ve biniş ücretlerini vatandaşlara iade etmez ise çözüm için hukuki yollara başvuracağız ve sonuna kadar mücadele edeceğiz. Hukuki olarak kartın parasını tahsil eden ANTKART A.Ş olduğu için, iadeyi yapması gereken de ANTKART A.Ş’ dir. Tüm vatandaşlarımızın bu bedeli talep etme yetkisi ve alamadığı takdirde hukuki yollara başvurma hakkı vardır.

TAZMİNATA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR:

Toplu taşıma sisteminin sözleşmesi bir bütün olarak değerlendirildiğinde iptal edilen sözleşmede bir hüküm vardır. Mahkeme kararıyla sözleşme iptal edilirse, belediyenin tazminat ödemeyeceği sözleşmede taraflarca düzenlenmiştir. Bu hükmün belediyeyi tazminat ödemeden kurtaracağını düşünüyoruz. Kaldı ki bir an için bu maddenin tazminat ödenmesini engelleyemeyeceğini düşünsek bile; sırf tazminat ödenmesin diye, kanuna aykırı, vatandaşın çıkarlarını gözetmeyen, ticari kaygılar üzerine kurulmuş, yüksek komisyonlar tahsil eden, halkın parasının kontrolünü yani kamunun parasını özel kişilere emanet eden sistemin devamına katlanmanın doğru ve hukuki olmayacağını, hukuka aykırılıkların ve eksikliklerin giderilmesi amacıyla ilgili firma ile görüşmelerin devam ettiğini, bu sorunlar giderilmez ise sözleşmenin fesih edileceğini kamuoyuna bildirmiştir.

Tüm bu hususları göz önünde bulundurarak sistemin güvenli olmadığını da hesaba katarak firma ile anlaşamadığımız takdirde gerekir ise tazminatı da ödeyip, sözleşmeyi iptal etmeyi karalaştırmıştık. Belediyemiz bu gün de aynı görüşünü muhafaza etmektedir.

VERGİ DENETİMİ:

Minibüs ve Otobüslerin vergisel yönden takibi kanunen belediyenin yükümlülüğünde değildir. Fakat her kamu kurumu gibi Belediyemiz’de Vergi Dairesi, Valilik, Emniyet ve diğer ilgili kamu kurumları ile koordineli çalışmanın gerekli hatta mecburi olduğunu kabul etmekte ve arzulamaktadır. Toplu Taşıma Sisteminin verileri kamu hizmeti gören tüm kuruluşlarla yasal çerçevede paylaşılacaktır. Bu kurumlardan biri olan Vergi Dairesi de ihtiyaç duyduğu verilere online ve anında ulaşma imkanına sahip olacaktır.

Şu an mevcut durumda kontrol ve denetleme yükümlülüğü Vergi Dairesine aittir. Taşıyıcı esnafı vergi dairesi ile arasındaki münasebeti hukuki çerçevede ayarlamakla mükellef olup, belediyemizin bu duruma müdahalesi hukuken mümkün değildir.

DURAKLAR:

Antalya’da bine yakın durak var bunlardan da sadece 30’u akıllı durak olarak tesis edilmiş olup, bunlardan 25 tanesi faal olarak çalışmaktadır. Dolayısıyla bin durakta 25 durak çok büyük anlam ifade etmemektedir.

Belediyemizin bu husustaki görüşü durağın akıllı olmasının çok önemli bir faydası olmadığı şeklindedir. Durağa gelen kişi sadece bekleyeceği süreyi bilmektedir. Süreyi bilmiş olmasının beklemeyi engelleyici bir fonksiyonu yoktur. Yeni sistemde vatandaşlar durağa geldiğinde bekleyeceği süreyi öğrenebileceği gibi durağa gelmeden de aracın geleceği saati bilmesini temin edeceğiz. Böylece kaç dakika beklenileceğinden daha önemli olan beklemeyi minumum sürede tutmayı temin edeceğiz.

Son olarak paralı biniş konusunda vatandaşlarımızın herhangi bir sıkıntı yaşaması ya da şikayeti olması halinde bu şikayetlerini Antalya Büyükşehir İletişim Merkezi (ABİM) 181 nolu telefona bildirmelerini istiyoruz. Söz konusu şikayetler anında değerlendirilerek şikayete maruz kalan taşıyıcı esnaf hakkında gerekli işlemin derhal uygulanacağını bildiririz.

Yeni sistemin gelmesini iple çekiyoruz… Dolmuş & otobüslere hâlâ parayla binmek gurur verici değil. Hele de önünüzdeki 50 TL verip para üstü bekliyorsa… İkinci olarak, “HALKKART” ismi itici geldi bana… Keşke daha iyi bir şey bulunsaymış… Üçüncüsü ise, üç dört ay sonra gibi ortalama bir süre vermiş belediye. Umarız bu üç dört yıl olmaz.

Türel bir zamanlar raylı sistemi zamanında (!) bitirmişti… Onun için hâlâ çalışmıyor. 😃 Umarız HALKKART böyle olmaz.

Bakalım Akaydın bu konuda başarılı olabilecek mi?