Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Küçük Sahtekar: AVEA

Avea Logo Avea Logo   {right}Aşağıdaki olay bizzat benim başıma gelmiştir. Bu yazıda, Avea’nın müşterilerini ne kadar umursamadığı, söylediklerimizi hangi organlarıyla dinledikleri (burun), bizim nasıl birer saf salak olduğumuzu düşündükleri gibi çeşitli konulara değinilecek.

Başlangıç

Yaklaşık 20 gün önce AVEA'dan 100MB'lık bir İnternet paketi aldım. Tarifem dolayısıyla bu paket ilk ay bedavaymış. O yüzden benden para alınmadı.

Geçen Cumartesi

3G paketimi geçen Cumartesi günüme kadar kullandım. (İnternette gezince bakiyem azalmadığından bir paketim olduğundan eminim.) Tarifeler 30 günde bir otomatik olarak yenilendiği için Cumartesi günü yani 30 gün dolmadan önce 500'ü arayarak 3G paketimi iptal ettirmeye karar verdim. Böylece aradım 500'ü...

3G işlemleri için 2'ye tıkladım. Bana paket bilgilerimi ve son kullanma tarihini söyledi. Sonra iptal etmem için bir tuşa (1 miydi neydi?) basmamı söyledi. Ben de bastım. Sistem, paketimi iptal etmek yerine beni müşteri temsilcisine bağladı.

Müşteri temsilcisine de 3G paketimi iptal ettirmek istediğimi söyledim, ve paketim iptal oldu (daha doğrusu ben öyle sandım). Daha doğrusu paketim iptal olduğundan dolayı 30 günü tamamlayana kadar kullanabilirmişim, 30 gün dolunca paketim yenilenmeyecekmiş.

500 ile görüşmem bitince bakiye bilgilerime baktım (*123#) ve 7 TL azaldığını gördüm. Yani ben 500'ü arayınca, bir şekilde benden bir paket parası alınmıştı iptal ettirmeme rağmen... Sonra, 500'ü aradıktan sonra gelen mesajları okudum. İki mesaj vardı, birincisi paketiniz aktifleştirilmiştir ve paketiniz iptal edilmiştir şeklinde.

Nasıl oldu bilmiyorum ama, ben hiçbir şekilde paket almak ile ilgili bir şeye basmamama rağmen (zaten paketim var, nasıl üstüne bir daha alabilirim ki zaten!) benden bir İnternet paketi parası alındı.

Müşteri (Delirtme) Hizmetleri

Bunun bir hata olduğuna emin olduğumdan hemen müşteri hizmetlerini aradım. Benim 20.18'de yeni bir 3G paketi alıp, üç dakika sonra da iptal ettirdiğimi iddia ettiler. Ben niye böyle bir şey yapayım? Ayrıca benim zaten kullanmakta olduğum 3G paketini de bir türlü sistemlerinde göremediler.

“Siz salaksınız, paket alıp iki dakika sonra da iptal ettirmişsiniz.” ayaklarına yattılar. Artık bağırış çığrış seviyesine ulaşan itirazlarımdan sonra telefondaki hazım zor zahmet arıza kaydı aldı. Kendisine bana saat 12.30–13.30 arasında ulaşılmasını özellikle söyledim.

Avea’nın Sahtekarlığı

Beni bugün saat 11.30’da aradılar. Açamadım tabii ki. Aradıktan 15 saniye sonra da mesaj gönderdiler. “Aradık ama ulaşamadık, isterseniz bize 500’den ulaşın!”

Abim sen özellikle söylediğim halde beni başka saatte ararsan ulaşamazsın tabi! Ben de telefonun başında “Hadi Avea arasın, çok yalnızım oğ yes, hadi Avea noolur!” havalarında dört gözle sizin aramanızı beklemiyorum ve başka işlerim var.

Herneyse…

İlk müsait anımda Avea’yı aradım. Beni ilgili bir bölüme bağladılar. Konuşan beyefendi, sanki daha önce ben derdimi kimseye anlatmamışım veya bende balık hafızası varmış veya ilkokul 5 çocuğu kandırıyormuş havasında, benim paket alıp sonra anında iptal ettirdiğimi iddia etmeye devam etti. Yani bıkmadan usanmadan, aynı bandı tekrarlamak dışında bir halt yapmıyorlardı.

Akıl var mantık var! Benim zaten başka bir İnternet paketim varken ben yeni bir 3G paketi daha niye alayım? Ya da bunu almam teknik olarak zaten nasıl mümkün ki?!

Ama tabi sevgili Avea böyle küçük ayrıntıları önemsemek yerine çok sevdiği müşterisinden para çalıp cebine katmayı tercih ediyor.

Şarjım Bitti

Tam telefonda adama bunları çemkiriyordum ki şarjım bitti, telefon kapandı. Olan benim sinirlere oldu.

Btirirken: Avea’dan Bir Cacık Olmaz

Avea’ya yazıklar olsun diyorum. Sanki bir milyon dolarlarını yürütecekmişim gibi bir edayla bakıyorlar bana. 7 TL için bu kadar çirkefleşen bir firma daha görmedim ben. Karşı bakkal bile bu kadar problem çıkartmazdı eminim.

O kadar meraklılarsa açsınlar ses kayıtlarımı, dinlesinler 3G paketi almış mıyım diye! Ben öyle bir talepte bulunmadım. Ama onlar öyle kendinden eminler ki “Biz hata yapmayız, sen malsın, yanlış tuşa basmışsındır, 3G paketin varken bu teknik olarak mümkün olmasa bile bir tane daha almışsındır, alıp üç dakika sonra iptal ettirmek senin gizli fanzetindir, bu kesinlikle bir arıza olamaz.” havasındalar.

Bu yazdıklarımı kendilerine de yollayacağım. Bakalım cevap gelecek mi?

Doğru düzgün ve sankince konuşunca takmıyorlar. İllaha rencide etmek mi lazım bir şey yaptırmak için?

Yazıklar olsun.