Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Bilgisayar Mühendisliği 3. Sınıfta Access Dersi

Yüzyılların Programı MS Access 2003'ün Logosu Yüzyılların Programı MS Access 2003'ün LogosuBugün sabah Veritabanı dersinin laboratuvarına gittim. Laboratuvarın konusu Microsoft Access idi. Access’in kullanımını öğreniyorduk! Kaç tane tablo var nasıl anlarsınız, tablonun içinde kaç tane girdi var, tabloda kaç saha var, tüm laboratuvar boyunca bunlara baktık!

Yanlış okumadınız, Bilgisayar Mühendisliği 3. Sınıfta Access veritabanında tablo listesine nasıl bakılır bunu gördük koca bir ders boyunca! İnanamadım.

Acaba kimse hatırlamıyor muydu, 1. sınıfta bile basit SQL kodu yazdırdıklarını… Access’in ne olduğunu zaten öğrenmiş olduğunuzu? Bununla ilgili ödev bile yaptığımızı? (BBG dersinde)

3. sınıfta bize hala tablodaki girdi sayısına nasıl bakılacağının anlatılmasına inanamıyorum! Tabi laboratuvar gruplarının internet yerine "kapı"dan duyurulmasına da.

İnanmayanlardan mısınız? Labda doldurmamız gereken kâğıdı aşağıya koyayım:

Kağıt

Dipnot: Ön şartlar kısmına dikkat etmenizi istiyorum. Word, Excel kullanmayı bilmekle Access arasındaki bağlantı nedir? Bu sınıfa gelip de Windows kullanamayacak birisi mümkün müdür?

Dipnot 2: Ayrıca, ben bu kadar reklam amaçlı bir doküman daha görmedim. Sanki her projede SQL Server 2003 kullanıyor! Pardon da başka hiç mi şirket yok? Oracle nerde? mySQL'e noldu? Bu doküman sanki Microsoft tarafından yazılmış... Buram buram.