Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Osmanlı Devleti'nin Kısa Zamanda Gelişmesinin Sebepleri

Benim tarihim hiç iyi olmadı. Tarihi hiç sevmedim. İlköğretim 4’te Sosyal Bilgiler’in çıkmasıyla ilk 3’ümü aldım ve lise boyunca da nefret etmeye devam ettim. Çünkü tarih benim için ezber olmuştu hep. Yapılan hatalar, izlenen yollar, uygulanan politikalar değil, hangi padişahın nereyi fethedip kimin çocuğu olduğunu ezberletmişlerdi bize.

Benim için tarih “yazılıdan iyi not alayım yeter” dersi olmuştu. Üniversiteye kadar… Üniversitede yakın tarihimizi “görmemiz” sayesinde gözlerim açıldı. Çünkü hikâye anlatmak yerine tartışıyorduk. O süperdir, bu iyidir demek yerine, her şeyi enine boyuna tartışıyor ve öğreniyorduk.

Tarih’ten nefret ediyorum dedim ama ezber olanından. Gereksiz olanından. Osmanlı Devleti’nin ilk toprak kaybettiği antlaşmanın Karlofça olduğunu bilmem gibi gereksiz şeylerden…

Ben seneler boyu tarihten nefret ederken, notumu yükseltmek için --Lise 3 hariç-- her sene ödevimi istisnasız tarihten aldım. Hazır sabit diskin manyetik köşelerinde bu ödevlerden birini daha bulmuşken, paylaşayım… Konumuz tüm tarih meraklıları için geliyor:

Osmanlı Devleti’nin Kısa Zamanda Gelişmesinin Sebepleri