Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

AKP Antalya’da Niye Kazanamadı?

Aşağıdaki fotoğrafı büyültün (gerekirse yeni bir sekmede açın) ve inceleyin. Uğruna milyon dolarlar harcanan ve belediyeyi borca batıran aynı ulaşım sisteminin 100 metre önceki ve 100 metre sonraki hallerini görün.

antalya-cakma-rayli-sistem antalya-cakma-rayli-sistem  

Nüfusu 2 milyona yakın olan ve yazın bu nüfusu ikiye katlayan bir kentte bu sistemin zaten daracık olan yolları nasıl kapattığını düşünün. Yola atlayan yayaları düşünün. Tramvay yolunda top oynayan çocukları, sipariş yetiştiren Pizza Pizza motosikletini hayal edin…

Üzerinde Binilir ve İnilir kapıları olan, yağmurlarda çalışmayan bir “hafif metro”ya bindiğinizi düşünün. (Maalesef eski belediye başkanımız Menderes Türel bu sisteme hafif metro deme yalancılığını göstermişti.)

Sonra Tayyip Başbakanımız utanmadan çıkıyor seçimlerden sonra… “Antalya’yı kazanamadığımıza üzüldüm, o kadar yatırım yaptık” diyor. Bu başbakan, daha rayları döşenmeden, raylı sistem inşaatının bittiğini ilan edip, bu sistemin açılışını yapma yüzsüzlüğünü de göstermişti zamanında.

Bir Antalyalı olarak kendisinden hiç hoşlanmadığımı ve meraklısıysa raylı sistemini alıp uygun bir şeyler yapabileceğini söylüyorum kendisine. (Uygun bir şey derken, başka bir şehre falan adapte etsin, mesela E-5’in ortasından geçirsin. 😃 )

Bu yazı ne şimdi böyle, seçimler biteli yıllar oluyor derseniz, şöyle açıklayabilirim sizlere: Antalya’ma gidip, sistemi deneyip, saatte 25-30km ile gittiğini GPS ile ölçüp, sistemden nefret edip, Tayyip Başbakanımıza gösterilebilecek iki kareyi çekip ancak yan yana getirebildim.

Her kente, adam gibi işler yapan belediye başkanı diliyorum. Bizim başımıza gelenler başka yerlere gelmesin.