Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

Temsili Olarak Mezun Olduk

Ege Üniversitesi Logo Ege Üniversitesi Logo  

Okul bitiyor. Hala kafama tam olarak dank etmiş olmasa da, hala bana çok bir şey ifade etmese de, okul bitiyor.

Geçen Perşembe, okulun bittiğini fark etmeme yardımcı olacak bir şey daha oldu: Ege Üniversitesi’nin Ortak Temsili Mezuniyet Töreni.

Her bölümden üçer beşer kişinin temsilen katıldığı, tüm üniversite genelinde bir mezuniyet töreni. Genel olarak fena da değildi hani. Kampüsümüzdeki kapalı spor salonunda oldu tören. Rektör ve diğer standart konuşmalardan sonra (“üniversite birincisi” televizyon programlarındaki gibi tüm akrabalarına ve hocalarına selam yolladı [kayınçosunu unuttu]) sırayla tüm fakülte ve yüksekokullar sahneye davet edildi.

Mezuniyet Töreni Ege 2011 Mezuniyet Töreni Ege 2011  

Mühendislik fakültesi öğrencileri arasında bilmuhu temsilen ben de vardım. Dekanımızdan “rektörün mesajını içeren belge” ile flamamı aldım. Fakülte olarak fotoğraf çekildik. (o fotoğrafları nasıl alacağımızı bilmesem bile)

Tüm fakülte ve yüksekokullar çıktıktan sonra, üniversitemizin hiphop topluluğu ufak bir gösteri sundu. Ardından da, keplerimizi atarak “temsilen” mezun olduk.

Bu hafta da finaller var. 😄

Yorumlar

Genel olarak güzel bir organizasyondu. Sevgilim, ailem, akrabalarım ve arkadaşlar sağ olsunlar böyle güzel bir günde beni yalnız bırakmadılar. Ablam da internetten yayınlanan canlı yayın aracılığıyla eşlik etti. 😃

Tabi arada sıkılmadım değil. Dev gibi üniversite olunca bu, sürüyle fakülte ve yüksekokul anlamına geliyor. Diğer fakülteler çıkarken, özellikle sonlara doğru, tören sıkıcı bir hal almaya başladı. Olur o kadar.

Kep atma töreninde Onuncu Yıl Marşı’nın çalması çok hoş bir şeydi. Lisede de aynısı olmuştu, eğer yanlış hatırlamıyorsam. Önce We Are The Champions (Queen) ardından da Onuncu Yıl Marşı çalmıştı. Kısa bir süre için lise anılarımı hatırlattı bana mezuniyet töreninin sonu.

Ama üniversite birincisi diye bir şeyin olması çok saçma bir şey. Hatta, değil üniversite birincisi, fakülte birincisi bile çok saçma bir şey. Her bölüm ve her fakülte bir tutulabilir mi? Tutup da “Ekonomi” okuyan adamın aldığı derslerin içeriği ve zorluğu ile “Tıp” okuyanınki bir mi? Makro ekonomiden tıpçı ne çaksın, lupustan ekonomici ne anlasın? Elma armut bir olur mu? Ama ne yazık ki böyle bir karşılaştırma yapmışlar ve bir “üniversite birincisi” seçmişler. Bana çok saçma geldi.

Sunucu süperdi. Özellikle provada kendi radyo şovunu sunar gibiydi, belki gerçekten de üniversitemizin radyosunda programı vardır. 😃

Mezuniyet Töreni Ege 2011 Mühendislik Toplu Mezuniyet Töreni Ege 2011 Mühendislik Toplu  

Bitirirken

Bu organizasyona katılmak benim için bir onurdu. Sanıyorum ki orada olan herkes için bir onurdur, onur olmalıdır.

5 Temmuz’da, bu sefer finaller de bitmiş olarak, tabi eğer sakatlık çıkmazsa, mezun olmuş olacağım ve bunu fakültemdeki herkesin katıldığı ikinci bir törenle yine kutluyor olacağım.

Bakalım.