Umut Benzer

Umut Benzer

Software Engineer, MSc. in Berlin

Ana SayfaKategoriler

İzmir Belediyesi’nin Beceriksizlikleri - 1

ibb_logo Benim görüşüm şudur ki sanki İzmir Büyükşehir Belediyesi bu sene “Bir seçimi kaybetmek için neler yapılmalıdır?” konusunda master yapıyor. İzmir’in belediyeciliğini genel olarak sevmişimdir. Ama bu konuda fikirlerim değişmek üzere.

Yollar Mayın Tarlası Gibi

Bulunduğum sokağa ilk taşındığım günlerde düştüm. Neden mi? Yolun ortasında bir telefon hattı kapağı var. Kapak sağlam ama yanındaki asfalt içeri çökmüş. Orada bir çukur oluşmuş. Adamlar betonlama yapmamış bile. Asfaltlamış geçmişler, ilk yağmurda bel vermiş muhtemelen.

Kordon’u Ele Geçirmiş Gülcüler, Falcılar

Arkadaş bu nasıl bir vizyonsuzluk, nasıl bir beceriksizliktir ya? Koca İzmir’sin, Türkiye’nin 3. büyük kentisin. Zaten gezilebilecek, gidilebilecek, “turistik sayılabilecek” sınırlı sayıda yerin var. Bunlardan en önemlilerinden biri de tabii ki Kordon.

Senin Kordon’a gözün gibi bakman, orayı bir ilgi alanına, çekim merkezine dönüştürmen lazım. Ama benim İzmir’de olduğum altı sene boyunca ne yaptın? Anca çimlerini kestin. İnsanlara musallat olan gülcüleri, falcıları, millete bir şeyler satmaya çalışan seyyar satıcıları, sahte parfümcüleri, mendil satan çocukları önleyemedin. İnsanlara rahatsızlık vermeye devam ediyorlar.

Bunları geçtim, bir umumi tuvalet bile koyamadın Alsancak’a. Anca fuar reklamı dik zaten sen Eylül’den Eylül’e.

Kordon’da Yürüyecek Yer Bırakmayan Masalar

İzmir Belediyesi’nde nasıl bir düşünce sistemi var bilmiyorum ama pek mantıklı olmasa gerek. Alsancak tarafında, Kordon’da kocaman bir yeşillik alan var. Alan geniş. Buraya aynı Antalya’nın Konyaaltı Plajları’nda olduğu gibi minik minik büfeler yapılabilir, etrafına üç beş masa atılabilir. Ama belediye ne yapmış? Bunun yerine, alan olarak dar olan yerde, Pasaport İskelesi’nin o tarafta kafeteryalara masa koyma alanı kiralamış. Yürüyemiyorsunuz! Cumartesi kalabalığında kaldırımda tek sıra yürümek zorundasınız. Neden? Beyefendiler kaldırımın tamamını kafeteryaya kiralamışlar, masalar var da ondan.

Kentkart’lara İnternetten Yükleme Yapılamaması

Kentkart Online Yükleme Kentkart Online Yükleme  

Yıl olmuş 2011. Su faturası, elektrik, internet vs. her şey internetten ödeniyor. Ama hala Kentkart’ımıza internetten yükleme yapamıyoruz. Adanalı yapıyor, Antalyalı yapıyor, Çanakkaleli yapıyor, Manisalı yapıyor, Muğlalı yapıyor, Sivaslı yapıyor, Kocaelili yapıyor, Yozgatlı yapıyor, Edirneli yapıyor hatta ve hatta Bandırma ve İnegöllü bile yapıyor ama 3.büyük kent İzmir yapamıyor.

Ayıp ama.

Müthiş Kentkart Vizesi Bürokrasisi

Kentkart’ımıza vize yaptıracağız. Tamam, yaptırırız. Sonra reklam yaptılar, dediler ki: “Bürokrasiyi kaldırdık, okullarınızdan bilgilerinizi aldık, belge getirmenize gerek yok, kartınızla gelmeniz yeter.”

Arkadaş, saf mısın? Madem bilgileri aldınız, vizeyi de otomatik yapsanıza! 😄 Hala niye çağırıyorsunuz ayağınıza? Elinizi mi öpeceğiz? Altın günü mü yapacağız?

Devam edecek

İzmir konusunda söyleyecek daha çok şey var. Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Peki ya siz?

İzmir’in güzelliklerini hepimiz biliyoruz. Biraz da hoşlanmadığınız noktalarından konuşmaya ne dersiniz?