burger turk alsancak kucuk
😂 Eğlence, 🎈 Hayat

Dünyanın En Çakma Restoranı

Bayanlar ve baylar, dünyanın en kopyacı, en sahte, bakınca “Yuh!” dedirten restoranını gördüğümü düşünüyorum. Kendisi Alsancak, Konak, İzmir’de olup, dün işlerimi hallederken önünden geçip, tabelasını görünce dumur olduğum bir restorandır.

İşte o restoran:

burger turk alsancak kucuk

Burger Turk. %100 çakma logo, %100 çakma yazı tipi. Gelecek hafta bir arkadaşımla bir aksilik olmazsa gitme kararı aldık Burger Turk’e. İçinde satılan menüleri çok merak ediyoruz. Tahminlerim:

 • Big Turk
 • Vopır
 • Duble Vopır
 • Tripleks Vopır
 • Big Turk XXL
 • Tavuk Tendırları
 • Krispi Tavuk
 • vs.

Bitirirken

Bitirirken kısmı bugün anlamayanlar için geliyor:

burger king orijinal

Bitirirken 2: 06 Mart 2010 Yazıya Ek ve Düzeltme

Bu yazıda eleştirilen, BURGER TURK firmasının tabelasının BUGER KING’inkinin kopyası olmasıdır. Dikkat ederseniz, BURGER kısmının yazı tipi bile BURGER KING firmasınınki ile bire bir aynıdır neredeyse bire bir aynıdır. BURGER TURK firması, kendilerine özgün bir tabela tasarlamak ve piyasaya bir cesaret ile atılmak yerine, bu işte yıllardır bulunan bir firma olan BURGER KING’i kopyalamayı tercih etmişler gibi geliyor bana.

Adidas markasının yanında, kopyası olan Adidos, Puma’nın kopyası olan Pama, Nokia’nın kopyası olan Nakoi ne ise, Burger King’in takliti olan Burger Türk de budur. Madem bu firma bu kadar iddialı, o vakit kendi özgün tasarımı ile, bir MADO ya da ÖZSÜT gibi Köfteci Ramiz veya Pizza Pizza gibi özgün bir tabela ile hayata atılabilirdi. Ama BURGER TURK bunun yerine, BURGER KING markasının logosundaki yazı tipinin neredeyse aynısını kopyalamayı tercih etmiş.

Benim derdim Burger Türk’ün yemekleri değil. Gidip deneyecek fırsat bulamadım henüz. Benim derdim, bir firmanın piyasaya ancak bu kadar kopya bir logo ile giriş yapmasına duyulan şaşkınlık. Belki çok lezzetlidir, gidin deneyin. Ama logonuz komedi. Burger King’den çalmışsınız.

👋 🚨 Yeni yazılardan haberdar olmak ister misiniz? 👇

Dünyanın En Çakma Restoranı 63 yorum aldı.

 1. Taklitler daime asıllarını yüceltir.

  Logoda iğrenç, girişimde.Bazı arkadaşlar bir gidin deneyin demiş, denemeye gerek yok.On numara yemekleri olabilir.Burada eleştirilen firmanın görsel imajının tamamen çalıntı olması.

  Bazı arkadaşlarda Türk girişimcisini desteklemekten bahsetmiş.Afedersiniz sokayım yerli girişime, ben oradan yemek yediğim zaman ben kazanmıyorum.

  Turkcell de yerli girişim veya herkes onu kullandı zamanında dünya devlerinden biri oldu.Sahibi forbes dergilerinde havasını attı ? Ben ne kazandım kardeşim.Gittiler bide futbolu haraca bağladılar.Güzelim ligimi evimdeki televizyonumda para vererek izliyorum.

  Yerli girişimmiş, yabancı girişimmiş bunun hiçbir önemi yok.Kimse içinde olmasın.Türk firmasının yükselmesi benim övünç kaynağım olamıyor maalesef.

 2. Dikkat ettim de, hep Çiğli Sillion AVM söz konusu 🙂 Sillion personeli buraya akın etmiş anlaşılan 🙂

  Not: Sillion nedir bilirler mi? Sanmam 🙂 Çiğli'nin eski ismi "Sillion"dur. Aynı Kordelya (Cordelia) – Karşıyaka gibi

 3. bence burger turk şahane olmuş bende cıglıdekı subesıne gıdıp yedım servıs ve lezzet 10 numaraydı bır daha burger kıngten yemeyı dusunmuyorum yenı favorım burger-turk cunkı en azından domuz etı veya domuz yagı katkı maddesı yok ayrıca butun yabancı fırmalrın turkıeyeden cekılmsesını ıstıyorum o zman bızım memeleketımızın ınsanında kendı becerılerını gosterecegı bır bosluk acılmıs olur ısmı taklıt etmesıne gelınce bence adamın ısmı taklıt etmesındekı tek sebep sadece kafalarında bellı bır tabu olan ve bu tabu dısına cıkmayan ama take away kulturu olan %20-30 luk kesımı bır kere dahı olsa yanılgı sonucu ıcerı cekıp daha sonra lezzet ve fıyat ucuzluguyla baglamak ıstemesıdır buda bence gayet normaldır sonucta iş hayatıdır bu telif hakkına gelınce sanırım onlarda burger turk dıye telıf hakkı oduyolar eger odememeıs olsalardı bana ınanaın bende bır burger turk acabılırdım kımbılır belkı zmanla burger kıngte bunları taklıt etmeye baslar herkese ıyı gunler

 4. Ben burger turk olduktan sonra burger King e asla gitmem. Neden allahin İsrail li sine para kazandırayım. Düşmanıma neden para kazandırayım. Yaşadığım memlekette burger turk olsa kesinlikle bir daha burger King e girmem.

 5. Bu şirketin Sirkeci şubesi açıldığında gitmiştim bir arkadaşımla,iki sene veya daha önceydi… Rezalet bir hamburger, rezalet bir patates ve rezalet bir personel vardı… Aldıklarımızı bitiremeden çıktık… Tek yıldız bile alamaz, verdiğim parayı da helal etmedim, pek çok kişinin dediği gibi çakma Burger King, ayıp derecede rezalet bir taklit, kalitesizlik ise had safhadaydı, şimdi ne durumda bilemem tabii, çünkü dükkandan çıkarken bir daha oraya adım atmayacağıma yemin etmiştim…

 6. Markanizi korusunlar koskoca ulke Turk patent diye bisey var ulkemizde bire bir taklit ne icin makalasiyor bukadar firma geregini yapar heralde utanc verici yakismiyo arkadadim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir