Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Projemizi S.ken Öğretim Görevlisi

Stajımızın son gününde 9 Eylül’de çok tatsız bir olay yaşadık. Her gün olduğu gibi bugün sabah da 9 Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ortak bilgisayar laboratuvarlarından serbest çalışma laboratuvarına girdik.

Stajımızı bitirdiğimiz gün, yaptığımız projeleri sunmamız gerektiğinden dizüstü bilgisayarlarımızı açmamız gerekiyordu. Biz de açtık. Ama 9 Eylül o kadar garip bir üniversiteymiş ki, bilgisayar laboratuvarında laptop açmak yasakmış…

Normalde ne beklersiniz? Laptop kullanmanın yasak olduğunu belirten bir yazı, bir uyarı olmasını beklersiniz. Birinin gelip sizi, dizüstü kullanmanın yasak olduğu konusunda uyarmasını beklersiniz. Bizde tahmin edin nasıl oldu? Oldukça tatsız oldu.

Tahminimizce laboratuvarlardan sorumlu olan, hafif beyaz saçlı, bilgi işlemdekilerim “hocam” demesinden dolayı öğretim görevlisi olduğunu düşündüğümüz ve daha sonra adının Yılmaz G. olduğunu öğrendiğimiz bir hoca var.

Ben tam yangın merdiveninde poğaçamı yerken, hoca laboratuvara dalmış. Önce normal bir şekilde konuşmaya başlamış, sonra bir anda hiddetlenerek “Kapat o bilgisayarı!” diye arkadaşlara çıkmışmış. Arkadaş henüz bilgisayarı kapatmak için hamle ederken de sayıp sövmeye başlamış. Sonrasını ben de duyabildim zaten. Dışarıya kadar geliyordu ses… Bağrış, çığrış…

Laboratuvardan apar topar kovulduk. Bu kovuşu esnasında makineli tüfek gibi, aralıksız bağırdı ve hakarete varan sözler sarf etti. “S.kerim sizin projenizi” “çıkın gidin buradan” gibi bir öğretim görevlisine, hatta hiç kimseye yakışmayacak söylemleri bunlardan sadece bazılarıdır. Ve bunlar için tek yaptığımız laboratuvarda, projelerimizi hazırlamak ve çalışmak için dizüstü bilgisayarlarımızı açmamızdır.

Daha sonra başka bir hocamız, bu olayı konuşmak üzere aşağı Yılmaz Hoca’nın yanına gittiğinde, Yılmaz G. kendisine kafa tuttuğumuzu da iddia ederek bir de yalan söylemiştir. Hâlbuki arkadaşların tek söylediği “Hocam nazikçe söyleseniz de çıkardık.” ifadesi olmuştur ve kimse kafa tutmamış, saygısızlık etmemiştir. Zaten eğer kafa tutsaydık, hocamızın o sinirle birimize tekme tokat dalacağına inanmaktayım.

Gelelim Bilgisayarların Neden Yasak Olduğuna…

Laboratuvardaki bilgisayarları bozuyormuş. Nasıl bozuyor biz anlamadık. Bir bilgisayarı kapatıp, prizden çekip, diğer bir bilgisayarı takmanın nesi bir bilgisayarı bozuyor bilen varsa bana da anlatsın.

Bitirirken

Bence bir öğretim görevlisinin öğrencilerle nasıl konuşması gerektiğini bilmesi lazım. Ve bunun zor olduğuna da inanmıyorum. “Projemizi s.kmesin”, biraz nazik olsun, bağırıp çağırmak yerine iletişim kurmayı denesin yeter.

9 Eylül staj dönemi boyunca bize çok misafirperver davrandı. Yılmaz Hoca’nın davranışları bile buna gölge düşüremedi. Yılmaz Hoca’nın 9 Eylül gibi bir üniversiteye yakışmayacak davranışlarda bulunduğuna inanıyorum.

Mükemmel misafirperverliklerinden ötürü başta Gökhan Hocamız olmak üzere, yayında emeği geçen herkese, değerli hocalarımıza, 9 Eylül’lü arkadaşlara, Balkar’a ve Serpen Kafe’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Stajla ilgili ayrıca bir yazı yazacağımdan, teşekkür faslı biraz kısa oldu. 😃