hareket
💻 Bilgisayar, 🎈 Hayat

HP’nin ben…

HP Türkiye, Türkiye’nin en sevdiğim (!), en gözde (!), en mükemmel (!) yetkili servisidir. Öyle çok severim ki (!), imkanım olsa gönüllü olarak gidip çalışmak, tüm koordinatörlere, tüm teknikerlere gün boyu çay servisi yapmak, tuvaletlerini temizlemek, kulları köleleri olmak isterim günlerce (!).

Benimkisi öyle bir sevgidir (!) ki, karşışlıksız aşk gibidir. HP Türkiye müdürü atla dese kendimi boğazdan aşağı atarım (!). Herkesi de HP almaya (!) teşvik ederim. Çünkü en kaliteli ürünleri ürettikleri gibi (!)(!), daha siz ürününüzü göndermeden tamir edecek kadar hızlı ve sizin için çalışan (!), yetenekli (!), becerikli (!), bürokrasisiz (!) servisleri vardır.

hareket

Üstteki fotoğrafın HP’yle hiçbir ilgisi yok. Ben HP’ye aşığım! Elimde olsa, tuvalet kağıdımı, hatta ekmeğimi bile HP marka almak isterim. O fotoğrafı sadece yazı ilgi çeksin diye koydum. Yoksa dünyanın en mükemmel (!) ve en hızlı (!), kimseyi mağdur düşürmeyen (!)(!) bir şirketine niye öyle bir hareket yapayım ki? Değil mi?

Şimdi izninizle HP’yi neden bu kadar çok sevdiğimi (!) anlatmak için hayatımdan bir kesit aktarmak istiyorum size. Eminim siz de okudukça HP’yi en az benim kadar sevecek, şirketi arayarak tebrik (!) yağmuruna tutmak isteyeceksiniz.

Olay

Efendim, aylarca çalışıyorsunuz, iki buçuk milyar para biriktiriyorsunuz. Sonra gidip bir HP Tablet PC alıyorsunuz (KM146EA). İki ay kullanıyorsunuz, bozuluyor. Servise veriyorsunuz. Servis koca 30 iş gününde tamir edemiyor. Çünkü gereken parçayı yurt dışındaki bir fabrikadan getirtmeyi başaramamıyor. Sonra otuz gün doluyor ve arayıp yasal haklarınız çerçevesinde ürünün aynısı ya da muadili ile değişimini talep ediyorsunuz. Ama HP fakir! Onlarda benimki kadar kaliteli (!) bir ürün nerede gezer? Ben uzaydan özel olarak getirtmiştim tabi haklılar. Onun için, ben ne kadar yasa yasa desem de, bir yerimi yırtsam da, yok bizde öyle bilgisayar biz paranızı vereceğiz diyorlar. Ona da iyi diyorum, paramı verin diyorum. Tamam vereceğiz, işlemlere başlayalım, işlemler İKİ AY SÜRER İKİ AY SONRA PARANIZI ALIRSINIZ DİYORLAR!

O-HAA diyorum.

Efendim neymiş? Para yurt dışından geliyormuş. Biricik aşkım HP Türkiye, HP’den para istiyormuş. HP onlara gönderiyormuş, onlar da bana gönderiyormuş. Tabi HP son teknolojiyi takip eden bir şirket olduğu için, İnternet bankacılığı ve e-para transferi gibi şeyleri duymamış. E-postalar da kablolardaki sıkışıklık (!) nedeniyle iki ayda ulaştığından bu paranın gönderilmesi iki ay sürermiş.

Bugünden tezi yok, bozukluklarımı biriktirip HP Türkiye’ye bağışlayacağım. Fakir fukara kalmışlar.

Abim siz nesiniz ya? Karşıki bakkal bile her gün iki milyar para topluyordur. Koca HP’siniz siz! Ne yurt dışı prodesüdürü? Ne iki ayı? Sayın koordinatörüm! Senin maaşın en az 2000TL’dir. Bu para nasıl olmaz sizde? Niye benim paramı ödeyip, sonra “prosedürünüz” ile aynı parayı HP Yurt dışı’ndan almıyorsunuz?

Düşüncesizsiniz çünkü. Müşteriyi takmayan, insanların mağduriyetini hiçe sayan, devletten daha çok bürokrasiye sahip, bir halta yaramayan bir servissiniz. (Bir halta yaramama kısmı tarafımdan tespit edilip tescillendiğinden, hakaret içermemektedir. Bir halta yarayan servisler 30 iş gününde bir bilgisayarı tamir etmeyi ya da en azından değiştirmeyi başarabilen servislerdir.)

Sanki ben para s.çıyorum! Sanki iki ay sonra paramızı alacağım diye, şu anda gidip yeni bir bilgisayar alabilirim! Bir buçuk ay tamirde, iki ay da paramı beklerken bilgisayarsız kaldım! KOLBASTI OYNAMIYORUM BEN BİLGİSAYAR EŞLİĞİNDE! Sadece yutuptan video izleyip, kantır sıtrayk oynayan biri de değilim! Program yazıyorum, sürekli çalışıyorum! Koca tatil geçti! Yaz tatili bitiyor! 3 aydan fazla bir süre çalışamadım. Benim bu süre içerisinde kaybettiğim parayı kim karşılayacak?

Siz mi? Puhohahahaha!

Tüketici Hakları Dernekleri’ne mi gideyim? Ya de gidin Allah aşkına! Buradan TÜKODER‘E de laf sokmak istiyorum izninizle: DAHA ANTALYA’DAKİ TÜKODER YASAL İŞ GÜNÜ SÜRESİNE CUMARTESİNİN DAHİL OLDUĞUNU BİLE BİLMİYOR! SADECE ADINIZ TÜKETİCİ DERNEĞİ! SİZİ KİME ŞİKAYET EDELİM?

Tüketici hakları yasasını ayarlayan milletvekilleri? Onlara da söveyim: ÖYLE DANDİK BİR YASA HAZIRLAMIŞSINIZ Kİ! 30 gün içerisinde tamir zorunluluğu koyuyorsunuz. Tamir edemezlerse para iadesi ya da ürün değişimi haklarınızdan birini kullanırsınız diyorsunuz. AMA BUNLARIN NE KADAR SÜREDE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ YAZMIYORSUNUZ! Sorunlu musunuz? Adamlar yasaya uyuyor işte! Kabul ettiler ürünümün parasını vermeyi. Sadece İKİ AYCIK (!) geciktiriyorlar o kadar. Ha tabi sizin umrunuzda değil, sonuçta siz milletin vekilisiniz, ama millet ne sorsak bilmezsiniz!

Ayrıca İL TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE de söveyim! “Sen dilekçe yaz olanları anlat, paranı kesin alırsın.” diyorlar. BİRADER! PARAMI ZATEN VERİYORLAR. Geri zeki misin? Soruyorum “Heyette işler ne kadar sürüyor?” Adam bana 6 AY DİYOR! Bre eleman, zaten 2 ay uzun geldiği için geldim sana! HAY BEN SENİN BÜROKRASİNE, 6 AYINA…

Sonuç mu?

HP’yi herkese tavsiye ediyorum. Ruh ikizim diyebilecek kadar seviyorum ben bu şirketi!

Gerçek Sonuç mu?

Bekle babam bekle… Bundan sonrasında HP’ye atış serbest.

For Foreigners

Olur da HP’nin CEO’su falan gelir, İngilizce not da düşelim: 😀

Dear HP Global management,

Your company SUCKS! You have the WORST support service in Turkey beside other companies. The employee in HP Turkiye do nothing right.

Conculison: Damn you and your f.cking company! If you’re going to the court, first make whole articte translated and read it first!

Good making moneys, you son of a *beach*es!

Dipnot: Dava açıp sürüm sürüm süründürürlermiş diye yazıyı değiştirmek zorunda kaldım. Ha ayrıca tostumu da yedim, eğildim, HP’nin gelmesini bekliyorum. Yalnızım. Öptüm.

Dipnot 2: HP Türkiye’yi HP’nin CEO’suna mail atarak şikayet ettim.

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

HP’nin ben… 18 yorum aldı.

 1. HP, Tükoder ve İl Tüketici Hakem Heyetiyle ilgili arzuların tümüyle haklıdır. Aynılarını paylaşıyorum 🙂

 2. Bu sorunun ile ilgili ilk mesajını yazdığında, sonucun böyle olacağını tahmin etmiştim zaten. Sövüşlerine destek olmakla birlikte, HP gibi sadece görüntüden ibaret ürünler üreten, kullanıcıya eziyet etmekten başka bir halta yaramayan firmadan alışveriş yapmanda ayrı bir hata. Ne diyelim, en kısa zamanda çözüme ulaşmak için, bu yolda yorulmuşların fikirlerini alabilirsin.

 3. Bi de hani bilgisayarları dolar endeksli satarlar ya, senin paranı da iki ay mı üç aymı ne kadar sonra ödeyeceklerse yine dolar endeksli mi ödeyecekler? Ödeyecekleri paranın alım gücü o ürünü aldığın günküyle eşit olacak mı? Yine aynı statüde bi ürün alabilecek misin?

  Düşünsene biri çıkıp sana “dava aç kardeş” dese ne hisedersin, kemikleşmiş bürokrasi süreci, avukat ücretleri… İşte bu an o meşhur an, kimse dile getirmeden ben söyleyeyim: “Ah Amerika’da olacaktık ki…”

  “Hepimiz UB’yiz! Hepimiz HP’ye sövüyoz!” 🙂

  1. Valla bi avukat gelip dese ki, “Gel ben senden bi kuruş almıycam, yeter ki şunlara gününü gösterelim!” Tüm o süreçlere girer, ve yasalarımız bize de hak verdiyse paramı tazminatıyla alırım. (Giren girmiş nasılsa, biraz daha beklesem ne olacak?)

   Gel gör ki, yasalarımız haklıyı korumayacağından olmaz öyle şeyler.

 4. Hazır elimi atmışken HP’nin CEO’suna da nefret dolu ve HP Türkiye’yi şikayet eden bir mail atmış bulunuyorum. 🙂

 5. “Yasaların haklıyı koruması” mı? 😀 Bu ülkede yasama ve yürütme görevini üstlenmiş kurumların tek bir varoluş sebebi var; bezdirmek. Adamlardaki mantık aynen şöyle: “insanlar hukuki süreçlerimizin ne kadar sancılı geçtiğini bilsinler, her süreçte adamın anasından emdiği sütü nasıl burnundan getirdiğimizi bilsinler de kimse kimseyi mahkemeye vermesin, aralarında halletsinler.”

  Emin ol bu ülkede aklından suç işlemeyi getiren hiç kimse mahkeme sonucunda alacağı cezayı düşünmüyordur, bu adamların önündeki tek “caydırıcı” engel adalet süreci bürokrasisi. Suçu işleyip direkt hapse gireceğini bilsen süper, olay zaten hapse girene kadar “geçirecekleri” süre bkz. “Seni mahkemeye verecem, SÜRÜM SÜRÜM SÜRÜNDÜRECEM”

  (Vay anasını söyleyecek ne çok şeyim varmış lan, bana ne oluyosa…)

 6. Ayrıca şu yorumlarınızı okuduktan sonra yayımlayacağız işini bi geç sen. Yorumlarım senin takdirine kalıp yayınlanıcaksa yorum yapılmasının anlamı yok. Çalışmaya devam et sarı çocuk.

  1. İnsanların reklam ya da boş şeyler yazmasını engellemek için alınmış bir önlem. Düşüncelerine saygı duyuyorum.

 7. Hp gibi büyük ve çok fazla alanda faaliyet veren bir şirketin müşterilerine değer vermesi çok büyük bir elzem iken 2tane tuşu çıkan ve aylardır biriktirdiğiniz parayla aldığınız bilgisayarınız için bu kadar uğraşmanız biraz saçma oluyor. Ayrıca kime ne batıyor bilmiyorum ama Hp haklı bulunmuş şu noktada. Hayır efendim şu zamanda her türlü bilginizi barındıran; bir çoğu acil olan işlerinizi yürüttüğünüz bir aygıt için 2ay beklemek biraz absürd olmuyor mu? Ayrıca sen ki bundan günde kimblir kaç tane satan şirketsin. Bence bazı firmaların para kazanıp dünyanın hakimi olmaktan daha öte düşünmeleri gereken şeyler var. Müşterilerine duydukları saygı mesela. Ya da kurallar ve yasalar içinde verdikleri cevabın aslında etik açıdan ne kadar doğru olduğunu da düşünebilirler. Sen ki alanını hayvani genişletmiş, sektörünün belki de en iyilerinden birisin. Kaldı ki karşındaki insan bir bilgisayar mühendisi.
  Ayrıca dikkatimi çeken başka bir nokta, bir insanın kendi sitesine yazılan yorumları okuyup yayımlamak istemesine sataşılması oldu. Pardon da bunda ne battı ki. Siteyi azcık gezseniz olumlu olumsuz bir sürü yorum bulursunuz ki hepsinin cevabı da olgunca ve saygılı bir biçimde verilmiştir. Ayrıca yorumlar okunmadan ve gerekenleri elenmeden yayımlanacak olsaydı şu an cidden bu konuya böylesi saçma yorumlarla ayak basan arkadaşımız benden nasiplenmiş olabilirdi bile.

 8. Çok üzüldüm yazını okuyunca. Ama sana değil, yazdıklarını okuyunca bir kez daha anladığım şu satıcı-alıcı ilişkilerine. Bu sadece Türkiye’de mi böyle bilmiyorum. İnsanlarında sadece kendilerini düşünüyor olmalarını, bir gün aynısının kendi başına gelebileceğini bilememeleri anlayamıyorum. Bu konuda arkandayım..

 9. katılıyorum, ne diyebilirim ki..
  en ufak bir sorun için bile yasal sürenin sonuna kadar beklendiğini ben de görüyorum yavaş yavaş. 3 haftadan fazla zaman geçti ben de bilgisayarımı servise vereli. altı üstü fanları değişecek 🙂 ve parçalar hala(!) gelememiş. tabi başka bi gezegenden geliyor ya 2-3 fancık.. beklemekten başka bir şey yapamıyorum şuan. hoş yasal sürenin sonunda da hala fan bulamazlarsa (: yapabileceklerimden alabileceğim sonuçlar pek iç açıcı olmayacak malesef. lanet olsun sana hp, demek istiyorum.
  bir daha hp marka ürün alırsam allah beni nasıl biliyosa öyle yapsın. tepemden falan baksın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir