💻 Bilgisayar, 🎈 Hayat, 🧐 Kişisel

Makine Kodu ile Red Alert 3 Yazınız

ASM ile Snake Game (Yılan Oyunu) yazdıktan sonra, bize verileceğini tahmin ettiğim bir sonraki ödev: Doğrudan Makine Kodu ile (1110101011) Red Alert 3 yazmak. C, henüz icat edilmedi tabi… Ya da derste gösterilmedi…

Ve birkaç başka husus:

Biz o kadar proje yapıyoruz, bazen sabahlıyoruz, bazen sinirimiz bozuluyor, canımız çıkıyor, emek harcıyoruz neden bunların notumuzu ne kadar etkileyeceği belli değil? Bu nasıl bir mantık? Laboratuvar notunun % kaçının, vize ve final notunun % kaçının alınacağı nasıl olur da, bu saate kadar belli olmaz? Bu kadar keyfe keder bir karar mıdır bu? Bunun öğrencilerin plan ve programını etkileyebileceği düşünülmemiş midir?

Ya da ders programları, hangi hafta ne işleneceği belli değil midir önceden? Daha önceki hafta n. üniteye geçilecek dendiği halde, o hafta hiç haber verilmeksizin vizede sorulan sınav sorularının çözülmesi bir plansızlık örneği değil midir? Dört tane projenin aynı anda verildiği ve yoğun bir iş yükünün altında ezildiğimiz şu dönemde, ders işlenmeyeceğinin bir tanecik minicik ufacıcık duyuru ile insanlara söylenmesi ve derse gelip gelmeme inisiyatifinin öğrencilere bırakılması çok mu imkânsızdır?

Derse girdiğiniz 10. dakikada, “Arkadaşlar bugün sınav sorularını çözeceğiz, isteyen gidebilir!” denmesi sinir bozucu değil midir? Bunun Çiğli’den geleni var, Narlıdere’den geleni var, ayıp değil midir? Bir duyuru koymak bu kadar mı zordur?

Biz öğrencilerin, hepimizin, çok çeşitli sorumlulukları var. Bunları zamanında tamamlamak için, kendi adıma konuşuyorum, çok çeşitli şeylerden, uykumdan, bazen yemekten, gezmekten tozmaktan, bahar şenliklerinden fedakârlık yapıyorum. Ve bu kadar yoğun bir programda her şeyi yetiştirmek zaten fazlasıyla zorken, “Aa niye geldiniz hadi güle güle” ya da “Siz yazın ama puanlama daha belli değil.” duymak, sinir bozuyor. O proje benim notumu sadece 5 puan(cık) etkileyecekse ben niye yapayım ki? Projeyi yapmadan da 8051 mimarisini yeterince öğrendiğime inanıyorum. Biz sorumluluklarımızı yerine getirmek için elimizden geleni yapıyorsak, karşımızdakilerden de, buna anlayış göstermelerini diliyoruz.

Şu an bir Nesne projesi, bir Windows projesi, bir İşletim Sistemleri ödevi, bir Mikro Denetleyici projesi, her hafta hazırlanmam gereken JAVA ve PHP dersleri, anlaşmalı olduğum şirket için geliştirdiğim bir proje ve staj arayışlarını aynı anda yetiştirmeye çalışıyorum. İnanın, o bir saat, o iki saat benim için uranyum kadar değerliydi.

Ve boşa gitti.

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Makine Kodu ile Red Alert 3 Yazınız 4 yorum aldı.

  1. Assembly ile Baldur’s Gate yazacağım ben. Snake ilk alıştırma olacak. Baldur’s Gate’imden oynamak isteyenler benimle iletişime geçsinler…

  2. Vay be makina kodu tabirini en son duyduğum günün üstünden yanılmıyorsam bi 7-8 sene geçmiştir 🙂 Crackerların izini takip ederken hex kodlarını öğrendikten sonra “makina kodu” tabirini duymuş pek bir sevmiştim, çocukluk hevesi işte 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir