🎈 Hayat

Teras Kafe’de Taşşaklarınızı Sere Sere Oturamazmışsınız

Onun için gitmeyin Teras Kafe’ye. Şimdi size çok samimi bir arkadaşım Özgür’ün başından 6 Ocak 2009 Salı günü saat 18.30 civarı geçen bir olayı anlatacağım.

Özgür ve arkadaşları bir arkadaşlarının doğum gününü kutlamak üzere Bornova Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde yer alan Teras Kafe’ye gitmişler. Hatta gitmeden bir hafta önce ve doğum gününü kutlamak için gidecekleri günün sabahı Özgür ve arkadaşı Gülşen, Teras Kafe’ye gitmiş ve organizasyondan bahsetmişler.

Gülşen Teras Kafe’nin görevlisine, doğrum günü kutlaması yapmak istediklerini söylemiş. Görevli bunu yapabileceklerini, özel yer ayarlayamayacaklarını, ancak gelmek istedikleri saatlerde zaten yeterince boş yerleri olacağından bir sorun çıkmayacağını, gelenlerin içeceklerini kafeden almaları gerektiğini, bunun dışında ortaya aperatif olarak patates ya da dilimlenmiş gözleme tarzı bir şeyler getirebileceklerini, pastanın ise Gülşen’le Özgür’e ait olduğunu söylemiş.

Anlaşmışlar.

Aynı günün akşamı kafeteryaya gidilmiş. Özgür ve birkaç arkadaşı pastayı Teras Kafe görevlilerine teslim etmiş. Ve Teras Kafe yetkilileri (?) o anda bir şey uydurmuşlar kafadan: “Pasta kesme parası!”

Sanki düğün yapıyorlar, elemanlar da orgcu.

Bunu daha önceden söylemeyerek ve kişi başı 1TL “PASTA SERVİS HARACI” keserek ilk ayıbı ettiklerini düşünüyorum.

Özgürler de sanmışlar, parayı alıyorlar, bari pastayı kesip getirecekler. O da olmamış. Adamlar pastayı bir tepsiye koyup vermişler, çok şükür bir de bıçak. 15 tane plastik tabak, çatal ve bıçağı ise masaya resmen atmışlar. Doğum günü sahibi mumlara üflemiş, pastayı kesmiş ve tüm servisi kendisi yapmış. Yani parayı aldıkları paranın adı olan “servisi” bir türlü yapamamışlar.

Bir süre sonra doğum günü grubu kalkmaya karar vermiş ve kasanın yolunu tutmuş. Haksız kazanç sağlayıp resmen sahtekârlık yaptıkları için Teras Kafe’ye haliyle söyleniyorlarmış. Toplamışlar 1’er milyonluk haraçları ve kasaya gitmişler. Bir de ne görsünler, doğum günü ekibi 13 kişi olduğu halde, adisyonun “pasta kesme parası” kısmında 15 kişiye servis verildiği yazıyormuş.

Arkadaşlar itiraz etmişler. 13 kişi olduklarını, isterlerse sayabileceklerini söylemişler. Kasadaki insan (?) ters bir şekilde “İyi hadi öyle olsun.” demiş. Doğum günü ekibindekilerden Begüm “Öyle olmasın, zaten 13 kişi.” ya da benzeri bir ifadeyle kasadaki insanımsıya ağzının payını vermiş.

Ancak herkes parasını ödedikten sonra dahi kasada hâlâ açık görünüyormuş. Onu da cepten öderken hiç memnun kalmadıklarını ve bir daha gelmeyeceklerini de belirtmişler.

Tam giderlerken Özgür’ün aklına fiş almak gelmiş. Kasaya gitmiş. Fişi isterken aldıkları pasta kesim ücretinin usullü olup olmadığını merak ettiğini, bunu da TÜKODER’e (Tüketici Haklarını Koruma Derneği) soracağını söylemiş.

Kasadaki insan görünümlü hayvan oğlu hayvan aynen şöyle bir cevap vermiş:

“Eğer o parayı ödemek istemiyorsan evinde kutlayacaksın. Git evinde kutla. Siz burada kutluyorsunuz. Masa açıyoruz, ışık yakıyoruz. Servis yapıyoruz(!). Sen burada gelip taşşşaklarını sere sere oturuyorsun, sonra sizden para almayacağız öyle mi?

Özgür: “Biz burada sadece pastamızı kesip yemiyoruz, bak kestiğin fişe, burada başka şeyler de var. Biz buradan bir şeyler alıyoruz. Müşteriyiz biz doğru davranın!”

Teras Kafe’deki İnsanımsı: “Defol çık git, bir daha da gelmeyin! Çık git. Bir daha gelirseniz döverler sizi burada!

Sondaki tehdit kısmına kafenin dışarıda beklemeyen Begüm de şahit oluyor. Özgür en son kafeteryayı terk ederken tüm müşterilerin de duyabileceği şekilde “Müşteriyiz biz müşteri!” diye bağırıyor ve olay bitiyor.

Daha önceden başka kafelerde çok defa doğum günü kutlamış bir insan olarak böyle bir “soygunu” yapan yer görmedim. Bornova Sevgi Yolu’nda Lemon Kafe vardır mesela. Pastayı veririz oraya, adamlar getirirler. Doğum günü sahibi mumlarını üfler, pastayı geri alırlar. Kafeteryanın kendi cam tabaklarında, metal çatal bıçaklarla servisi yaparlar. (Biz kendimiz kesmeyiz.) Ve buna kuruş almazlar.

Zaten içeceklerimiz bu kafedendir. Adam kazanacağını kazanmıştır. En başında da müşteri memnuniyeti vardır kazandıklarının.

Teras Kafe ise ticaretten anlamayan bir grup paraya gözü doymuş insana benzer yaratığın açmış olduğu bir yerdir. Yeri büyüktür, ama içindeki hizmet “taşaklarınızı seremeyeceğiniz” bir hizmettir.

Para harcarsınız, üstüne soyulursunuz, itiraz ettiğinizde küfrü yersiniz, fişi verirken zorluk çıkarırlar, en sonunda da tehdidi yersiniz.

Bu yaratıklara para kazandırmayın ne olur. Bornova’da insana değer veren yerler de var.

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Teras Kafe’de Taşşaklarınızı Sere Sere Oturamazmışsınız 39 yorum aldı.

 1. iŞte işine gelmeyince ne diceğinii bilmiyor geri zekalı mahluk 😀

  Kendisi yemiş kızığı sözde milleti kandırıyor

 2. Bizim toplumda mağdura yüklenmek – suçluyu savunmak gibi bir durum vardır. Bir konudan şikayetçiysen ve şikayetini dile getirdiysen ilk önce suçlu sen olursun. Yapılan seviyesiz yorumlar da bu tespiti onaylar nitelikte.

  Seni yıpratmak istemelerinin en önemli sebebi, mağduriyetini blog yazmak gibi bir yolla insanlara duyurmak gibi bir gücün olmasıdır. Google’da teras kafe yazıldığında gereksiz ilk 2 sayfadan sonra senin yazının bulunduğu sayfa geliyor. Ve "müşteri her zaman haklıdır" sözüne inanmıyor olsam da müşteri bu kez haklı…

 3. bence teras cafe elit ve güzel bir yer sakin arkadaşlarınızla ders çalışıp muhabet edip sevgilinizle yiyişip rahatça oturabileceğiniz bir mekan böyle bir olay olabilir ama sırf suç terasın değil mekan parası vermemişsiniz 1 liranın lafını yapıyorsunuz ayıp birde adamı şikayet edicem diyorsun her işletme sahibi kızar böyle bir duruma eğer 3 ün 5 in lafını yapıcaksan evinde kutla kardeşim bu işler böyledir

 4. vay orospu çocukları vay. biz de bu pazar günü için bir buluşma organize ettik ve mekan olarak da orayı seçtik. umarım sorun çıkarmazlar. "döverler sizi burada" gibi bir şey söylemese, bunu ima etse bile kafa göz dalarım oracıkta o adama.

 5. Doğum günümü yarın terasta kutlayacaktım. Bunu duyduğum çok iyi oldu. Bu yorumu sadece Umut değil bir çok kişi yapmış. Böyle saçmalık olmaz. Benim özel günümü bu denli mahvedemezler ve benim özel arkadaşlarıma böyle davranamazlar. Teşekkür ederim Umut…

 6. @alper
  Merak ettim ne olduğunu, ters davrandı mı o ayı sanada?
  Ben 20 yıldır gidiyorum, her defasında odunu yiyip dönüyorum…

  1. @Aziz bir sorun cıkarmadılar o gün. Zaten az kişiydik. Ama yakında orada daha büyük bir etkinliğimiz olacak bizim. Minimum 30 kişilik bir etkinlik. Bakalım bu sefer ne yapacaklar. Önceden gidip bir konuşacağız bu sefer.

 7. Umut bey tamamen haklısınız fiş i vermemekte almamakta suçtur.
  Hafta sonu doğum günümüz için tercihimiz kesinlikle teras cafe olmucak 3-4 kerde gitmiştim artık gitmicemde. Saygı sınırları aşılmış ve doğum günü sahibi madur edilmiştir. pastaları kendin kesip dağıtmakta nedir. 15 pilastik tabak çatal ile kutlamayı zaten doğum günü sahibide yapabilirdi hizmet vermemin dibine vurmuşlar. Olayı elimden geldiğince anlatacağım böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak için

 8. pasta kesme parası her cafede alınıyo sadece oraya özel bişey değil hemde sizden az almşlar seyir cafede pasta kesme parası 5 lira burdaki tek yanlş müsteriyle düzgün konuşulmalı 'sadece bu konuda' siz haklısınız.

 9. Oda bişey mi pasta başı 1 tl ben fua Cafe'ye gittim kişi başı 5 tl aldılar pasta kesme parası allah belalarını versin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir