Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Bölümümüzün Sitesi Yenilenmiş

Bölümümüzün web sitesi yenilenmiş. Güzel olmamış. Ben sevmedim. Hiçbir aradığımızı bulamadığımız gibi, ne biz öğrencilere ne de bölümüzü merak eden ziyaretçilere hiçbir şey veremediği kanısındayım.

Yeni Bilmuh’u gezmeye English düğmesine basarak başlamalısınız. Hiçbir şey İngilizceleşmediği gibi, tüm tasarımın yamulduğunu da acı bir şekilde görebilirsiniz.

Bölümümüz Web Sitesinin İngilizce (!) Ana Sayfası Bölümümüz Web Sitesinin İngilizce (!) Ana Sayfası A Bölümümüz Web Sitesinin İngilizce (!) Ana Sayfası A  

Şimdi morallerimizi bozmadan, "Aaa İngilizce Türkçe'ye ne kadar benziyormuş!" diye düşünmeye başlamadan, hemen Türkçe siteye geri dönelim. Dil seçeneğinin hemen altındaki duyurulara gelelim. Duyuruların RSS bağlantısının çalışmadığını fark ediyoruz. Demek ki neymiş? İnsanlar mis gibi RSS servislerini icat ettikleri halde, biz her gün yeni duyuru var mı diye naçizane web sitemize girmek zorunda kalıyormuşuz.

Eskiden RSS mi varmış! Eskiden RSS mi varmış! Eskiden RSS mi varmış!  

Gireriz vakit bedava.

Duyurular kayan yazı halinde listelenirken, aşağı doğru hızlı geçemiyoruz. İstediğimiz duyuru gelene kadar heyecanla tüm duyuruları okuyoruz. Bir defa kaçırdık mı duyurumuzu… Bekleriz, işimiz mi var? Tekrar çıkar nasılsa.

Duyuru arşivinin yerini ise henüz bulamadım. Acaba bu duyurulara başka bir yerden bakılıyor mu?

Eski siteden alınmış ve bir defa güncellenmemiş fotoğrafların hemen sağında Ege Duyuru’yu görüyoruz. Ama sadece görüyoruz. Alt tarafındaki garip çıkıntılar, fotoğrafın sanki Y ekseninde gereğinden fazla boyutlandırıldığını hissettiriyor, göze batıyor. Ama daha fecisi, Ege Duyuru’ya cidden sadece bakıyoruz. Tıklayamıyoruz. Tıklanmıyor. Hatalı kodlamışlar. Fotoğraf galerisi teknik olarak Ege Duyuru’nun üstünde! Ne yapılması gerekiyor? 208.satırdaki gallery a { CSS tanımlamasının absolute ve width özniteliklerinin düzeltilmesi gerekiyor. Acilen.

Hayır merak ediyorum, hiç mi denenmedi bu site yayına alınmadan? Bunlar nasıl fark edilmez?

Hemen alt tarafta menü yer alıyor. Ama o da ne? Menü grafik! Resim dosyası. Ana Sayfa yazısı Photoshop veya benzer bir programla hazırlanıp oraya konmuş. SEO? CSS 3 ve text-shadow gibi özellikler? Son teknoloji? Eskiden CSS3 mü varmış?

Ve gözüm en son, ana sayfa adı verilen Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nin sitesine girecek herkesin ilk göreceği kısma ulaşıyor. Ana içeriğin olacağı yere… Bakıyorum. Ne var biliyor musunuz? Neredeyse boşluk! Bir tane duyuru var, o kadar.

Koca ana sayfa boşa gitmiş. Yazıktır, oradaki bir pikselin bile çok ciddi değeri vardır bence.

Biraz daha alta inelim. “Bu sayfa 00006305 kez görüntülenmiþtir...” þ harifinin Türkçe’ye ne zaman girdiğini bana birisi anlattığında aydınlanacağım. O zamana kadar diyeceğim şudur ki, yayına almadan önce hiç mi bakıp kontrol etmediniz? Ve niye 00006305? 6305’in nesi var?

Biraz daha alta inelim. Adres, telefon ve mail adresi yer almakta. Ama o da ne? Bu da görsel! Yani ben o adresi, telefonu veya mail adresini kopyala yapıştır yapamıyorum. İlla da klavyeyi alıp elle yazacağım. E peki yazarız…

İnternet erişimimiz çok hızlı zaten, gerekli gereksiz her şeyi fotoğraf olarak göndermek de problem yaratmayacaktır. Düşünmeye gerek yok istemciyi.

Gelelim İçeriğe…

Ben henüz 4.sınıfların ders programını bulamadım sitede. Bulan haber versin. Ya da bir şey bulursanız haber verin.

Duyuru İndirmek

Sunucu ayarları çok başarısız yapılmış. Hatta yapılmamış. Ekran gönütüsünde gördüğünüz gibi, bir rar dosyası indirmeye çalışmama rağmen, bu inmek yerine tarayıcıda görüntüleniyor. Neden? Firefox mu bozuk? Tabiki hayır. Bilmuh bozuk. Header’da gönderdikleri Content-Type’a bakar mısınız? *text/plain* Oldu mu hiç?

Bilmuh Hatalı Sunucu Yapılandırması Bilmuh Hatalı Sunucu Yapılandırması Bilmuh Hatalı Sunucu Yapılandırması  

Kullanıcılar ve Sosyallik Nereye Gitti?

Valla ben de bilmiyorum. Muhtemelen shift + delete’e kurban gitti. Halbuki fena mıydı, kötü de olsa bir forumumuz, daha da kötü olsa da bir blog sistemi, takvim ve web ftp’miz vardı. Öğrenci listesini görürdük. Aaah aaah, hey gidi günler…

Özgünlük

Aradaki on farkı bulunuz: Gıda Mühendisliği Sitesi Bulamadınız değil mi? Aynen, ben de. Eskiden kötü de olsa özgün bir tasarımımız vardı. Şimdi, hem kötü hem özgün olmayan bir tasarımımız var. Copy paste olduk. Farkımız kalmadı. Tabiki yeni tasarımı seven mutlaka olacaktır, ama o ben değilim.

Bilmuh Ana Sayfa Bilmuh Ana Sayfa   Gıda Mühendisliği Ana Sayfa Gıda Mühendisliği Ana Sayfa  

Kaynak Kod

Eğer kalbiniz varsa, bence HTML kaynağına bakmayın. Bozuk referanslar mı isterseniz, W3C katli mi, hazır scriptler mi, garip garip commentler mi, all-in-one-combo geliyor size.

Bitirirken

Ben sevmedim. Sevemedim. Hele de geçen seneki projemiz gereği bilmuh üzerine kafa yorup, neleri iyileştirebileceğimizi keşfedip sonra onları oturup kodladıktan sonra, sunucuyu kurduktan sonra, hatta test sunucusunda hayata bile geçirdikten sonra, bunların hiçbiri yayına alınmadığı gibi zaten olanların bile yok edilmesi bana garip geldi.

Ama belki sadece ben sevmemişimdir. Belki yeni sitemiz mükemmeldir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Bilmuh ’un yeni tasarımını nasıl buldunuz? Beğendiniz mi? Özellikle nesini beğendiniz?

Beğenmediniz mi? Neden beğenmediniz?

Lütfen düşüncelerinizi paylaşmayı ihmal etmeyin.